پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
در دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت ارشاد؛

سید حسن خمینی: اعتدال راه خروج از بن بست‌های داخلی است

یادگار امام با تاکید بر بُعد وحدت بخش انقلاب اسلامی، گفت: اعتدال راه خروج از بن بست‌های داخلی است.

به گزارش بازی دراز، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی شامگاه شنبه در دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سخنانی به تعریف مفهوم زیبایی پرداخت و یادآور شد: یکی از این تعاریف، برگرفته از دیدگاه ارسطو که زیبایی را به معنای تناسب گرفته است و تعریف دیگر، تناسب میان شیء مدنظر و جان و روح دیگران را به معنای زیبایی عنوان می‌کند.
وی با طرح این پرسش که «ما» چگونه هستیم که تناسب با ما، موجب زیبایی یک پدیده می‌شود؟ افزود: یکی از نکات در زیبایی شناسی، پارادوکسیکال بودن روح ماست، همانند اصل وجود که می‌گوئیم هم هستیم و هم نیستیم. در نگاه عرفانی عالم دارای یک وجود است و بقیه امور، انعکاس آن وجود است.
یادگار امام تصریح کرد: از همین رو انقلاب اسلامی یک هنر بسیار بزرگ بود، زیرا جامع کثرت‌ها بود. هنر وقتی شکل می‌گیرد که کثرت‌ها به وحدت برسند. همچنین انقلاب اسلامی هنر است، چرا که با روح و جان مردم در تناسب بود. انقلاب یک پا در سنت و یک پا در مدرنیته دارد، نه از ریشه‌های سنتی خود جدا شده و نه نگاهش به دنیا داعشی و متحجرانه است.
وی با اشاره به سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص دیدگاه امام در زمینه موسیقی، حضور زنان در جامعه و…، یادآور شد: از نکاتی که بعد از رحلت امام کمتر مورد بررسی قرار گرفته، تحجر ستیزی امام بوده و وزارت ارشاد چون در سنگر اول این مسیر است بیش از بقیه مورد هجمه قرار گرفته است، اما باید هزینه داد.
سید حسن خمینی افزود: انقلاب هم از استقلال دفاع می‌کند و هم از آزادی و هیچیک را به بهانه دیگری کنار نمی‌گذارد. انقلاب هم فقر ستیزی می‌کند و هم رفاه را ترویج می‌کند. همین امر به انقلاب اسلامی ارزش مضاعف می‌دهد.
وی گفت: شاید کسی با مشاهده این ابعاد مختلف از دور، آنها را تضادهای جمع ناشدنی بداند اما واقعیت این است که همه این امور در انقلاب وجود دارد.
یادگار امام در ادامه با تاکید بر شجاعت بیان سخن علیرغم ملامت‌ها، تصریح کرد: همه ویژگی انقلاب در بعد وحدت بخشی آن است و تلاش در این راه سختی دارد اما نباید دچار خستگی شد.
وی افزود: مسیر این هدف که جمع صفات درونی را می‌خواهیم، اعتدال است. اعتدال راه خروج از بن بست‌های داخلی است.
یادگار امام با اشاره به آیه شریفه «وَکَذٰلِکَ جَعَلناکُم أُمَّةً وَسَطًا لِتَکونوا شُهَداءَ عَلَی النّاسِ»، افزود: انسان باید از افراط گرایی به هر دو سو دوری کند زیرا ناقض بعد وحدت آفرین انقلاب است.
سید حسن خمینی گفت: انقلاب را به عنوان یک هنر و امام را هنرمندی بزرگ ببینیم که بین کثرت‌ها وحدت آفرید و همین امر بود که موج بزرگ پدید آورد، رحماء بینهم و اشداء علی علی الکفار شد و از یک نوجوان ١٣ ساله قهرمان ساخت و انقلاب و جنگ را پیش برد.
وی در پایان با بیان اینکه هر دستی که برای تشتت بلند می‌شود دست ضد انقلاب است، گفت: حفظ این انقلاب فداکاری می‌خواهد، زیرا انسان در این راه شماتت می‌شنود.