آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

کد خبر: 224358 ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱

گزارش:

مهمان ناخوانده کرونا زندگی عشایرین نشینان سرپل ذهاب هم دستخوش تغییرات کرد/ عشایرین کوچ ییلاق را به تاخیر اندازند

بازی دراز1404: حال این روزها که مهمان ناخوانده کرونا ، سفره خود را برخیلی ازمناطق پهن کرده است سبك زندگي عشايرشهرستان سرپل ذهاب هم ازآسیب های این بیماری مستثنی نیست و روش زندگی آنان دستخوش تغييراتي شده است.

مهمان ناخوانده کرونا زندگی عشایرین نشینان سرپل ذهاب هم دستخوش تغییرات کرد/ عشایرین کوچ ییلاق را به تاخیر اندازند

كوچ نشيني كهن ترين شيوه زيست بشر است كه پابرجا بودن آن تا عصر حاضر از بزرگ ترين جاذبه هاي اين شيوه معيشت است و همين شيوه خاص زندگي سبب شده ايلات و عشاير 'ديدني ترين جاذبه عصر فن آوري' لقب بگيرند.

 

شهرستان سرپل ذهاب یکی از مناطق قشلاقی و عشایرنشین استان کرمانشاه است که یکی از چرخه های مهم اقتصاد و تولید فرآورده های گوشتی و لبنیاتی استان به شمار می رود.

 

در این شهرستان كوچ نشيني هنوز رواج دارد و ایل های گوران، ثلاث باباجانی، قلخانی، سنجابی، کرند، کلهر و جمهور در اين منطقه پراكنده هستند.

 

حال این روزها که مهمان ناخوانده کرونا ، سفره خود را برخیلی ازمناطق پهن کرده است سبك زندگي عشايرهم ازآسیب های این بیماری مستثنی نیست  و روش زندگی آنان دستخوش تغييراتي شده است.

 

برخی از خانوارهای عشایرین نشین در گفتگو با خبرنگار ما ضمن گلایمندی از شبکه بهداشت و درمان و اداره امورعشایری شهرستان اظهارداشتند: با توجه به خطرناک بودن بیماری کرونا و آمار مرگ و میر، تاکنون اقدامی برای گند زدایی و ضدعفونی محل زندگی عشایرین نشده است لذا انتظار می رود با توجه به اینکه ماحیتاج روانه مردم شهرستان از گوشت تا لبنیات از جمعیت دامی عشایرین تهیه و تامین می شود باید نسبت به این موضوع اهمیت داده و نسبت به تهیه و سهولت دسترسی به مواد ضدعفونی اقدامات لازم انجام دهند.

 

برخی دیگر اذعان داشتند: مسئولین ستاد پیشگیری ازشیوع بیماری کرونا به جامعه عشایرین توصیه دارند کوچ دامی خود را از مناطق قشلاق و گرمسیر به مناطق ییلاق و سردسیر به تاخیر اندازند تا از این بیماری و شیوع ویروس کرونا در امان باشند، آیا نباید برای حفظ سلامت خانوارهای عشایرین قشلاق نشین نیز تدابیری اندیشیده شود ؟ خطرات مبتلا به کرونا در شرایط سردسیر و گرمسیر چندان تفاوتی ندارد لذا انتظار داریم هرچه سریعتر به مطالبات ما رسیدگی کنند.

 

حال ،خبرنگارپایگاه خبری بازی دراز به سراغ رئیس امور عشایری شهرستان سرپل ذهاب رفته تا از اقدامات انجام گرفته در راستای پیشگیری ازبیماری کرونا به جامعه عشایری شهرستان جویا شود:

 

اردشیر مرادی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: اگرچه تاکنون هیچ موردی از بیماری کووید ۱۹ در خانوارهای عشایری شهرستان سرپل ذهاب گزارش نشده است اما با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا و خطرات احتمالی توصیه می شود عشایر در مناطق قشلاقی بمانند.

 

وی افزود: با توجه به سرد بودن هوا و شیوع بیماری کووید ۱۹ در شهرستان‌های ییلاقی، تقویم کوچ بهاره یک ماه به تأخیر افتاده است لذا عشایر با همکاری در این زمینه ضمن پرهیز از آغاز کوچ بهاره، با اداره‌ امورعشایری همکاری لازم را داشته باشند و تا بهتر شدن شرایط پیش‌رو از کوچ پرهیز کنند.  

 

ایشان بیان کرد: با توجه به اینکه هشدارها و آموزش‌های لازم در خصوص پیشگیری از بیماری کرونا توسط کاراداره امور عشایرشهرستان‌ به خانوارهای عشایری ارائه شده است، اما متاسفانه جهت ضدعفونی و گندزدایی محل زندگی عشایرین ضمن مکاتبات بعمل آمده با مرکزبهداشت، تاکنون اقدامی انجام نشده است به همین جهت از عشایران شهرستان می‌خواهیم علارغم رعایت نکات بهداشتی، با بروز کوچکترین مشکل و مشاهده موارد مشکوک، به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی مستقر در حوزه خود مراجعه کنند.

 

رئیس امور عشایری شهرستان گفت: روزانه 7 تانکر آب رسان سیار به مناطق عشایرنشین عملیات آبرسانی انجام می دهند و سهمیه یک ماهه 4هزار کیسه آرد دربین عشایرین توزیع شده است،لازم به ذکراست در صورتی که عشایرین در این شرایط بیماری کرونا اقدام به کوچ به مناطق ییلاقی داشته باشند هیچ گونه خدماتی در تامین نیازمندی ها دریافت نخواهند کرد.

 

وی در پایان گفت: جامعه عشایری شهرستان سرپل ذهاب دارای 2هزار و 500 خانوار است که در ایل های گوران، ثلاث باباجانی، قلخانی، سنجابی، کرند، کلهر و جمهور،270هزار راس دام در اختیار دارند و از این لحاظ در رتبه های برتر استانی قرار دارند .