پربازدیدترین ها

سرویس: ویژه کد خبر: 201447 ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴

رزمنده دوران دفاع مقدس شهرستان سرپلذهاب :

پادگان ابوذر مادر دو کوهه است / از تقدیم 1200 شهید گلگون کفن دریک روز تا غربت جبهه های سرپلذهاب

بازی دراز 1404 : یکی ازیادگاران دفاع مقدس شهرستان سرپلذهاب گفت : پادگان ابوذر مادردوکوهه غرب است که دردوران دفاع مقدس درطول یک روزسه بارموردهجوم جنگنده های بعثی قرارگرفت وبیش از1200 شهیدگلگون کفن راتقدیم انقلاب کرد.

 پادگان ابوذر مادر دو کوهه  است / از تقدیم 1200 شهید گلگون کفن دریک روز تا غربت جبهه های سرپلذهاب

به گزارش بازی دراز، یکی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در شهرستان سرپلذهاب گفت: پادگان ابوذر امروز از یک غربت خاصی برخوردار است. این پادگان دوکوهه غرب است و یقینا آنچه که در این پادگان غریب گذشته ارزش و قداست آن را کمتر از دوکوهه رقم نزده است.
 قدرت الله خانمحمدی یکی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و از راویان فتح در مناطق عملیاتی سرپلذهاب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: تاریخ ثبت کرده است که در اوایل دوران دفاع مقدس ساکنان این مناطق چگونه در منطقه ماندند وشهر و دیار خود را ترک نکردند و با دستان خالی با تشکیل گروه های چریکی خودجوش دوشادوش برادران ارتش و سپاه در برابر دشمن ایستادند و جان خود را نثار کردند.
خانمحمدی گفت: مردم بومی منطقه هیچ گاه شهر را ترک نکردند و از نزدیک شاهد حماسه های هشت سال دفاع مقدس بودند. اکثر خانواده های آنها از نعمت بزرگ شهادت بی نصیب نشدند و در حال حاضر بیشتر خانواده های ما میراث دار یادگاران هشت سال دفاع مقدس هستند و در حقیقت خمس و زکات هشت سال دفاع مقدس را پرداخته اند و در این راستا هیچ منت و ادعایی نیز ندارند.


یکی از مکانهای مهم در طول هشت سال دفاع مقدس در منطقه غرب پادگان ابوذر است، یک پادگان استراتژیک که در طول ۸ سال دفاع مقدس به عنوان  مکانی برای رزم برادران ارتش، نیروی انتظامی، سپاه، بسیج و دیگر رزمندگان اسلام بود و پر از خاطرات غم و شادی است که روح هر شنونده را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی ادامه داد: این پادگان امروز از غربت خاصی برخوردار است .آن را به دوکوهه غرب نام نهاده اند در حالی که قداست و ارزش این پادگان کمتر از دوکوهه نیست و باید از آن به عنوان مادر دوکوهه یاد کرد.
دوکوهه در هشت سال فقط یک شهید را تقدیم کرده است در حالی که پادگان ابوذر فقط در یک روز بیش از هزار و ۲۰۰ شهید و بیش از چند هزار زخمی و حتی مفقود الاثر را به چشم خود دیده است.
در وصف این پادگان داستانها و وقایع زیادی وجود دارد یکی از این وقایع که در هیچ کجای از تاریخ نگاشته نشده است حمله هوایی در روز ۱۶ اسفند سال ۶۳ بود.
در این روز پادگان سه مرتبه مورد هجوم هواپیماهای جنگنده قرار گرفت و بسیاری از خانواده هایی که در روستاهای اطراف این پادگان قرار داشتند چندین شهید و جانباز را تقدیم امام و انقلاب کردند.


یکی دیگر از نقاط بسیار مهم و استراتژیک در منطقه غرب ارتفاعات بازی دراز است، یکی از اهداف مهم دشمن در تصرف بازی دراز موقعیت مکانی استثنایی آنجاست چرا که اگر براین ارتفاعات قرار بگیری به طور کامل می توانی برتمام مناطق اطراف تسلط داشته باشی و باچشم غیرمسلح می شود حرکت هر جنبنده ای را نظاره کرد.
این قله ها سرانجام با تدابیر فرماندهان وقت چون شهید شیرودی، شهید پیچک، شهید وزوایی، موحد دانش، حاجی بابا، ادیبان و دیگر فرماندهان و رزمندگان در دوم اردیبهشت سال ۱۳۶۰ در طول ۸ روز در عملیاتی با نام محسن به یاد شهید محسن حاج بابا تصرف دشمن بیرون آمد.
وی در پایان تصریح کرد: در همین عملیات بود که هلی کوپتر شهید شیرودی در منطقه ایی به نام کوره موش مورد اصابت دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید. همچنین پیکر مطهر شهید ادیبان فرمانده گردان مالک اشتر در ارتفاعات بازی دراز بر جای ماند و هنوز بعد از ۳۲ سال به دست خانواده اش نرسیده است.