25. مهر 1398 - 12:34   |   کد مطلب: 222417
بازی دراز 1404 : سبزیجات مقاوم در برابر سرما را بشناسید و از آن ها در طول پاییز و زمستان بهره ببرید.

به گزارش بازی دراز، 

بروکلی:
ارزش غذایی بالای بروکلی زبانزد همه است. این ماده غذایی بسیار خوشمزه بوده و کاشت و پرورشِ آن بسیار آسان است. مانندِ دیگر گیاهانی که در این مقاله معرفی می‌شوند این گیاه در برابرِ سرما تا حد زیادی مقاوم است. این گیاه را حدودِ یک ماه قبل از آخرین یخبندان در منطقه خود بکارید. چون بروکلی هوای سرد را دوست دارد می‌توانید آن را در اواخرِ تابستان بکارید تا در پاییز بتوانید آن را برداشت کنید.
نکته: اگر هنگام برداشت مقداری زیادی از برگ‌های این گیاه را باقی بگذارید، می‌توانید 1 تا 2 بارِ دیگر نیز از گیاه‌تان برداشت داشته باشید.
کلم:
کلم‌ها همانقدر که خوراکی هستند می‌توانند زینتی نیز باشند. کلم‌ها انواعِ مختلفی دارند؛ برای برداشت در بهار می‌توانید انواعی که زودرس هستند را انتخاب کنید. انواعی که دیر‌تر می‌رسند باید در اواسطِ تابستان کاشته شده و در پاییز برداشت شوند.
نکته: با کاشت کلم برگ‌های قرمز رنگ باغ سبزیجاتتان را زیبا‌تر کنید. 
گل همیشه بهار:
به باغ سبزیجات بهاره یا پاییزه خود با این گل‌های خوراکی زیبایی ببخشید. همیشه بهار به دلیل گل‌های کرم، زرد و نارنجی رنگ خود بسیار محبوب است. از گلبرگ‌های این گل به دلیل طعم تندی که دارند برای عطر و طعم دادن به سوپ‌ها و سالاد‌ها استفاده می‌شود.
نکته: گل همیشه بهار بسیار خوب خشک می‌شود و بنابراین گزینه خوبی برای درست کردن کارهای هنری است. 
هویچ:
از طعم بی‌نظیر هویج در بهار، تابستان و پاییز لذت ببرید. چون در بهار هویج‌هایی بلند و پُر ریشه نمی‌خواهید، گونه‌های کوچک‌تر این گیاه گزینه‌های مناسب تری هستند و هنگامی که ریشه‌ها به اندازه‌ای بزرگ شدند که قابلِ خوردن بودند، آن‌ها را برداشت کنید (اجازه ندهید بیش از حد زمخت و پُر ریشه شوند).
نکته: هر چه دما پایین‌تر و هوا خنک‌تر باشد، هویج‌ها شیرین‌تر خواهند شد. رویِ خاکتان مالچ بریزید تا از یخ زدنِ خاک جلوگیری کند و هویج‌هایتان را در اواخرِ پاییز یا اوایلِ زمستان برداشت کنید.
کاهو:
یکی از متنوع‌ترین گیاهان باغِ سبزیجات، کاهوست که در شکل‌ها، رنگ‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارد. اگر هر هفته چند بذر از این گیاه را بکارید، به صورت مداوم برای مصرفِ سالاد‌هایتان کاهو خواهید داشت.
نکته: اگر می‌خواهید کاهو را در تابستان بکارید، آن را در نواحی سایه دار و خنک‌تر بکارید. بنابراین می‌توانید در ماه‌های گرم نیز کاهو برداشت کنید.

