16. مرداد 1398 - 9:05   |   کد مطلب: 221434
بازی دراز1404: شب نشینی های سنتی خانواده های ایرانی در سایه گسترش شبکه های اجتماعی در بین افراد به تعطیلی کشیده شده است و فضای مجازی کانون گرم خانواده ها را تهدید می کند.

به گزارش بازی دراز،  استفاده از شبکه های اجتماعی این روزها به مهمترین ابزار برای گذرندان اوقات فراغت خانواده ها تبدیل شده و کمتر خانواده ای را می توان پیدا کرد که همچون گذشته به روشهای سنتی و مرسوم ایرانیها همچون شب نشینی بپردازند.
پیام دادن در فضای مجازی و از طریق شبکه های اجتماعی پیام رسان عموما جای گپ و گفت های قدیمی خانواده ها در کنار هم را گرفته است.
گاهی اوقات حتی افراد حاضر در یک خانواده نیز زمان بسیار کوتاه و کمی را به نشستن دور هم و گفتگو باهم اختصاص می دهند .
اینگونه شیوه زندگی کردن در بین افراد خانواده باعث سرد شدن کانون گرم خانواده ها شده و می تواند عواقب بسیار بد و خطرناکی را به همراه داشته باشد.
در گذشته پدر خانواده در گفتگو با اعضای خانواده خود از مشکلات و مسائل مربوط به آنها خبر دار شده ودر جهت حل و رفع مشکلات با آنها گفتگو کرده و راه درست را باکمک خود آنها انتخاب می کرد اما اکنون فرصتی برای این گفتگوهای معمولا شبانه وجودندارد و باعث بی خبری پدر خانواده از مشکلات فرزندان خود می شود که در بسیاری از موارد فرزندان راسا اقدام به انجام کارهایی برای رفع مشکلات می کنند که گاها مسیر را اشتباه انتخاب می کنند.

فضای مجازی و خوراکهای معمولا فاسد ومخرب آن باعث انحراف افراد خصوصا نسل جوان ونوجوان شده و به این ترتیب زمینه ساز نابودی کانون گرم خانواده ها می شود.
البته نمی توان از خاصیت و محاسن شبکه های اجتماعی و فضای مجازی گذشت اما باید در استفاده از آن کاملا هدفمند و آگاهانه اقدام کرد وبایک برنامه ریزی مناسب برای شب نشینی و گفتگوهای چند نفره نیز زمان کافی را در برنامه روزانه خود قرار داد تا همچنان دیدار و گفتگوهای رودررو بعنوان یک تعامل اجتماعی در بین خانواده ها وجود داشته و به این وسیله از نابودی کانون گرم خانواده ها جلوگیری کرد.

آگاهی و اطلاع رسانی به خانواده ها خصوصا در مورد مضرات و تهدیدهای فضای مجازی و توصیه به والدین در کنترل استفاده فرزندان از شبکه های اجتماعی پیام رسان وافزایش بصیرت و هوشیاری خانواده ها می تواند نقش مهمی در جلوگیری از رشد بی رویه استفاده از شبکه اجتماعی پیام رسان داشته باشد. 
امیدواریم خانواده ها با حرکت به سمت سنتهای ایرانی و اسلامی بتوانند کانون گرم خانواده را حفظ کرده و از ورود فرهنگ بیگانه به داخل خانواده ها و رشد بی رویه و سریع استفاده از فضای مجازی  جلوگیری کنند.

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها