پربازدیدترین ها

کد خبر: 225162 ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵

اگر مردم نخواهند احمدی نژاد فداکاری کند باید به چه کسی پناه ببرند؟

دبیرکل حزب سبز گفت: احمدی نژاد اعلام کرده که بخاطر مردم حاضر است فداکاری کند و به میدان انتخابات بیاید.

اگر مردم نخواهند احمدی نژاد فداکاری کند باید به چه کسی پناه ببرند؟

 حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز درباره احتمال پیروزی جریان اصلاحات در انتخابات آتی ریاست جمهوری، گفت: می‌دانیم که هر ساختار سیاسی دو عامل مهم را باید در خود داشته باشد؛ ابتدا بحث مقبولیت است که باعث ایجاد اعتماد خواهد شد تا مردم از آن ساختار سیاسی تبعیت کنند؛ دوم هم بحث مشروعیت است یعنی جایگاهی که در ساختار حاکمیتی دارند مورد اقبال مردم باشد.

اعتماد مردم نسبت به اصلاحات کاهش یافته است 

او ادامه داد: شرایط اصلاح طلبان اکنون به گونه‌ای شده که  مقبولیت‌شان را از دست دادند و اعتماد مردم نسبت به کارآمدی اصلاحات برای حل مشکلات کشور (با توجه به اینکه دولت هم منتسب به آنهاست) کاهش یافته و اگر اتفاق خاصی نیفتد و تحولی در این جریان سیاسی شکل نگیرد ؛ نمی‌توانند به انتخابات ۱۴۰۰ هم امیدی داشته باشند.

کنعانی مقدم درباره افزود: به نظرم جریان اصلاحات اگر به صحبت‌های مقام معظم رهبری در بحث تحول خواهی و تحول گرایی دقت کند می‌تواند از این بن بست خارج شوند، اما در غیر این صورت شاهد خواهیم بود که اصلاح طلبی به عنوان یک جریان سیاسی با کم ترین مقبولیت در صحنه سیاسی خواهد ماند و کارایی لازم نیز در بر نخوهد داشت.

اصلاحات باید به سمت تحول‌گرایی برود 

فعال سیاسی اصولگرا در تشریح موضوع تحول خواهی گقت: وقتی یک جریان سیاسی به نقطه‌ای می‌رسد که حامیانش را از دست می‌دهد عملا دیگر نمی‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشند؛ بنابراین بهترین اقدام این است که با ایجاد تحول در ساختار،  شعارها و سیستم، خود را اصلاح کنند، اگر برنگشته و روند خود را اصلاح نکنند قطعا نمی‌توانند شعار اصلاح طلبی برای مردم سر دهند.

این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا در صورت عدم موفقیت مجلس یازدهم مردم به اصلاحات سوق پیدا خواهند کرد؟ بیان کرد: حتی اگر اصولگرایان هم در مجلس نتوانند کاری انجام دهند، قطعا مردم به سمت اصلاحات سوق پیدا نخواهند کرد، بلکه هر دوی این جریانات را کنار خواهند گذاشت و به نظرم اگر اصولگرا‌یان هم موفق نشوند، از آنجا که اصلاح طلبان هم با کمبود اقبال مواجه هستند، اصلا ممکن است جریان دیگری روی کار بیاید.

او درباره حضور اصولگرایان در انتخابات آتی ریاست جمهوری، اضافه کرد: اصولگرایان امروز بیش از هر چیز به دنبال شکل گیری هیات دولت آینده هستند تا بتوانند به یک رئیس جمهور و هیات دولت قوی برسند؛ مشخص کردن هیات دولت از ریاست جمهوری مهم تر است، زیرا اگر رئیس جمهور دولت خوبی را به مردم ارائه نکند همین داستانی که تا الان ما گرفتار آن بودیم را مجددا شاهد خواهیم بود.

دبیر کل حزب سبز درباره احتمال حضور چهره‌های اصولگرا در انتخابات گفت: من اعتقاد دارم که بهتر است آقایان قالیباف و رئیسی در انتخابات حضور پیدا نکنند، زیرا اگر بر همین دو قوه متمرکز شوند بهتر است؛ اما چهره‌های بعدی که ممکن است از سمت این جریان مطرح شوند آقایان سعید جلیلی، محسن رضایی و حداد عادل هستند؛ البته این‌ها به طور رسمی اعلام آمادگی نکردند، اما سیستم ما به گونه‌ای است که زمان انتخابات ریاست جمهوری که می‌رسد همه احساس تکلیف می‌کنند.

فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: مثلا احمدی نژاد اعلام کرده که بخاطر مردم حاضر است فداکاری کند و به میدان انتخابات بیاید، حالا اگر مردم نخواهند او فداکاری کند باید به چه کسی پناه ببرند؟ به نظر بعضی‌ها فکر می‌کنند که حتما باید در مسند ریاست جمهوری بنشینند تا بتوانند اقدام انجام دهند؛ در حالی که واقعا اینگونه نیست.