17. اسفند 1396 - 11:50   |   کد مطلب: 215242
بازی دراز1404:در دو هفته مانده به پایان سال و پنجشنبه غریبان همه آرامستان ها به رسم بر پایی سنت دیرینه پر میشود از حضور ما زندگان، حضوری توام با ابرهای اسفند ماه و زمستانی که روز های آخر بودنش را نفس می کشد و بهاری که بی تاب آمدن است.

به گزارش بازی دراز، یکی از آئـینهای کهن پـیش از نوروز و ارزشمند در ایران ، یاد کردن از اموات است که به این مناسبت پنجشنبه یا جمعه آخر سال مردم به زیارت اهل قبور می روند.

باز هم سال رو به پایان است، جای بسیاری از همشهریان که در زلزله آبان ماه از دست رفتند خالی است، اما موضوعی که در جمعه آخر سال همیشه در ذهن مردم تداعی می‌ کند سرکشی به قبور اموات است اما در کنار جمعه آخر سال جمعه غریبان نیز حس و حالی دیگر دارد.

در این جمعه که جمعه ماقبل جمعه آخر سال است ، گورستانها مملو از افرادی است که برای دیدار از اموات خود می ‌آیند، هر شخص بر سر قبر عزیزش یا دعا می خواند یا خیرات می دهد یا با آب و گلاب قبر را تمیز می کند و تا ساعتها یا پاسی از شب کنارش می ماند.

حاضر شدن بر سر مزار اموات و شهیدان در بین ما ایرانیها جایگاه شایسته ای دارد و این حضور٬ در شب جمعه غریبان هر سال بسیار جا افتاده و به عنوان یک رسم و سنتی پسندیده، برای همه اقشار جامعه محسوب می گردد.

زیارت اهل قبور و ارواح در گذشتگان در مناسبتها و یا زمانهایی خاص، مثل آخر هفته و پنجشنبه آخر سال به عنوان یک پدیده اجتماعی موجب تلطیف روحیه، نرمی قلب و صفای باطن افراد می شود و انس و الفت نسبت به بازماندگان را افزایش می دهد.

 بازماندگان در این روز با حضور بر سر قبور بستگان و آشنایان خویش با غبارروبی و تمیز کردن اطراف قبرها به نوعی مدفن همیشگی آنها را خانه تکانی می کنند و گاه شمع یا چراغی در کنار قبر روشن می کنند تا شب پایان سال برای آنها تاریک نباشد.

چیدن میوه و شیرینی و گاه هفت سین بر روی قبور نشانه های زندگی را در قبرستان زنده می کند و پیوند همیشگی مرگ و زندگی را به یاد می آورد که مردگان از یاد نرفته اند.

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها