پربازدیدترین ها

کد خبر: 224754 ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

گزارش:

اجرای سامانه گرمسیری و رونق کشاورزی در سرپلذهاب/گامی مهم در جهت جهش تولید و اشتغال جوانان برداشته شد

بازی دراز1404:اجرای سامانه گرمسیری در شهرستان سرپلذهاب توانسته است به کشاورزی منطقه ای رونق بخشد و گامی مهم در جهت جهش تولید و اشتغال جوانان برداشته شد.

اجرای سامانه گرمسیری و رونق کشاورزی در سرپلذهاب/گامی مهم در جهت جهش تولید و اشتغال جوانان برداشته شد

در راستای بیانات مقام معظم رهبری و نام گذاری سال جاری به عنوان سال جهش تولید، طرح سامانه گرمسیرب به عنوان بزرگترین طرح آبی کشور هدیه دولت تدبیرو و امید در استان کرمانشاه و خصوصا شهرستان سرپلذهاب می باشد.

با پیگیری های بعمل آمده از سوی مدیران ارشد استانی این طرح تحول عظیمی در اشتغال ، تولید محصولات کشاورزی منطقه ای ایجاد می نماید.

سهم فعلی شهرستان سرپلذهاب از طرح سامانه گرمسیری ۲۰هزار و ۳۰۰هکتار بوده و این اراضی با روش های نوین آبیاری زیر کشت آبی قرار می گیرند و قابلیت کشت را پیدا می کنند.

البته سطح مطالبات مردم ازاین طرح بیش از مقدار است و امید است تمامی اراضی کشاورزی شهرستان سرپلذهاب از مزایای این طرح بهره مند شوند.
 

اکنون با اهمیت این موضوع که پیشرفت در اجرای سامانه گرمسیری روند مناسبت و رضایت بخشی برای کشاورزان به ارمغان آورده است، خبرنگار ما به سراغ معاونت عمرانی فرمانداری سرپل‌ذهاب و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان رفته تا از جزئیات اجرایی این طرح بیشتر مطلع گردیم.

 

معاونت عمرانی فرمانداری سرپلذهاب برزو صیادی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: سامانه گرمسیری یکی از بزرگترین طرحهای آبرسانی کشاورزی در کشور است که ۲۱هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب را تحت پوشش قرار می دهد.

وی افزود: این طرح در دهستان جگیران به بهره برداری رسیده و کشاورزان در حال استفاده از شبکه های آبیاری آن هستند.

وی ادامه داد: تزریق اعتبارات لازم و تلاش دستگاههای متولی موجب تسریع دراجرای طرح می شود.  

وی تصریح کرد: تاکنون شبکه های آبی ۲ و ۳ مربوط به ۷ هزار هکتار ار اراضی توسط آب نیرو، و شبکه های درجه ۴ مربوط به ۵ هزار هکتار زمین توسط جهاد کشاورزی تست آب اندازی شده اند.

وی بیان کرد: در برنامه ریزی صورت گرفته تا تیرماه سال جاری حدود ۱۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان تحت پوشش شبکه آبیاری طرح قرار خواهد گرفت.
 

صیادی در پایان گفت: افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی اراضی ، بهبود سطح معیشت کشاورزان و افزایش اشتغال به میزان ۱۶هزار نفر از مزایای این طرح در شهرستان است

 

سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب در ادامه گفت:سامانه طرح گرمسیری یک هدیه بزرگ از طرف رهبری معظم انقلاب برای استان کرمانشاه و خصوصا عمران و آبادانی مناطق محروم و مرزی استان است .

وی افزود:اراضی کشاورزی دیم شهرستان با اجرای این طرح زیر پوشش رفته و به اراضی آبی تبدیل میشود.

 

ایشان بیان کرد: این طرح باعث اشتغالزایی ، کاهش بیکاری و افزایش سرمایه اراضی کشاورزی نیز می شود.

 

گفتنی است؛ شهرستان سرپل ذهاب با ۹۰ هزار تن جمعیت،  ۸۸ هزار هکتار مرتع و جنگل و ۳۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغ دارد.