آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

کد خبر: 226198 ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷

مدیر جهادکشاورزی سرپلذهاب خبرداد:

کاشت بیش از یک هزار هکتار بذر چغندر قند پاییزه در شهرستان

بازی دراز 1404: مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرپلذهاب از کاشت بیش از یک هزار هکتار بذر چغندر قند پاییزه در اراضی کشاورزی شهرستان خبر داد.

کاشت بیش از یک هزار هکتار بذر چغندر قند پاییزه در شهرستان

مهندس علی  سلیمانی درگفتگو باخبرنگارما اظهارداشت : در شهرستان سرپلذهاب با تلاش و پیگیری کارشناسان این مدیریت ۲۵۵۰ هکتار اراضی کشاورزی جهت کشت چغندرقند پاییزه مکان یابی صورت گرفت که در نهایت بیش از ۱۱۰۰ هکتار کشت انجام گرفته است.

وی افزود: چغندرقند پاییزه از مزایای بارش باران فصل های پاییز ، زمستان و بهاره بهره مند می شود و نیاز کمتری به آبیاری دارد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان تصریح کرد : چغندرقند از محصولات استراتژیک کشور است که ترویج کشت این محصول باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور می گردد.

وی افزود : چغندر قند در تناوب باغلات قرار میگیرد که باتوجه به مقاومت علف های هرز مزرعه غلات به سموم شیمیایی ، بیماری های قارچی ، زنگ زرد و.... ، جهت رعایت تناوب این گیاه بهترین کشت جایگزین با غلات و باعث حاصل خیزی و اصلاح بافت خاک می گردد.

سلیمانی اذعان داشت : باتوجه به رشد علف های هرز مزارع چغندر ، کشاورزان نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام نمایند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان درپایان اظهارداشت : پتانسیل عملکرد چغندر قندپاییزه با توجه به رعایت اصول بهزراعی در بعضی مزارع در سنوات قبل شهرستان تا ۱۰۶تن درهکتار بود که از عملکرد قابل قبولی برخوردار بوده و درامد زایی بیشتری نسبت به کشت گندم برای کشاورزان در پی دارد.