پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
امروز برگزار شد:

جلسه اضطراری ستاد مقابله با ویروس کرونا در سرپل ذهاب برگزار شد

بازی دراز 1404:جلسه اضطراری ستاد مقابله با ویروس کرونا جهت هماهنگی لازم برای انجام واکسیناسیون سراسری با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین سرپلذهاب برگزار شد.

نورالدین فرزادی پور در این جلسه اظهار داشت :شهرستان سرپل ذهاب در وضعیت قرمز قرار دارد، تعطیلی بازار ، و کنترل و محدودیت در مبادی ورودی و خروجی شهر انجام شده ولی به نوعی در روند پیک چهارم تغییر چشمگیری حاصل نشده بنابراین اگر مردم همکاری نداشته باشند سلامت به معیشت ترجیح میدهیم و محدودیت ها جدیتر خواهیم داشت.

وی افزود:هر کسبه ای پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرد از اهرم قدرت در اختیار اکیپ استفاده کرده و واحد متخلف پلمپ و قضایی گردد.

وی به بحث واکسیناسیون اشاره کرد و ادامه داد: یکی از تهدیدهای احتمالی در روند واکسینه ایجاد ازدحام و تشدید شیوع است که مسئله نگران کننده می باشد لذا نوبت دهی و انجام خدمات باید مدیریت شود.

 نورالدین فرزادی پور گفت: رسانه ها، ارشاد اسلامی،تبلیغات اسلامی آگاه سازی و هشدار دهنده که در عید فطر سرپلذهاب میزبان نخواهد بود.

وی گفت: کمپاین داران از طریق جهاد کشاورزی به بهداشت معرفی و سلامتی آنان چک شوند و مراقبت از زندگی مردم بومی در اولویت قرار گیرد.

فرمانده شهرستان تصریح کرد: در محلات شناسایی شده آلوده به کرونا،در پیک اول تا چهارم در راستای طرح شهید سلیمانی با همکاری ،سپاه ناحیه،بهداشت و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش آگاه سازی جدیتری صورت گیرد و هشدارهای لازم داده شود.

وی در پایان ادامه داد: بخشداران در فصل برداشت و فعالیت گروهی در اراضی کشاورزی تذکرات لازم به روستائیان بدهند و مراقب سلامتی خود باشند.

در ادامه رئیس شبکه بهداشت و درمان سرپلذهاب دکتر روشنی نژاد در این جلسه اظهار داشت: ۵ ایستگاه و تیم در سالن های اداره آموزش و پرورش برای انجام واکسیناسیون انبوه کرونا تعبیه شده که جهت تجهیز امکانات گرمایشی، صندلی،کامپیوتر و ... نیازمند همکاری دیگر ادارات نیز هستیم که شرایط ایده آل و مناسبی با رعایت پروتکل های بهداشتی جهت واکسینه کرونا فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه در انتهای فاز اول واکسینه هستیم،گفت: کارکنان کادر بهداشت و درمان ،کلیه جانبازان و ایثارگران و  ۷۲ نفر از جامعه سالمندان بالای ۸۰ سال در شهرستان تاکنون واکسینه شدند و برنامه بصورتی است که رده های سنی ده سال پایینتر در اولویت های بعدی قرار دارد.

وی افزود: گروه سنی ۷۰ تا ۷۹ سال خردادماه تا تیرماه،گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال خرداد تا تیرماه،گروه سنی ۶۰ تا ۶۴ سال در فاز دوم واکسیناسیون تیرماه و مردادماه،و افراد دارای بیماران زمینه ای ۱۶ تا ۶۴ سال خرداد تا تیرماه سال جاری واکسینه میشوند.

وی به اپیدمی در شهرستان سرپلذهاب در ۶ هفته اول سال ۱۴۰۰ ،اشاره کرد و گفت: براساس نمودارها، پیک چهارم کرونا از ابتدای سال شروع شد و  روند صعودی از هفته سوم آغاز و تا هفته پنجم به اوج رسید و روند سرپایی ها کاهش یافت،اما روند بستری ها هنوز روندش صعودی است .

وی ادامه داد: موارد بستری براساس گروه های سنی از ۶۱ سال تا ۷۰ سال بیشتر است و ۴۱ سال تا ۵۰ سال در رده دوم بستری هستند و کمترین رده سنی بستری کمتر از ۳۰ سال و بیشتر از ۸۰ سال بودند.

ایشان بیان کرد: براساس شهر و روستا مشخص شده، ۵۲ درصد موارد بستری از ساکنین شهر و ۴۹درصد روستایی بودند و در جنسیت زن و مرد هم تفاوتی در تعداد بستری ندارند .

روشنی نژاد گفت: براساس تفکیک جنسیت موارد فوتی کرونا در شهرستان ۸۵ درصد فوتی ها مرد و ۲۵ درصد زن بودند و همچنین ۷۵ درصد فوتی ها بیماری زمینه ای داشتند و ۲۵ درصد بیماری شناخته شده نداشتند .