آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 231116 ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱

المقداد: حضور ترکیه در سوریه تجاوزگری است/حملات اسرائیل اشتباه و احمقانه است

وزیر خارجه سوریه اعلام کرد، حضور ترکیه در شمال سوریه تجاوز و اشغالگری است.

المقداد: حضور ترکیه در سوریه تجاوزگری است/حملات اسرائیل اشتباه و احمقانه است

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه"سانا"، فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه در گزارشی در مقابل پارلمان گفت که سیاست خارجی کشورش براساس اولویت‌های حاکمیت ملی، استقلال، تمامیت ارضی، آزادی خاک سوریه و نابودی کامل گروه‌های تروریستی و مخالفت با پروژه‌های تقسیم است.

وی گفت: وزارت خارجه به مطرح کردن موضوع اشغالگری و تجاوز ترکیه در محافل مختلف بین المللی و دیپلماتیک ادامه می‌دهد. تجاوز و اشغالگری دو توصیف حقوقی و واقعی برای حضور غیرقانونی ترکیه در خاک سوریه هستند. اقدامات ویرانگر نظام ترکیه در خاک سوریه یک تجاوزگری و تلاش برای ایجاد یک مرکز پر از تنش دائمی در داخل سوریه با هدف مسلح کردن گروه‌های تروریستی است. این اقدامات در خدمت سیاست‌های حیله‌گرانه نظام رجب طیب اردوغان است که خطر جدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی است. صدای سوریه به سرتاسر جهان رسیده است. سوریه تأکید کرده که هرگونه اقداماتی یا فعالیت‌های نظام ترکیه در خاک سوریه اقدامات غیرقانونی است که هیچ اثر واقعی یا قانونی ندارد و در حد جنایت‌های جنگی و ضد بشری است.

المقداد گفت: این اقدامات براساس تجاوز و اشغال و پاکسازی نژادی و اجتماعی و انتقال ساکنان و مجبور کردن آن‌ها به مهاجرت از منازلشان برای سلطه بر اراضی شان است. ما نسبت به عواقب قانونی سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و برنامه‌های ترکیه در خاک سوریه به بهانه حل اوضاع انسانی آوارگان سوری هشدار می‌دهیم.

وی اظهارات بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را یادآور شد که گفته بود تمام مناطقی که تحت اشغال هستند با برنامه‌های نظامی و سیاسی آزاد خواهند شد و این یک موضوع قطعی است و هر منطقه‌ای که ترکیه یا آمریکا یا اسرائیل یا گروه‌های تروریستی آن را اشغال کرده باشند، آزاد خواهد شد.

المقداد اقدامات ترکیه در شمال سوریه را به تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی در خاک سوریه ربط داد و گفت: این تجاوزات یک اقدام تروریستی و تلاش برای بالا بردن روحیه تروریست‌ها است. این مسئله با برخورد متجاوزانه اقدامات اشغالگران ترکیه در شمال سوریه از جمله تجاوز و تخریب و حمایت از تروریسم در ارتباط است. همه این مسائل در راستای تلاش اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها، غربی‌ها و نظام ترکیه برای ادامه آشوب و تروریسم در منطقه و بستن راه به روی هرگونه راهکار سیاسی است که باید سوری‌ها به تنهایی به دور از مداخله‌های آشکار آن را انتخاب کنند.

وی تجاوزات رژیم صهیونیستی در خاک سوریه را محاسبات اشتباه و احمقانه و روش خطرناکی برای بالا بردن سطح تهدیدات و چالش‌هایی دانست که علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی وجود دارد.