پربازدیدترین ها

کد خبر: 225522 ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴

رئیس اداره امور عشایری سرپل ذهاب:

خدمت رسانی به عشایر مهمترین هدف امور عشایراست

بازی دراز 1404:رئیس اداره امور عشایری شهرستان سرپل ذهاب گفت: خدمت رسانی شایسته به عشایران هیول شهرستان مهمترین هدف اداره امور عشایری می باشد.

خدمت رسانی به عشایر مهمترین هدف امور عشایراست

 

اردشیر مرادی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت یکی از مهمترین اهداف این اداره خدمات رسانی شایسته به عشایر که ذخایر انقلاب هستند در فصول ییلاق و قشلاق می باشد.

وی افزود: جابجایی و کوچ عشایر غیور شهرستان نیازمند یک مسیر بدون خطر می‌باشد و لذا امور عشایری در بحث ایجاد جاده عشایری و رفع مشکلات و موانع پیش رو برای کوچ عشایر اقدام خواهدکرد .

مدیر امور عشایری شهرستان تصریح کرد: تعداد کل خانواده های عشایر در این فصل در حوزه شهرستان ۲۷۰ خانوار می باشد که در زمستان به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ خانوار با جمعیت انسانی ۱۵ هزار و ۳۴۲ نفر می‌رسد.

وی ادامه داد با توجه به شیوع بیماری کرونا عشایر جز از سالم ترین قشر جامعه هستند که در بحث بیماری کرونا تا به امروز هیچ گونه مورد مشکوک و مثبتی در جامعه شایری شهرستان وجود نداشته است.

ایشان با اشاره به جمعیت دامی عشایر شهرستان اذعان داشت: جمعیت دامی عشایری در حال پرورش ۲۶۷ هزار و ۱۰۰ راس دام سبک و ۵هزار و ۳۴۲ راس جدای از دام سبک در حال پرورش می باشد.

مرادی ادامه داد: تولید روزانه کل شیرین مجموعه از دام سبک سنگین و سبک عشایر شهرستان حدود ۴ هزار و ۹۰۰ تن میباشد که برطرف کننده نیاز مهمی در بحث لبنیات منطقه است.

مدیر امور عشایری شهرستان تصریح کرد : در تولید گوشت عشایر شهرستان ۳هزار و ۵۷۰ تن است که از مهمترین مباحث صورت گرفته توسط عشایر است و به همان نسبت تولید پشم به میزان ۲۵۶ تن را در بر دارد .

وی در ادامه گفت: با توجه به این که در زمستان با کمبود علوفه مواجه هستیم برای عشایر علوفه از جمله جو نیز ذخیره‌سازی می‌شود که به عشایر به قیمت زیر بازار داده میشود تا نیاز خوراک دام خود را رفع کنند.

مرادی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که برای امور عشایری وجود دارد گفت: یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای عشایر وجود دارد تهیه واکسن و داروی دامپزشکی است که متاسفانه مهم ترین علت کمبود و گرانی آن بموجب مشکلات اقتصادی کشور است امیدواریم با تدابیری که مسئولین اتخاذ می‌کنند این مشکلات نیز هرچه سریعتر مرتفع شود.