پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 224745 ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

پدرسن روسیه و آمریکا را به پیگیری روند گفت‌وگوها درباره سوریه ترغیب کرد

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در سخنانی از روسیه و آمریکا خواست که به منظور متوقف کردن درگیری‌ها میان دولت سوریه و مخالفان گفت‌وگوهای میان خود را پیگیری کنند.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الأوسط، گی‌یر پدرسن، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در جریان نشست شورای امنیت درباره سوریه خواستار پیگیری گفت‌وگوهای آمریکا و روسیه درباره سوریه شد.

پدرسن در ابتدای این جلسه که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: ما از عمق نگرانی ملت سوریه نسبت به وضعیت کنونی و آینده کشورشان متعجب شدیم و این مسأله اهمیت اقدام دیپلماتیک سازنده به منظور حمایت از راه حل سیاسی را برای جامعه بین‌الملل یادآوری می‌کند.

وی افزود: طی ماه جاری میلادی شاهد پیشرفت در همکاری میان روسیه و ترکیه طبق توافق میان دو طرف در ماه مارس بودیم؛ همکاری که علی‌رغم تداوم درگیری‌ها در مناطق مختلف اما آرامش نسبی را در ادلب برقرار کرد.

پدرسن در ادامه نسبت به حوادثی هشدار داد که نوید دهنده بازگشت دوباره داعش به منطقه صحرای شرقی سوریه است و گفت: تحت هر شرایطی ما باید از درگیری مجدد و نقض قوانین که پیشتر شاهد آن بودیم، خودداری کنیم؛ چراکه بی‌ثباتی در سوریه در مناطق دیگر از جمله لیبی نیز منعکس خواهد شد و گزارش‌هایی مبنی بر به خدمت گرفتن سوری‌ها و اعزام آنها برای جنگیدن در لیبی مطرح شده است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش بر ارسال مداوم کمک‌های بشردوستانه به سوریه در پی شیوع کرونا تأکید کرد و مدعی شد: برنامه تحریم‌ها علیه سوریه مانعی در مقابل ارسال کمک‌های بشردوستانه، دارو تجهیزات پزشکی به این کشور نیست.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه ادامه داد: بحران سوریه تنها با قانون اساسی جدید حل و فصل نخواهد شد و اگر کمیته قانون اساسی بتواند به شکل جدی فعالیت کند، در چنین صورتی می‌تواند نقش مهمی در راستای حل و فصل سیاسی بحران سوریه ایفا کند و کلید این بحران باشد.

پدرسن همچنین برای برگزاری سومین نشست کمیته کوچک تدوین قانون اساسی سوریه اعلام آمادگی کرد و نسبت به از دست دادن فرصت‌ها هشدار داد.

وی تأکید کرد: همکاری بین‌المللی هدفمند و ایجاد اعتماد میان بازیگران بین‌المللی و سوری‌ها یک امر ضروری است و ما معتقدیم که گفت‌وگو میان روسیه و آمریکا نقش کلیدی دارد و من این دو کشور را به پیگیری روند گفت‌وگوها تشویق می‌کنم.

در همین حال، کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در جریان این نشست اظهار کرد: ما باید همه از شورای امنیت بپرسیم که چگونه می‌تواند به برقراری دوباره ثبات در سوریه کمک کند؟

وی در این باره گفت: پاسخ به این سؤال در تقویت تمامی مسیرهای قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت نهفته است و شورای امنیت نیز باید تلاشش را برای تضمین تغییر سبک رفتاری نظام سوریه و موافقت آن با آتش‌بس همه جانبه و پایدار به کار بگیرد.

کرافت ادامه داد: سازمان ملل نیز باید در قلب هرگونه تلاشی برای برقراری آتش‌بس در سوریه باشد و پدرسن نیز باید بر تماسها برای تضمین احترام به آتش بس نظارت داشته باشد.