پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷

آحارونوت: تشکیلات خودگردان تلاش می‌کند تا ۲۰۳۰ قدس را پایتخت فلسطین کند

روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که تشکیلات خودگردان فلسطین از حدود دو سال پیش تلاش می‌کند قدس تا سال ۲۰۳۰ پایتخت کشور فلسطین شود.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: طرح تشکیلات خودگردان فلسطین شامل لغو بخش‌هایی از توافق اسلو و ایجاد مراکز پلیس فلسطینی در پایتخت و ایجاد شهرداری و ساختمان‌های بزرگ و چشم‌اندازهای اختصاصی با منابع بحرالمیت است.

این روزنامه نوشت: برنامه‌ای که هزینه آن یک میلیارد دلار است حدود دو سال پیش و با حمایت سازمان ملل و اتحادیه اروپا آغاز شد. براساس طرح فلسطین قرار است این طرح سال ۲۰۳۰ تکمیل شود و ۹۵۲ میلیون دلار هزینه خواهد داشت. سازمان ملل و اتحادیه اروپا این طرح را امضا کرده‌اند و در مقدمه آن آمده که قدس پایتخت کشور فلسطین و مرکز اصلی آن است.

مساحت قدس طبق این طرح از بیت حورون و جبل الدار در غرب تا شمال بحرالمیت است. همچنین شامل الخان الاحمر و محله‌های قدس شرقی مثل کفرعقب، بیت حنینا، صورباهر، بیت صفافا، الطور، سلوان و جبل المکبر است. این طرح همچنین شامل شهرک قدیمی قدس، نیفیه یعقوب، بسغات زئیو تا ساختمان دانشگاه عبری در جبل المشارف و شوراهای مجاور شهر مثل معالیه ادومیم است.

این طرح همچنین شامل ساخت و ساز وسیع و ایجاد محله‌های جدید در مناطقی است که فلسطینی‌ها به موجب توافقی حق ورود به آن را ندارند مثل بیت حنینا، بیت صفاف و کفرعقب.