پربازدیدترین ها

سرویس: ویژه کد خبر: 206550 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸

زندگینامه شهید ایرج رستمی ؛

شهید رستمی خود را وقف امام (ره) و آرمانهای انقلاب کرده بود / از پخش اعلامیه های امام راحل در شهر تا مبارزات انقلابی اولین شهید دانش آموز سرپلذهاب

بازی دراز 1404 : شهید ایرج رستمی اولین شهید دانش آموز شهرستان سرپلذهاب است که خود را وقف امام راحل وآرمانهای انقلاب کرده بود و در مبارزه انقلابی علیه نیروهای طاغوت در شهرستان نقش مهمی را ایفا کرد .

شهید رستمی خود را وقف امام (ره) و آرمانهای انقلاب کرده بود / از پخش اعلامیه های امام راحل در شهر تا مبارزات انقلابی اولین شهید دانش آموز سرپلذهاب

به گزارش بازی دراز، در سالهای اخیر، انقلاب اسلامی صرفا به عنوان یک منظومه فکری و معرفتی روایت شده است و از آن به عنوان یک پدیده تاریخی غفلت شده است. لذا با مرور زندگی و فعالیتهای مبارزین می توان نیمه پنهان انقلاب را نیز معرفی و درک کرد.

 

همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند حفظ یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست و امروزه اگر یاد و خاطرات شهداء زنده مانده بیشتر به خاطر اخلاص خودشان بوده و شهدا چنان شخصیت وجودی داشتند که تمام زندگیشان را فدای رضایت حضرت حق کردند، قدم شهدا، قلم شهدا و تمام زندگی شهدا رنگ خدایی گرفته و جز با شهادت به دیدار معبود نرفتند.

 

به همین منظور خبرنگار ما به سراغ زندگی نامه اولین شهید دانش آموز در شهرستان سرپلذهاب رفته و جویای فعالیتهای وی در دوران انقلاب شد :

 

شهید ایرج رستمی در سال 1339 در روستای انجاورود از توابع شهرستان گیلانغرب؛ دومین شهرمقاوم کشور چشم بدنیا گشود و در کنار والدین صالح و مومن زندگی خود را گذراند. دوران تحصیلات ابتدایی را در همین روستا سپری کرده و برای ادامه تحصیل به همراه دو برادر کوچکترش و تنی چند از فرزندان اقوام به شهرستان سرپلذهاب عزیمت کردند.

دوران تحصیلات دبیرستان در سال 54 مصادف با شروع فعالیت های سیاسی وی بود. وی از وقتی که خود را شناخت، تمام هستی خویش را وقف آرمان های امام راحل(ره) کرد و خود را در راه تحقق حکومت اسلامی فدا کرد و در این میان اعلامیه ها و سخنرانی های حضرت امام (ره) را در شهر و شهرستانهای همجوار توزیع می کرد و افکار انقلابی را در میان مردم ترویج می داد.

 

در این بین رژیم طاغوت که از شدت تظاهرات مردم شهرستان سرپلذهاب به ستوه آمده بود در صدد آتش زدن مسجد صاحب الزمان (عج) برآمد و مردم نیز که هیچ گونه تجهیزاتی نداشتند با دستان خالی به مقابله علیه آنها پرداخت و مانع از آتش گرفتن مسجد شدند.

 

در این میان نیروهای رژیم شاهنشاهی شبانه به غارت مغازه ها می پرداختند به همین خاطر بسیاری از مردم از جمله آقایان علی حسینی ، حاج شهباز مبارکی ، مرحوم پدرم حاج غلامحسین رکاب ، حجت اله رکاب و شهید ایرج رستمی در پشت بام خانه ها مستقر می شدند تا با مشاهده غارتگران رژیم طاغوت به مقابله با آنها بپردازند.

سرانجام در روز سه شنبه هشتم آبان ماه سال 1358 آخرین برگ مبارزات انقلابی وی با ماموران حکومت پهلوی که به مسجد جامع سرپلذهاب یورش آورده بودند امضا شد و نام خود را به عنوان اولین شهید دانش آموز شهرستان سرپلذهاب در دفتر شهدا به ثبت رساند.

 

وصیت نامه شهید

احترام به پدر و مادر و بزرگترها را وظیفه می دانم و از خداوند متعال پیروزی اسلام بر کفر و طاغوت را مسئلت دارم. و همچنین پیروی از فرمان امام خمینی و ادامه راه ایشان و مبارزه با طاغوت و رژیم فاسد را از همه مردم و اقوام انتظار دارم.

خداوندا به اینجانب توفیق عبادت و اطاعت را مرحمت فرما و از شر هوای نفس محفوظ بدار.

 

یادآور می شود فیلم « تولد لاله ها » در خصوص زندگی نامه شهید ایرج رستمی توسط جمعی از فرهنگیان سرپلذهاب به منظور تجلیل از مقام والای شهدا به خصوص شهدای دانش آموز ساخته شده است.

 

شهرستان سرپلذهاب درغرب استان کرمانشاه دارای 90هزارنفر جمعیت و 48کیلومتر مرز مشترک با کشورعراق دارد و 125 شهید دانش آموز تقدیم اسلام کرده است.

انتهای پیام/*