پربازدیدترین ها

کد خبر: 224822 ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸

گزارش :

آتش زدن پسمانده مزارع کشاورزی تهدیدی علیه محیط زیست / با آتش زدن پس چرا ، قابلیت زمینهای کشاورزی از بین می رود

بازی دراز 1404 : آتش زدن پس چرا و پسماند مزارع کشاورزی تهدیدی علیه محیط زیست بوده و باعث ازبین رفتن موادآلی و قابلیت های زمین کشاورزی میشود.

آتش زدن پسمانده مزارع کشاورزی تهدیدی علیه محیط زیست / با آتش زدن پس چرا ، قابلیت زمینهای کشاورزی از بین می رود

آتش زدن زمینهای کشاورزی اقدامی که کشاورزان بعد از برداشت مزارع برای کشت بعدی انجام می دهند تا بتوانند زودتر از روال معمول زمین را پاکسازی کنند اما این کار باعث از بین رفتن مواد آلی موجود درزمین شده و قابلیت و کارایی زمین را کاهش می دهد.

این کار همچنین باعث پیشروی آتش در مراتع جنگلی و کوهستانی که این روزها کاملا خشک و مستعد حریق است می شود و باعث از بین رفتن منابع طبیعی و ثروتهای ملی منطقه می گردد.

آتش سوزی در مراتع و منابع طبیعی باعث ازبین رفتن گونه های جانوری و زیستگاههای مختلف موجودات زنده خواهد شد که ضررهای غیر قابل جبرانی را به محیط زیست شهرستان وارد خواهد کرد.

محمدبیگی از شهروندان سرپلذهابی است که باانتقاد از این رفتار برخی کشاورزان به خبرنگار ما گفت : آتش زدن زمینهای کشاورزی باعث ایجاد دود سیاه و غلیظی شده که تنفس مردم را به شماره می اندازد و باعث آلودگی بسیاری در شهرستان میشود.

آتش زدن پسماند زمینهای کشاورزی اقدامی ناهنجار است که می تواند علیه مردم ، زمینهای کشاورزی، کشاورزان، محیط زیست ، گونه های جانوری و زیستگاههای طبیعی خطرآفرین باشد که امیدواریم از یوی کشاورزان نسبت به این اقدام ناهنجار پرهیز شود.

خبر نگار ما به سراغ دادستان دادسرای عمومی و انقلاب رفت و ایشان در گفتگو با خبرنگار ما گفت : آتش زدن پس مانده های محصولات كشاورزی مزارع خصوصا گندم و جو برابر ماده 20 'قانون هوای پاك' خلاف قانون بوده و طبق قانون با متخلفان به عنوان مجرم برخورد قضایی صورت می گیرد.

وی افزود: این اقدام علاوه بر از بین بردن خاك زراعی، میكروارگانیسمهای مفید آن و نیز آلودگی هوا باعث سرایت آتش به عرصه های ملی و طبیعی می شود كه صدمات جبران ناپذیری برای طبیعت و پوشش گیاهی در پی دارد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تصریح کرد:  بر اساس ماده ۲۰ این قانون انباشت پسماند‌های بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماند‌های خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مكانهای تعیین ‌شده توسط شهرداریها و دهیاریها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی زمینهای زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محكوم می‌ شود.  

 

زریری تصریح کرد : وزارت جهاد كشاورزی مكلف است مفاد این ماده را به ‌طرق مقتضی به اطلاع بهره ‌برداران بخش‌ كشاورزی، عشایری و منابع ‌طبیعی برساند.