27. فروردين 1399 - 9:07   |   کد مطلب: 171788

یکی دیگر از یادگاران هشت سال دفاع مقدس و رزمندگان حاضر در عملیات بازی دراز می گوید: ارتفاعات صخره ای و تیغی و سخت گذر بازی دراز، با قله های بلند و شیب تند و بریدگی ممتد و طول 16 و عرض متوسط چهار تا پنج کیلومتر به مثابه عارضه بزرگی درون مثلث قصرشیرین و گیلان غرب و سرپل ذهاب واقع شده است.

 

ˈیوسف باباخانیˈ در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این ارتفاعات بر مناطق قصرشیرین، سرپل ذهاب، نفت شهر و بخشی عظیمی از گیلانغرب و حتی بخشی از ثلاث باباجانی و ارتفات دالاهو و گردنه مهم و راهبرد پاتاق و نواکوه کرند و همچنین شهرهای منظریه، خانقین و نفت خانه عراق تا ارتفاعات بمو نیز دید دارد.

وی اظهار کرد: دشمن در روزهای آغازین جنگ از بازی دراز برای دیده بانی و کمک به تصرف سرپل ذهاب و پادگان ابوذر استفاده می کرد ضمن اینکه ویژگی های این ارتفاعات موجب شد تا دشمن فعالیت مهندسی بر روی آن همچون جاده سازی و ایجاد موضع انجام دهد.

باباخانی گفت: متجاوزان بعثی از جاده قصرشیرین به گیلانغرب از طرف روستای چم امام حسن(ع) و از کنار رودخانه حاشیه این روستا به بالای قلل مرتفع آن جاده آسفالته ای به طول هفت کیلومتر احداث کرده بودند و یگان های عراق در آنجا مستقر شدند تا ضمن افزایش سلطه بر قصرشیرین و سومار تمام تحرکات این مناطق را نیز زیرنظر، دید و تیررس توپخانه بگیرند و با یک ترابری روان از این ارتفاعات دژی در جبهه های غرب برای خود بوجود آورند.

وی یادآور شد: دشمن در طول اشغال این منطقه با توجه به ویژگی های استراتژیک این ارتفاعات، با ایجاد مواضع پدافندی مستحکم، از بازی دراز سپری برای شهرهای مرزی و حتی بغداد ساخته بود.

وی گفت: علاوه بر این از آن بعنوان مرکز دیده بانی خود در منطقه نیز بهره گرفت و دیدگاه هایی بر روی ارتفاعات مذکور ایجاد کرد؛ و حتی دیدگاهی بنام ˈدیدگاه صدامˈ بر روی انتهای ارتفاع 1020 و 1150 احداث کرده بود.

این یادگار هشت سال دفاع مقدس می گوید: در طول 20 ماه اشغال بازی دراز از سوی ارتش بعث، چهار عملیات آزادسازی توسط رزمندگان اسلام طرح ریزی شد که دو عملیات در سال 1359 بنام های ˈافشارآباد یا شهید سعید گلاب بخشˈ و عملیات ˈعاشوراˈ و دو عملیات مهم دیگر بنام بازی دراز 1 و بازی دراز 2 (شهید رجایی و باهنر) در سال 1360 انجام شد.

به گفته وی، متاسفانه در دو عملیات نخست موفقیتی بدست نیامد و دشمن همچنان با استفاده از دید وسیع و توپخانه و گراهای هوایی منطقه وسیعی را در جبهه های غرب کشورمان در پوشش کامل دید و آتش خود داشت.

باباخانی افزود: اما عملیات بازی دراز یک جلوه ای دیگر از شجاعت، ایثار و از خودگذشتگی رزمندگان اسلام را به منصه ظهور رساند و درسی ماندگار به ارتش تا بن دندان مسلح متجاوز بعث عراق داد.

به گفته وی، پایان عملیات در روز هشتم اردیبهشت 1360 با شهادت خلبان تیز پرواز هوانیروز کرمانشاه، کبری نشین همیشه پیروز شهید علی اکبر شیرودی همراه بود که به حق جانانه و یک تنه شمار زیادی از تانک ها و ادوات دشمن را شکار کرد.

وی اضافه کرد: چهار ماه بعد در تاریخ 11 شهریور سال 60 عملیات بازی دراز 2 و بالاخره عملیات مطلع الفجر در 20 آذر همان سال در غرب صورت گرفت که منجر به آزاد سازی کامل ارتفاعات و قله های بازی دراز و مناطق دیگری از سرزمین کشور عزیزمان شد.

در عملیات پیروزمند بازی دراز 20 کیلومتر مربع از خاک اشغال شده کشورمان آزاد شد، 54 تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، دو چرخبال و دو دستگاه ادوات مهندسی دشمن منهدم شد و 12 دستگاه تانک و نفربر و پنج دستگاه ادوات مهندسی آنان نیز به غنیمت گرفته شد همچنین یک هزار و 500 نفر از لشکر دشمن کشته و زخمی شده و 700 نفر از آنان به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند.

 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها