پربازدیدترین ها

کد خبر: 225476 ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹

باحضورنماینده وزیرنیروصورت گرفت:

بررسی آخرین وضعیت سد هواسان و طرح سامانه گرمسیری در شهرستان سرپلذهاب

بازی دراز۱۴۰۴: مهندس هاشمی نماینده وزارت نیرو ، دکتر شهریار حیدری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ؛ فرماندار سرپلذهاب ، دکتر حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ، مدیر کل آبفا و مدیر کل امور اقتصادی استانداری استان کرمانشاه در محل دفتر مرکزی سد حواسان بمنظور بررسی آخرین وضعیت این سد و طرح سامانه گرمسیری شهرستان سرپلذهاب حضور پیدا کردند.

بررسی آخرین وضعیت سد هواسان و طرح سامانه گرمسیری در شهرستان سرپلذهاب

ارسلان هاشمی؛ نماینده ویژه و تام الاختیار وزیر نیرو درحاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در بازدید بعمل آمده ۱۷هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی هدف‌گذاری شده بود که در واقعا کار تیمی بسیار خوب منسجم و طبق برنامه زمانبندی بود که انصافاً هم از طریق استانداری محترم استان کرمانشاه و همچنین جهاد کشاورزی و وزارت نیرو این اقدامات در حال انجام است و واقعا سرعت دقت و حساسیتی که تو منطقه بود مخصوصا مردم خونگرم و دوست داشتنی مناطق که بحمدالله با اهمیتی که دارند انشالله در آینده شاهد خواهیم بود که اثرات مستقیم این طرح هایی که در بخش آب مخصوصاً در این مناطق حساس در حال اجرا و طراحی هستند بهینه در سفره مردم دیده شود. 

وی افزود: در واقع طرح‌های بسیار تاثیرگذار و زیرساختی هستند که در این بازده زمانی به عینه شاهد بودیم و قطعاً افزایش درآمد چشمگیر مردم به دنبال دارد و تاکنون امسال که در بخش حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰ هکتار آماده آب اندازی شده شاهد افزایش راندمان تولید به نسبت حداقل ۵ برابری را شاهد بودیم که قطعاً این در سال‌های آینده در واقع رشد بیشتری مواجه خواهد شد که انشاالله اثرات آن بهینه در معیشت و درآمد و اشتغال زایی مردم دیده خواهد شد. حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندارکرمانشاه در ادامه با ما گفت: پوشش فعالیت در زمینه سرمایه‌گذاری خیلی خوبی با دولت در رابطه با اصلاح الگوهای کشت مدرن کردن روشهای آبیاری در منطقه و استان کرمانشاه انجام شده است. وی افزود: امسال حدود ۲۸ هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه به شیوه های نوین آبیاری خواهد شد به صورت مرتب با الگوی کشت جدید که بیشترین درآمد را نصیب کشاورزان عزیز می کند به همراه دارد که همراهی خود کشاورزان مدیران محترم در سطوح مختلف بخش و شهرستان را میطلبد ولی از همه مهمتر آموزش و همراهی کشاورزان است. 

وی ادامه داد: طبیعتاً یک اتفاق بزرگ در بخش کشاورزی است که اقتصاد استان کرمانشاه را تحت تاثیر قرار داده به صورت مرتب و هفتگی کنترل می‌کنیم تاکنون از این ۲۸ هزار هکتار در مجموعه اراضی استان ، نزدیک به ۱۴ هزار هکتار تقریباً نهایی شده آب روی مزارع آمده است و الان زیر بار کشت هستند که امیدوار است انشالله بتوانیم طبق برنامه زمانی سال به هدف ۲۸هزار هکتار برسیم. وی افزود: در کنار این وسیله ایجاد صنایع و زیرساخت‌های مرتبط با این اراضی بیشتر برای ما مهم است در قالب طرح بزرگی که در سطح استان کرمانشاه دارد انجام میشود و طبیعتاً گرایش سرمایه‌گذاران برای فرآوری و بسته‌بندی سردخانه و انشالله صادرات محصولات از جمله اموری است که در دستور کار قرار میدیم . وی افزود: امروز هم در همین راستا به صورت مشخص شهرستان سرپلذهاب بیشترین سهم از این اراضی دارد و امیدوار هستیم که انشالله بتونیم مطابق برنامه زمانبندی پیش رو داریم هم با ایجاد زیرساخت‌ها لازم و سرعت بیشتر به بهره برداری برسیم .

