پربازدیدترین ها

کد خبر: 225581 ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

آغاز کار باستان شناسی زیج منیژه در سرپلذهاب / مطالعه دقیق اثر و زمینه سازی برای احیاء و مرمت آن

بازی دراز 1404: دکتر مافی سرپرست هییت کاوش از آغاز کار باستان شناسی اثر تاریخی زیج منیژه روستای انزل در سرپلذهاب و مطالعه دقیق اثر و زمینه سازی برای احیاء و مرمت آن خبر داد .

آغاز کار باستان شناسی زیج منیژه در سرپلذهاب / مطالعه دقیق اثر و زمینه سازی برای احیاء و مرمت آن

دکتر فرزاد مافی در گفتگو باخبرنگار ما اظهارداشت : کاوش و باستان شناسی اثرتاریخی زیج منیژه روستای انزل شهرستان سرپلذهاب بادستور معاونت امور پایگاههای میراث فرهنگی کشور و مسئولین میراث فرهنگی استان کرمانشاه و مدیریت مسیر فرهنگی تاریخی ساسانی استان در دستورکار قرار گرفته است.

وی افزود:  زیج منیژه روستای انزل یک بنای شاخص است ک حاوی ارزشهای فنی، فرهنگی ، هنری و تاریخی بسیاری است و باتامین اعتبار لازم کار باستانشناسی و خاناسازی آن شروع شده است .

دکتر مافی اذعان داشت : در فصل اول کار باستانشناسی این اثر تاریخی شامل مطالعات علمی ، خاکبرداری ،آواربرداری و آماده سازی برای مرمت واحیای این بنای تاریخی در فصول بعد انجام خواهد گرفت .

ایشان بااشاره به ابهامات و سوالات موجود درخصوص کاربری و گاه نگاری بنا تصریح کرد : این بنای تاریخی باتوجه به ذهنیت وشکل و پلان هندسی آن در نگاه اول شبیه یک کاروانسرا می باشد و در سطح کشور منحصر به فرد است ولی این اطلاعات هنوز کافی نیست و به نتیجه لازم در خصوص کاربری آن نرسیده ایم و درادامه پاسخ باستان شناسانه برای آن بدست خواهد آمد.

وی در پایان افزود : این بنای تاریخی از نظر گاه نگاری نیز باتوجه به وضعیت و چشم انداز فرهنگی این منطقه و نوع معماری ، پلان ، مصالح و تکنیک های ساخت بنا در نظر اول احتمال تعلق آن به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی وجوددارد هرچند احتمال دخالت و تعمیر و دست کاری در دوره های بعدی نیز وجود دارد که با بررسی کامل موضوع مشخص خواهد شد.