پربازدیدترین ها

کد خبر: 222698 ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱

یادداشت:

شهرستان سرپل ذهاب پس از گذشت دوسال از زلزله 7و سه دهم ریشتری

بازی دراز1404: زلزله 7و3دهم ریشتری روز21آبان ماه سال 96 در استان کرمانشاه شهرستان سرپل ذهاب رخداد و بلایای طبیعی بود که آثارناخوشایندی برجای گذاشت .

شهرستان سرپل ذهاب پس از گذشت دوسال از زلزله 7و سه دهم ریشتری

به گزارش بازی دراز،  زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری را تا پایان امسال تکمیل می کنند.

به گفتهٔ معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه، ۹۱ کودک در زلزله استان بی‌سرپرست شده‌اند که از این تعداد ۳۱ مورد مادرشان فوت کرده، ۴۷ مورد پدرشان جان باخته و ۱۳ مورد نیز هر دو والدین خود را از دست دادند.

بنا بر اعلام ادارهٔ میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه در روز ۲۲ آبان ۱۳۹۶ (یک روز پس از زلزله)، ۵ بنای تاریخی این استان بر اثر این زلزله آسیب دیده‌است. این بناها عبارت بوده‌اند از کاخ خسرو، چهارقاپی و کاروانسرای عباسی در قصر شیرین، قلعه یزدگرد در روستای زرده و زیج منیژه در روستای پاتاق شهرستان سرپل ذهاب. همچنین مطابق با نخستین گزارش‌ها به تپه تاریخی معروف به ارگ در داخل شهر گیلان غرب و آتشکده پلنگرد در اسلام‌آباد نیز آسیب وارد شده‌است.

تقسیم کار بین ارتش و سپاه
از آنجایی که ارتش در شهر سر پل ذهاب پادگان دارد روزبعد از زلزله مسئولیت امدادرسانی به شهر سر پل ذهاب به ارتش واگذار شد و از آنجایی که سپاه در روستاها نیز پایگاه داشت مسئولیت امدادرسانی به روستاها به سپاه واگذار شد.

پس از گذشت دوسال ازوقوع زلزله 7و سه دهم ریشتری درسرپل ذهاب چه گذشت؟

در اثر زلزله 9هزار و535واحد شهری و 8هزار و278واحد روستایی سرپل ذهاب تخریب شد که کاربازسازی 5هزارو 670واحد شهری و 7هزار و890واحد روستایی در دست اقدام است.

در سرپل ذهاب ازمجموع واحدهای درحال ساخت 4هزار و 545واحد شهری و 7هزار و 876واحد روستایی تاکنون به بهره برداری رسیده است و کارتعمیرات 17هزار واحد تعمیری شهری و روستایی به پایان رسیده است.

بیمارستان شهدای شهرستان سرپل ذهاب که براثر زلزله آبان ماه سال گذشته تخریب شد با اعتبار 20میلیارد تومان مقاوم سازی و تجهیز شد و فاز دوم بیمارستان نیز در مساحت 6هزارمترمربع در 81تختخواب توسط خیرین کاشان درساخت است و تاکنون 40درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

از مجموع 23 خانه بهداشت تخریبی روستایی 19 خانه بهداشت به بهره برداری رسیده است و 4واحد آن با پیشرفت فیزیکی 80درصد در حال ساخت است.

ساخت مرکز بهداشت درمانی روستایی در ریزه وند نجف و قره بلاغ توسط خیرین دانشگاه تبریز با 40درصد پیشرفت فیزیکی ، شماره 2 شهری توسط خیرین مشهد با 90درصد پیشرفت فیزیکی و در روستای گرده نوه در دست اقدام است.
 
یک پایگاه سلامت شهری  توسط خیرین مشهد و پایگاه فوریت های پزشکی شهرستان سرپل ذهاب توسط بانک سامان در حال ساخت هستند.

22 خانه بهداشت روستایی در زمره تعمیری قرار گرفت که با اعتبار 350میلیون تومان عملیات تعمیرآن به پایان رسید.

در اثر زلزله سال 96در شهرستان سرپل ذهاب 32باب مدرسه تخریب شد که با همت خیرین و دولت حوزه بازسازی توسعه یافت و امروزه 57مدرسه در حال بازسازی و یا به اتمام بازسازی رسیده اند.

دراثر زلزله در سرپل ذهاب 46مسجد روستایی در زمره تخریبی و 48مسجد در زمره تعمیری و همچنین یک مسجد شهری در زمره تخریبی و 7مسجد در زمره تعمیری قرارگرفت.

تاکنون مساجد الزهرا(س)،محله پاونار،مسکن مهرشهید شیرودی و حسینیه حضرت ابوالفضل العباس(ع) به بهره برداری رسیده اند و همچنین ساخت مساجد روستاهای رضالک،برزلک ،گنجوره و ساخت مسجد شهری صاحب الزمان(عج) درحال انجام است وکاربازسازی و مقاوم سازی دیگر مساجد شهری و روستایی درمرحله جذب بودجه و اقدام می باشد.