پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 233002 ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

سازمان ملل به درخواست هسته‌ای مسکو پاسخ داد

بازی دراز 1404:سازمان ملل به درخواست هسته‌ای روسیه پاسخ داد. مسکو از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بود تا وظایف خود را انجام دهد و مشخص کند چه کسانی به نیروگاه زاپوریژیا حمله کردند.

سازمان ملل به درخواست هسته‌ای مسکو پاسخ داد

به گزارش ایسنا به نقل از آرتی، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که سازمان ملل توانایی شناسایی کسانی که در پشت حملات به نیروگاه اتمی زاپوریژیا هستند، را ندارد.

روسیه از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است تا وظایف خود را به درستی انجام دهد و اذعان کند که گلوله باران از سوی اوکراین انجام شده است. به گفته وزارت دفاع روسیه، حدود ۳۰ پرتابه به نیروگاه اصابت کرده است.

شرکت انرژی هسته‌ای روس اتم گفت که خسارت وارده به ذخیره‌سازی سوخت مصرف‌شده تاسیسات نزدیک به فاجعه است. مسکو گفت واضح است که حمله از شهر مارگانتس که در کنترل اوکراین است رخ داده، اما آژانس از ذکر نامی خودداری کرده است.

فرهان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، به خبرنگاران گفت: ما هیچ راهی برای تعیین اینکه چه کسی این حملات را انجام داده، نداریم. حق با اشاره به اینکه دبیرخانه با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «نگرانی‌های مشترک» دارد و «از همه طرف‌ها برای توقف آتش‌بس» در اطراف زاپوریژیا درخواست کرده، افزود: ما می‌خواهیم این حملات متوقف شود.

 روس اتم هشدار داده است که آسیب به ظروف سوخت مصرف شده باعث انتشار مواد رادیواکتیو در جو می شود که پیامدهای غیرقابل پیش بینی را به همراه خواهد داشت. هم دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین و هم ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه گفتند که آژانس باید به طور کامل به وظایف خود عمل کند.

زاخارووا گفت: «به عنوان یک نهاد بین‌المللی معتبر و مستقل، [آژانس انرژی اتمی] باید در نهایت از محکومیت‌ها و درخواست‌های انتزاعی برای توقف گلوله باران زاپوریژیا بدون مشخص کردن مقصر دور شود و به طور واضح و بدون ابهام به کسانی که این حملات را انجام می‌دهند اشاره کند». این نیاز به عزم و مسئولیت دارد. ما واقعا امیدواریم که آنها نام برده شوند."

زاخارووا همچنین دولت های غربی را به دادن "چک سفید" به دولت کی‌یف به دلیل "ادامه تلاش های بی پروای خود برای وارد کردن خسارات جبران ناپذیر" به زاپوریژیا متهم کرد.

این حملات اولین حادثه بزرگ در زاپوریژیا از اوایل سپتامبر بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ناظران دائمی را در محل مستقر کرد. به گفته رنات کارچا، یکی از مقامات روس اتم، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با همراهی یک کارشناس روس خسارات وارده را بررسی کردند و توانستند متوجه شوند که حمله از طرف اوکراینی انجام شده است. این گزارش به مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخابره شد.