پربازدیدترین ها

کد خبر: 226054 ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳

گزارش ،

پایان سیاه گوجه فرنگی های قرمز در پایانه مرزی پرویزخان

بازی دراز 1404: پایان سیاه برای دوکامیون از گوجه های فرنگی قرمز در مرز پرویزخان و دور ریختن آن اقدامی بود که باعث اعتراض برخی شد که باید دید با چه بهانه ای صورت گرفته است.

پایان سیاه گوجه فرنگی های قرمز در پایانه مرزی پرویزخان

انتشار تصاویری در فضای مجازی و خبر تکان دهنده دورریختن بار گوجه فرنگی در بازارچه مرزی پرویز خان درشرایطی که در بازار داخلی قیمت این محصول تا مرز کیلویی ۱۰هزارتومان هم رفته بود بسیار حائز اهمیت بود .

برگشت چندین کامیون گوجه فرنگی و دور ریختن آن در بازارچه مرزی به دلیل کیفیت پایین محصول از سوی طرف عراقی باعث بوجود آمدن اعتراضاتی در بین مردم گردید .

برخی این دورریختن در شرایط موجود را نپسندیده و ابراز می کنند حتی در صورت پایین بودن کیفیت گوجه فرنگی باید این بار به کارخانجات رب تحویل داده می شد و از دور ریختن این همه محصول در مرز جلوگیری می شد.

کسانی که در بازارچه فعالیت تجاری دارند نیز از این رویداد ابراز نارضایتی کرده و مشکلات توقف چندروزه کامیونهای حمل بار صیفی جات و انتظارهای طولانی را دلیل مهم خراب شدن صیفی جات می دانند.

برخی دیگر نیز از عدم اختصاص یک درب خروج اختصاصی برای تخصیص بارهای صیفی جات را دلیل این خرابیها عنوان می کنند .

خبرنگار ما برای بررسی موضوع و تنویر افکار عمومی از علت دور ریختن گوجه فرنگی در بازارچه پرویزخان با فرماندار قصرشیرین تماس گرفته و صحت موضوع را پیگیری کرد.

فرماندار قصرشیرین در گفتگو باخبرنگار ما اظهارداشت : خراب شدن صیفی جات در چنین مکانهایی حتی در میدان میوه و تره بار نیز موضوعی است که باتوجه به شرایط و وضعیت صیفی جات اتفاق می افتد و صاحبان بار حتما محصولات خراب شده را از محصول سالم جدا می کنند و این امر معمول می باشد.

تاتار افزود : در مرز پرویز خان نیز که حجم وسیعی از بارهای صیفی جات برای صادرات به کشور عراق به این بازارچه مراجعه می کنند به دلیل عدم نگهداری مناسب و طول کشیدن فرآیند ترخیص بار حتما بخشی از صیفی جات خراب شده و طرف عراقی آنرا عودت می دهد .

وی تصریح کرد : خراب شدن دوکامیون گوجه فرنگی در میان حجم بسیار زیاد کامیونهای بار گوجه فرنگی امری طبیعی است و حتی در میدان میوه و تره بار داخلی نیز اتفاق می افتد .

فرماندار قصرشیرین اذعان داشت : برخی با بزرگنمایی کردن خراب شدن دوکامیون گوجه فرنگی خراب شده که بعلت عدم نگهداری مناسب خراب شده است فعالیت تجاری بازارچه مرزی پرویزخان را تحت الشعاع قرارداده اند که امری مذموم است .

تاتار افزود : برخی نیز از کامیونهای صیفی جات خراب شده برای جابجا کردن کالاهای قاچاق استفاده می کنند و پس از جابجا کردن کالا بار را نیز به دلیل فاسد بودن عودت می دهند که این امر نیز باید پیگیری شود.

بزرگنمایی کردن دوکامیون صیفی جات محصول گوجه فرنگی خراب شده شاید از سوی اشخاصی با اهداف خاص انجام گرفته است تا فعالیتهای خوب و مثمر ثمر این بازارچه مرزی و بزرگترین گذرگاه صادرات کالاهای غیرنفتی به کشورعراق را تحت الشعاع قراردهند.

مرجوع کردن دوکامیون گوجه فرنگی خراب شده ازسوی سازمانهای نظارتی کشور عراق یک امر طبیعی است که بارها در مرز پرویز خان دررابطه با کالاهای مختلف انجام گرفته است اما چرا این بار این موضوع انقدر بزرگنمایی شده است.

معمولا کالاهای مرجوعی برای اینکه کمتر صاحب بار را دچار خسارت کند در بازار داخلی و بصورت قیمت خیلی پایین بفروش میرسد و مردم هم در طول سالهای گذشته نشان داده اند که از کالاهای مرجوعی با قیمت بسیار پایین استقبال می کنند .

این امر در خصوص گوجه فرنگی از سوی مردم با قیمت پایین خریداری میشود که از آن برای رب گیری استفاده شود.

معمولا صاحبان بارهم گوجه فرنگی های له شده را برای تبدیل به رب به کارخانجات تولید رب می فروشند اما این چندکامیون توسط راننده عراقی دورریخته شده است و مسئولین ایرانی نیز از این کار ابراز نارضایتی کرده اند.

مدیرکل گمرک کرمانشاه در گفتگو باخبرنگار ما در این خصوص اظهارداشت : برگشت بعضی از بار‌های گوجه فرنگی صادراتی به کشور عراق به علت عدم تآیید سازمان‌های نظارتی، بهداشت و قرنطینه نباتی در آن سوی مرز صورت می‌گیرد.

خلیل حیدری  افزود : طبیعی است در این بین برخی از کالا‌های صادارتی در حوزه کشاورزی به علت کیفیت پایین مورد تأیید سازمان‌های نظارتی کشور عراق نگیرد و عودت داده شود.

وی تصریح کرد : اخیرا فیلمی در فضای مجازی مبنی بر دور ریختن محصول گوجه فرنگی مرجوعی از کشور عراق منتشر شده، آنچه در این فیلم دیده می‌شود به ندرت اتفاق می‌افتد و راننده عراقی به صورت غیرقانونی اقدام به ریختن بار گوجه فرنگی کرده است.

در جنگ اقتصادی که دشمن علیه نظام و کشور به راه انداخته است باید بابصیرت کامل باشیم تا بصورت ناخواسته در زمین دشمن علیه نظام فعالیت نکنیم .

نادیده گرفتن فعالیت های تجاری بزرگترین گذرگاه زمینی صادرات کالا به کشور عراق و بزرگنماییکردن دوکامیون گوجه فرنگی خراب شده که توسط طرف عراقی دور ریخته شده است نمی تواند به بهتر شدن فعالیتهای بازارچه مرزی پرویز خان کمک کند .