 شهریار حیدری نماینده مردم سرپلذهاب،گیلانغرب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی در ادامه بااشاره به پیرامون سامانه گرمسیری ،گفت: این پروژه از ابتدا تا انتها در حوزه شهرستان های سرپل ذهاب گیلانغرب قصرشیرین مورد بررسی قرارگرفت و امروز هم بازدیدی که در محل سدهواسان که سد استراتژیک منطقه به شمار می رود صورت گرفت، این پروژه یک پروسه زمانی داشته و امیدوارم هرچه زودتر کار اجرایی و بخشی از اراضی پایین‌دست در منطقه سر قلعه شامل چهار هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی در آینده از دیم به آبی تبدیل شود. 

وی افزود: به همین نسبت، مسیر سامانه گرمسیری در منطقه دشت ذهاب،دشت سرپلذهاب،دشت قلعه شاهین و بشیوه و پاطاق در شهرستان سرپلذهاب و دشت های از شهرستان گیلانغرب و قصرشیرین مورد رصد و بازدید قرار گرفت و تا حدودی پیشرفت مناسبی داشته اما انتظار ما بیش از آنچه که هست تا الان انجام شده و امیدوارم با تصمیم گیری جدید با حضور وزیر محترم و استاندار محترم در سازمان برنامه و بودجه مبنی بر اعتبار لازم تزریق شود و شاهد فعالیت بیشتر و در واقع استفاده و بهره برداری از منابع عظیم آبی منطقه باشیم.

 وی بیان کرد: آب آشامیدنی روستاهای شهرستان سرپل ذهاب گیلانغرب و قصرشیرین از دیگر موضوعات مهم بود که متاسفانه علارغم منابع عظیم آبی به دلیل فرسودگی درسیستم انتقال آب روستاها و قدیمی بودن و آسیب‌هایی که ناشی از زلزله داشتیم امروزه تمام منطقه دچار تنش آب آشامیدنی هستند و گله مندی مردم دراین حوزه به جا هست. 

وی در پایان گفت:با تشکیل جلسه که امروز در محل فرمانداری سرپلذهاب صورت گرفت و جمع‌بندی مناسب شد امید است با پیگیری های از سوی نماینده وزیرنیرو اعتبار مناسب جهت تامین حداقل آب آشامیدنی روستاهای شهرستان از جمله سر قلعه و جگیران و پشت تنگ دشت ذهاب مناطقی از مناطقی گیلانغرب و روستای نصرآباد قصرشیرین که به صورت مطلق آب آشامیدنی نداردصورت گیرد.

 

 وی نتیجه این سفر فعال شدن پروژه‌های در مسیر سامانه گرمسیری و بهره مندی از سد هواسان عنوان کرد و و نهایتاً اینکه مشکلات آب آشامیدنی روستاهای منطقه حل و فصل شود و در سفرهای بعدی هم معاون مربوطه حضور پیدا می‌کنند و در آینده شاهد حضور وزیر نیرو با رئیس جمهور هم این پروژه‌ها زودتر افتتاح شد که مردم آن منطقه در واقع از آن بهره مند شوند. فرماندار سرپلذهاب محبت جمالی نیا در ادامه گفت: با تیمی متشکل از نماینده وزارت نیرو و آبفای استان کرمانشاه ، معاون اقتصادی استانداری، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بازدیدی از سامانه گرمسیری داشتیم و پیرامون چالش ها و مشکلات موجود در حوزه آب شرب و خدمات آب و فاضلاب شهرستان و چهار روستای الحاقی پاونار،زعفران،احمدآباد و کوئیک تصمیمات و تدابیر لارم اتخاذ گردید. 

وی افزود: از محل اعتبارات ماده ۱۲ سال گذشته ، مقدار پیشرفت فیزیکی در حوزه فاضلاب در طول خط اصلی محلات نامبرده پیش رفته و امسال با تامین اعتباری که استمداد طلبیده شده است از حوزه وزارت نیرو و آبفای استان امیداست بتوانیم این زمینه تامین اعتبار برای تکمیل این پروژه و خدمات رفاهی که در حوزه خاص سلامت مردم در حوزه داده شود ، جبران گردد.

 وی افزود: مطالب دیگر مورد رسیدگی در حوزه نگرانی‌های مردم در حوزه کشاورزی بود که در سال جهش تولید پوششی که در موقعیت سامانه گرمسیری در قطعات مختلف املاک و زمین‌های زراعی منطقه داده شده است انشاالله بتوانیم با قول های وزارت نیرو، این زمین های جامانده شده از حوزه سامانه گرمسیری نسبت به تحت پوشش قرار دادن آن و تخصیص آب لازم در برنامه‌های آتی و پیش رو داشته باشیم.