پربازدیدترین ها

سرویس: اقتصادی کد خبر: 216891 ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴

مقامات ۱۰۰ کشور جهان فردا درباره خروج آمریکا از برجام رایزنی می‌کنند

بازی دراز1404:مقامات سفارتخانه های ۱۰۰ کشور جهان، عصر فردا با حضور در جلسه ای در تهران، در باره مشکلات تجارت با ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و تحریم های یک جانبه علیه ایران، رایزنی می‌کنند.

مقامات ۱۰۰ کشور جهان فردا درباره خروج آمریکا از برجام رایزنی می‌کنند

به گزارش بازی دراز، به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مقامات بلندپایه شامل سفرا، معاونان و رایزنان سفارتخانه‌های حدود 100 کشور جهان، عصر فردا با حضور در جلسه‌ای در تهران، درباره مشکلات تجارت با ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های یک جانبه علیه کشورمان، گفتگو می‌کنند.

در این جلسه مقامات ایرانی از جمله معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز حضور یافته و به ایراد سخن خواهند پرداخت.

بر اساس برنامه اعلامی در میان مدعوان خارجی 40 سفیر حضور خواهند داشت و سفیر اتریش به عنوان نمایندگی از اتحادیه اروپا سخنرانی می‌کند و درباره شرایط  تجارت و سرمایه‌گذاری مذاکره می‌شود.

مسعود خوانساری در این ارتباط گفت: با توجه به تحولات چندماهه گذشته نیاز به تعامل هرچه بیشتر، گسترش روابط و معرفی دقیق پتانسیل‌های اقتصاد ایران به کشورهای اروپایی وجود دارد. ما طی سال‌های گذشته در مورد پتانسیل‌های ایران در داخل کشور حرف‌های زیادی زده ایم ولی به نظر می‌رسد که طرف‌های خارجی با جزئیات در جریان این واقعیت‌های اقتصاد ایران نیستند. این درحالی است که در مقطع کنونی اقتصاد ایران به شدت به همکاری های بین‌المللی نیاز دارد.

رئیس اتاق تهران ادامه داد: پس از خروج امریکا از برجام، بخش مهمی از روابط اقتصادی ایران باکشورهای اروپایی و شرق آسیا شکل می‌گیرد. اما پیچیدگی‌های روابط اقتصادی، ارتباطات بخش خصوصی کشورهای موردتوجه ایران با اقتصاد امریکا و همچنین محدودیت‌های اعمال‌شده، شرایطی را به وجود آورده که توسعه روابط اقتصادی دوجانبه و چندجانبه با دشواری پیش برود. متأسفانه بخشی از مشکلات هم به محافظه‌کاری کشورهای طرف همکاری با ایران بازمی‌گردد که البته این موضوع هم در چارچوب منطق اقتصادی کشورهای موردنظر قابل ارزیابی و تحلیل است. بخش دیگری از نواقص هم مربوط به رفتارهای داخلی ما در زمینه فضای کسب‌وکار است. اما قطعا شاه بیت آغاز این مسیر تعامل و گفت‌وگوست

خوانساری ادامه داد: آنچه میان ما و کشورهای طرف همکاری فاصله می‌اندازد تا حدود زیادی وابسته به موضوع عدم شناخت دوطرفه، عدم معرفی پتانسیل‌های ایران یه کشورهای اروپایی، عدم توسعه روابط شرکتی و در یک کلام ارتباطات توسعه‌نیافته است.

رئیس اتاق تهران تصریح کرد: به همین جهت اتاق تهران فردا دوشنبه همایشی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه، فعالان بخش خصوصی و سفرای بیش از 100کشور جهان را در تهران برگزار می‌کند.

خوانساری افزود: هدف از برگزاری این همایش در قدم اول، آغاز دوره تازه گفت‌وگوهای میان بخش خصوصی ایران و کشورهای موردنظر است. باوجود تمام مکانیزم‌های ارتباطی متأسفانه رابطه پیوسته و نظام‌مندی میان بخش خصوصی ایران، سفرای کشورهای خارجی و درنهایت شرکت‌های بخش خصوصی بین‌المللی وجود ندارد. رابطه اقتصادی ایران و اروپا عموماً در حوزه تجارت یا سرمایه‌گذاری‌های چند کمپانی اروپایی در صنایع بالادستی اقتصاد ایران خلاصه‌شده است. این در حالی است که اقتصاد ایران به جذب سرمایه، همکاری شرکت‌های اروپایی با شرکت‌های ایرانی و ایجاد مکانیزم‌های منطقی برای تبادلات مالی نیاز دارد.

رئیس اتاق تهران بیان داشت: ما اعتقادداریم که در صورت وحدت داخلی، می‌توان از پتانسیل مخالفت کشورهای اروپایی باسیاست‌های ترامپ به نفع اجماع سازی جهانی علیه او استفاده کرد. اما باید دقت کرد که در جهت تحقق این هدف نیازمند تعامل هرچه بیشتر با کشورهای موردنظر هستیم. آنچه در سیاست و اقتصاد ما کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، امکان تعاملات بین‌المللی برای مبارزه علیه یک هدف جهانی است. در حال حاضر اروپا این پتانسیل را دارد. در این شرایط بخش خصوصی ایران از تمام ابزارهای خود در جهت تحقق این هدف استفاده می‌کند.

خوانساری با اشاره به همایش تهران افزود: سه ضلع توسعه روابط یعنی دولت، نمایندگان کشورهای هدف و بخش خصوصی در این همایش حضور دارند. ما برای جلب همکاری کشورهای هدف به تضمین و پشتیبانی دولت در ایران، همکاری سفرا برای توسعه روابط در کشورهای  مقصد و حضور مؤثر و فعال بخش خصوصی در جریان مذاکرات نیاز داریم. در این همایش تلاش کرده‌ایم که این سه ضلع کنار هم قرار دهیم و امکان مذاکرات بیشتر را فراهم آوریم.

رئیس اتاق تهران بیان داشت: توسعه روابط اقتصادی با کشورهای دیگر جهان درواقع یک ضرورت ملی است. توسعه اقتصاد ایران بدون سرمایه، تکنولوژی روز جهانی و استفاده از فرصت‌ بازارهای بین‌المللی ممکن نیست. ما این خواسته‌ها را داریم و اروپایی‌ها هم می‌دانند که با حضور در ایران به بازار 400 میلیون نفری منطقه دسترسی پیدا می‌کند. مزیت‌های اقتصاد ایران مانند امنیت، زیرساخت‌ها و نیروی کار ارزان و ماهر همچنان پابرجاست ولی باید این اصل را بپذیریم که طی چند سال گذشته موفق به ارتباط مؤثر با اقتصاد جهانی نشده‌ایم.

خوانساری افزود: بخش خصوصی ایران در کنار دولت آماده است تا دوره جدید فعالیت‌های خود را آغاز کند. امید ما این است که بتوانیم با اجماع سازی جهانی و وحدت داخلی از این دوره عبور کنیم.