بنفشه:
گل‌های بنفشه با شکوفه‌های شاد و خوراکی خود باغتان را در فصول بهار و پاییز زیبا نگه می‌دارند. گل‌های بنفشه در رنگ‌های بسیار متنوع و متفاوتی وجود دارند و در صورتی که در دسر‌ها استفاده شوند، ظاهرِ زیبایی به آن‌ها می‌بخشند.
نکته: در مناطق بسیار سرد، بنفشه‌هایی که در پاییز کاشته می‌شوند زمستان را از سر می‌گذرانند و در بهار شکوفه می‌دهند.
 
لوبیا سبز:
لوبیا سبز گیاهی بسیار مناسب برای رشد بر روی نرده‌ها است و به باغ سبزیجات فصلِ سردتان زیبایی می‌بخشد. به راستی که این گیاه بسیار زیباست زیرا شاخ و برگِ متنوع و گل‌های سفیدِ چشمگیری تولید می‌کند.
نکته: اگر محلی برای قرار دادنِ نرده ندارید به دنبالِ گونه‌هایی از لوبیا سبز باشید که به طورِ مستقیم و صاف و بدونِ نیاز به پشتیبان رشد می‌کنند.
 تربچه:
تربچه جایزه سریع‌ترین سبزیجات را از آنِ خود کرده است. از زمانی که بذرِ تربچه را می‌کارید تا زمانی که تربچه‌ها آماده برداشت می‌شوند، چیزی کمتر از یک ماه طول می‌کشد. ترب‌ها معمولاً رنگ‌های متنوعی دارند، از سفید گرفته تا قرمز، صورتی و بنفش و ارغوانی.
نکته: گونه‌های گردِ ترب به دلیل اندازه کوچک و رشد سریعشان گزینه‌های خوبی برای رشد کردن در گلدان به شمار می‌آیند. پس از اینکه ترب‌ها را برداشت کردید، سبزیجات تابستانی و یا گل‌ها را به جایِ آن‌ها بکارید.
 
اسفناج:
اسفناج یک سبزی با ارزش غذایی فوق العاده بالاست که کشتِ آن بسیار آسان است. مانند بقیه سبزیجاتِ برگ دار برخی از آن‌ها را در سایه بکارید تا برداشتتان در فصلِ گرما و تابستان نیز ادامه پیدا کند.
نکته: در مناطقی با زمستان‌های ملایم، می‌توانید اسفناج را در اواخرِ پاییز بکارید و در اوایلِ بهار برداشت کنید.
 
  گل داوودی:

این گیاه هم بیرونی وهم آپارتمانی می باشد. به طور مصنوعی در تمام فصول در گلخانه های با تجهیزات کافی به گل می نشیند. یکی از گلهای بسیار مهم است. در باغ ایرانی رایج و متداول بوده است.
 طرز تکثیر داوودی از طریق ریشه دارکردن قلمه های انتهایی شاخه صورت می گیرد. قلمه ها ی ریشه دار را مستقیماً در گلدانهای مناسب کشت می کنند. به طور معمول فصل گلدهی آنها پاییز و اوایل زمستان می باشد.
داوودی تقریبا در کلیه خاکها به شرطی که خوب آماده شده باشند به خوبی رشد می کنند. گیاهان در مقابل چند پاتوژن خاکزی حساسیت نشان می دهند .بنابراین باید این بیماری ها تحت کنترل قرار گیرند تا رشد گیاه کامل شود و مطمئن شویم که قلمه ها ی ریشه دار عاری از پاتوژنها هستند.

گل مینا:
این گلهای خوش آب و رنگ که در مهر و آبان می شکفد. مینا خیلی زود همه باغچه را به خودش اختصاص می دهد. سریع رشد می کند و حتی بعضی از واریته های آن در فصل زمستان نیز سبزینه برگهای خود را حفظ نموده و باغچه شما را سرسبز می کنند. سرزمین اصلی برخی از گونه های مینا، آمریکای شمالی است. مینا به خاکهای غنی از مواد غذایی علاقه مند است. خاک باغچه باید به وسیله کودهای حیوانی پوسیده تقویت شود. ضمنا خاک باید سبک و دارای زهکش باشد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها