28. اسفند 1397 - 7:49   |   کد مطلب: 219897
بازی دراز1404:چهارشنبه سوری یکی از جشن های کهن ایرانیان است که براساس یک رسم دیرین و اعتقاد پیشینیان، شب چهارشنبه آخر سال برای استقبال از فصل بهار و روشنی و دفع بلا برپا می شود.

به گزارش بازی دراز، چهارشنبه سوری قدمت دیرینه ای دارد که از 2 واژه چهارشنبه و سور به معنی سرخی (نماد شادی) تشکیل شده است.

در شاهنامه فردوسی نیز به برپایی بزم چهارشنبه آخر سال در نزدیک نوروز اشاره شده و از این رو ایرانیان از دیرباز آیین های مختلفی را برای زنده نگه داشتن آن برپا می کردند که تا امروز هم این آئین ها ادامه دارد.

البته در برخی از مناطق کشورمان همانند شهرستان سرپل ذهاب قدیمی ها و یا بزرگتر های فامیل که سنی از آن ها گذشته، همان آیین های کهن خود را برپا می کنند و با چهارشنبه سوری جوانترهای امروز کمی تفاوت می کند.

ریش سفیدان و افرادی که سنی از آن ها گذشته، طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی برپا می کنند که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود.

با افروختن آتش در زمان پریدن نیز جمله معروفی از روزگاران گذشته تاکنون نسل به نسل می چرخد و آن این است که 'زردی من از تو، سرخی تو از من' ، که این برای تطهیر، سپردن بلایا، گناهان و کینه ها به آتش و پاک کردن روح و قلب به کار می رود.

جمع شدن فامیل دور آتش و خوردن آجیل و تنقلات عید، پریدن از روی آتش و نقل داستان و خاطره های ریش سفیدان همگی از آئین هایی است که هنوز هم در میان مردم مرسوم است.

امروز برخلاف گذشته، برخی از افراد و بخصوص جوانان، چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی و شبی پرمخاطره تبدیل کرده اند.

به کار بردن انواع نارنجک های دست ساز، ترقه های خطرناک که منجر به آسیب و قطع عضو و گاهی نیز مرگ می شود، همگی کارهای غلطی است که امروزه مرسوم شده است.

به راستی چرا باید زیبایی های شبی که می تواند شبی ماندگار برای همگان باشد و خاطره های زیبایی را برای آینده و سال های بعد ثبت و ضبط کند را با برخی ندانم کاری به کابوسی وحشتناک تبدیل کنیم و عده ای با رفتارهای هیجانی کاذب و هنجارشکنانه، دست به کارهایی بزنند که اولین قربانیان آن خود آن ها هستند.

نتیجه رفتارهای غلط عده ای در چهارشنبه سوری و یا عبارت بهتر چهارشنبه سوزی، بسیاری را گرفتار می کند، بگونه ای که از یک هفته قبل از چهارشنبه آخر سال، بیرون رفتن برای سالمندان، کودکان و خانواده هایی که دارای بیمار هستند و یا زنان باردار به یک معضل تبدیل شده و خانواده ها دلهره و هراس دارند که مبادا اتفاق ناگواری برایشان رقم بزند.

قطع عضو و معلولیت، نابینایی، خسارات متعدد مالی و در نهایت فوت عده ای بر اثر شدت جراحت های وارد آمده ناشی از ساخت و استفاده از مواد محترقه، بخشی از اتفاقات تلخ و ناخوشایندی است که در شب چهارشنبه آخر سال رقم می خورد.

از این رو نیاز است که خانواده ها کنترل و نظارت بیشتری بر رفتار جوان ها و فرزندان خود داشته باشند و شادی این روزهای آخر سال مردم را به عزا تبدیل نکنند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها