آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

کد خبر: 224736 ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸

گزارش:

منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی است/تدابیر پیشگیرانه برای آتش سوزی احتمالی در سرپلذهاب

بازی دراز1404:با عنایت به آغاز فصل گرما و وجود پوشش گیاهی خشک و احتمال وقوع آتش سوزی درعرصه های ملی و طبیعی، تدابیر پیشگیرانه برای رعایت این موضوع باید اندیشیده شود.

منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی است/تدابیر پیشگیرانه برای آتش سوزی احتمالی در سرپلذهاب

با عنایت به آغاز فصل گرما و وجود پوشش گیاهی خشک و احتمال وقوع آتش سوزی درعرصه های ملی و طبیعی، تدابیر پیشگیرانه برای رعایت این موضوع باید اندیشیده شود.

کشاورزان از آتش زدن پس چر مزارع(جار)جدا خودداری کنید.در زمین های کشاورزی همجوار اراضی ملی با استفاده ازتراکتور و با ایجادآتش بر و رعایت نکات ایمنی ازسرایت آتش به جنگلهاومراتع جلوگیری شود.

گردشگران درصورت ضرورت روشن کردن آتش،ضمن رعایت کلیه نکات ایمنی از جمله پاک کردن محل از گیاهان خشک، پس از ترک محل از خاموش بودن آتش مطمئن شوید.

در هنگام وزش باد از روشن کردن آتش درمناطق جنگلی و مرتعی جدا خودداری کنید.

شهرداری ودهیاران روستاها،در صورت امکان از آتش زدن محل دفن زباله ها پرهیز شود و درصورت اقدام از ایمن بودن محیط(پاک نمودن محیط اطراف)کاملا مطمئن باشید.

تشکیل اکیپ های ۱۰نفره اطفای حریق بامدیریت دهیاران و اعلام به این اداره برای بکارگیری در زمان بروز آتش سوزی از دیگر اقدامات لازم برای پیشگیری از حریق است.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری سرپلذهاب در ادامه گفتگو با خبرنگار ما گفت: شهروندان، دامداران، گردشگران و کشاورزان برای پیشگیری از حوادث و نابودی منابع طبیعی، اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه را به منظور جلوگیری از آتش سوزی رعایت کنند.  

وی همچنین از شهروندان خواست هنگام گردش در طبیعت از انداختن ته سیگار یا کبریت روشن روی زمین و یا روشن کردن آتش به منظور تفریح خودداری کنندچرا که این عمل آنها موجب از بین رفتن بوته ها، حساسیت زمین به فرسایش، وقوع سیل و آلودگی محیط زیست می شود.

وی تاکید کرد: کشاورزان پس از برداشت محصولات از آتش زدن مزارع خودداری کنند، چون این کار علاوه بر این که مواد آلی و موجودات مفید خاک را از بین می برد، موجب سرایت آتش به مراتع همجوار و از بین رفتن علوفه احشام و تخریب ساختمان خاک نیز می شود.

استادی در ادامه گفت: طبیعت دوستان می توانند درصورت مشاهده هرگونه تخلف درعرصه های مرتعی وجنگلی باشماره تلفن۱۵۰۴امدادجنگل ومرتع تماس بگیرید.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از 90 هزار تن جمعیت و برخورداری از 48 کیلومتر نوار مرزی با عراق، بیش از 88 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی جنگل و مرتع دارد.