20. اسفند 1397 - 10:01   |   کد مطلب: 219811
بازی دراز1404:بنای تاریخی زیج منیژه که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد، در داخل بافت روستای پاتاق از توابع سرپل ذهاب قرار دارد.

به گزارش بازی دراز، زیج منیژه بنایی است مستطیلی شکل با امتداد شرقی – غربی در روستای پاطاق دهستان بشیوه ، بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب . بنا در حال حاضر در مجاورت روستای پاطاق در میان باغات و حد فاصل خانه های مسکونی عبور رودخانه کوچک ماراب که از سرابی با همین نام نشات می گیرد قرار دارد .

 

در پیرامون بنا و با توجه به وفور آب چند آسیاب سنتی مخرو به با تموره هایی به ارتفاع حداقل ۴ متر در میان باغات قرار دارد از شاخص ترین آثار پیرامون این بنا می توان به مسیر جاده باستانی ابریشم که در برخی نقاط به صورت قلوه چین شواهدی از آن بر جای مانده و بنای مشهور کنار این جاده یعنی تاق گرا بنای تاق و شواهد باقی مانده از جاده در فاصله حدود ۲ کیلومتری این مجموعه واقع هستند

 

با توجه به وجوه جاده یاد شده و نیز بنای تاق گرا بنای زیج منیژه توسط بسیاری از صاحب نظران کاروانسرایی میان راهی و متعلق به دوره ساسانی معرفی شده است .

 

در حال حاضر به واسطه عدم تکمیل پژوهشها نمی توان درباره ابعاد دقیق و واقعی بنا اظهار نظر کرد ولی روشن است که به محدوده بنا بویژه از دو جبهه شرقی و غربی تجاوز فراوانی شده و به عرصه های آن ورود شده است یکی از دلایل این امر استفاده مجدد اهالی از گچ انبوه بکار رفته در معماری بنا جهت ساخت و ساز خانه های روستایی در گذر زمان بوده است که سبب گردیده بنا به تدریج عرصه محدود تری بیابد .

 

تا پیش از آغاز فعالیتهای سازمان میراث فرهنگی در جهت حفظ و حراست از بنا بخشهای آبادتر زیج منیژه از سوی روستاییان به عنوان آغل نگهداری احشام و انبارهای ذخیره علوفه جهت فصول مختلف سال مورد استفاده قرار گرفته است .

 

در زمان جنگ تحمیلی نیز از این بنا به وسیله عشایر که چراه گاهای خود راغ در مناطق گرمسیر مجاور قصرشیرین از دست داده بودند به کرات و در زمانهای طولانی استفاده شده و در بخشهایی نیز به وسیله اهالی اقدام به تخلیه زباله ،پس مانده های دامی و نخاله ای ساختمانی شده بود .

 

بنای زیج منیژه در حاضر در حدود ۲ متراز سطح زمینهای پیرامونی ارتفاع دارد با توجه به موقعیت بنا و ریخت و شکل برجستگی اراضی پیرامون بنا احتمال دارد در محل اصلی احداث بنا پیشه ای طبیعی وجود داشته و بر همین اساس شاکله اصلی بنا بر صفه ای طبیعی و بلند تر از سطح زمینهای پیرامونی شکل گرفته باشد.

 

از سوی دیگر با توجه به وضعیت ریختی زمین و وفور آب در پیرامون مجموعه احتمال دارد بنا در درون پردیسی محصور با درختان میوه بهشتی از قبیل زیتون ، انجیر ، انار و انگور به عنوان میوه های عمده تولیدی منطقه قرار داشته است .

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها