آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

کد خبر: 224401 ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

گزارش؛

بازار داغ فروش گیاهان خوراکی در سرپل ذهاب/ از رغبت مهمانی کرونا سرسفره های مردم غافل نمانیم

بازی دراز۱۴۰۴:مردم شهرستان سرپلذهاب پس از پایان تعطیلات نوروزی با وجود اینکه هنوز سایه شوم بیماری کرونا بر مردم پایان نیافته انگار به قرنطینه خانگی خود پایان داده و راهی کوچه و بازار گیاهان خوراکی بهاری شده اند.

بازار داغ فروش گیاهان خوراکی در سرپل ذهاب/ از رغبت مهمانی کرونا سرسفره های مردم غافل نمانیم

گیاهان خوراکی بهاری به دلیل خواص بی شمار خود به عنوان داروی طبیعت شناخته شده اند و با فرا رسیدن فصل بهار استقبال مردم از این گیاهان خوراکی بی نظیر است و بازار داغ و پر رونقی دارد.

 با رونق رویش گیاهان بهاری در دامنه کوههای سرسبز منطقه سرپل ذهاب برخی مردم خود را راهی دیارهای بکر می کنند و با چیدن آن از خواص بی پایانش که به نوعی برخی نیز از آن به عنوان داروی طبیعت یاد می کنند، بهره بگیرند. گیاهان بهاری از گذشته های دور مهمان سفره های این دیار بوده، ولی متاسفانه جوانان نسل جدید از خواص این نوع گیاهان غافلند و به مصرف آن چندان رغبتی ندارند که این مهم به نوبه خود نشان از عدم آگاهی دارد . 

درمناطق کوهستانی سرپل ذهاب  گیاهان خوراکی مثل سورونه، کنگر، زوو، ریواس، کول، پیچک، شنگ، گیلاخه ،قارچ، قازیاخه رویش دارند .این گیاهان خوراکی هم بصورت پخته و هم خام مصرف می شود. بعضی افراد که تمایل بیشتری برای مصرف این نوع گیاهان دارند آنها را درون یخچال فریزر گذاشته و در فصلهای دیگر سال نیز آنها را مصرف می کنند.

 این روزها برای بعضی افراد این گیاهان خوراکی منبع درآمد خوبی شده به طوری که برداشت این گیاهان را برای خود و خانواده شان به عنوان راهی برای امرار معاش تبدیل کرده است. این روزها در شهرستان سرپل ذهاب، با فرا رسیدن فصل بهار، فروش گیاهان خوراکی بساطی داغ در سطح خیابان های شهرستان به راه انداخته و خاصیت دارویی این نوع از گیاهان موجب شده مردم به خواص درمانی و فراید آن پی ببرند و استفاده کنند. در سرپل ذهاب قسمتی ازمیادین به خرید و فروش این نوع گیاهان اختصاص یافته و خریداران و فروشندگان زیادی در این بازار هستند و گیاهانی که از مناطق روستایی آورده می شود در بساطی پر از عطر و بوی خاص به فروش می رسند. 

اما آنچه که حائز اهمیت است، این است که برخی از مردم شهرستان پس از پایان تعطیلات نوروزی با وجود اینکه هنوز سایه شوم بیماری کرونا بر مردم پایان نیافته انگار به قرنطینه خانگی خود پایان داده و راهی کوچه و بازار شده اند. صبح امروز پل مرکزی شهر که محل فروش گیاهان بهاری کوه های اطراف می باشد مملو از جمعیت شده بود برای خرید این گیاهان خوراکی درحالیکه تذکرات مسئولین خصوصا دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت شهرستان بر لزوم تداوم درخانه ماندن و پرهیز از حضور در معابر عمومی و خیابانها و بازار برای مقابله با شیوع بیماری کرونا حکایت دارد . مردم فهیم شهرستان باید بدانند که آنچه که در این بُرهه از زمان اهمیت دارد سلامتی خود و حافظ جان همشهریان است، این روزها ویروس کرونا رغبت بیشتری برای مهمانی سفره های مردم دارد نباید از این مهم غافل ماند.باید با رعایت نکات بهداشتی و در ضرورت از منزل خود بیرون بروند و مشارکت حداکثری با مسئولین در رابطه با شکست کرونا داشته باشند. امید است هرچه سریعتر با رعایت کردن پروتکل های بهداشتی روند زندگی مردم به روال عادی برگردد.