پربازدیدترین ها

کد خبر: 224183 ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹

گزارش:

سفرهای نوروزی تعطیل/ سایه کرونا بر کهن‌ترین رسم ایرانیان افکنده شد

بازی دراز 1404 : با ورود مهمان ناخوانده کرونا آئین و رسوم عید نوروز در باستان ایران زمین به تعطیلی کشیده شده است،مردم به جای اینکه در تب و تاب تدارکات عید نوروز باشند به دنبال تهیه ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی برای پذیرایی از ویروس کرونا هستند.

سفرهای نوروزی تعطیل/ سایه کرونا بر کهن‌ترین رسم ایرانیان افکنده شد

به گزارش بازی دراز، جشن نوروز، بلند مرتبه ترین جشن ایران زمین است. شاید کم و بیش برای همه مان آشنا باشند. اما می دانید همه ی ما ایرانی ها نوروز را به یک صورت جشن نمی گیریم؟ قرن هاست که شروع فصل بهار و سال نو با مجموعه ای از آداب و رسوم، که از ماه اسفند شروع می شوند و تا سیزدهم فروردین ادامه پیدا می کنند، گرامی داشته می شود. 

مراسمی چون خانه تکانی، خرید سال نو، چیدن سفره هفت سین، چهارشنبه سوری، دید و بازدید عید و سیزده به در و … ازمناسکی از نوروز است که هر ساله مردم انجام می دهند.

به هنگام تحويل سال همه افراد خانواده در منزل بزرگ فاميل يعني پدر يا پدر بزرگ خود جمع مي‌شوند و دور سفره هفت سين مي‌نشينند و قرآن مي‌خوانند و گاه با حافظ نيز تفال مي‌زنند، برخي نيز با حضور در قبور شهدا و از درگذشتگان آغاز سال جديد را در كنار عزيزان شان در بقاع متبركه و اماكن مذهبي آغاز مي كنند.

اما با ورود مهمان ناخوانده کرونا آئین و رسوم عید نوروز در باستان ایران زمین به تعطیلی کشیده شده است،مردم به جای اینکه در تب و تاب تدارکات عید نوروز باشند به دنبال تهیه ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی برای پذیرایی از ویروس کرونا هستند و این موضوع با دغدغه های فراوان گریبانگیر مردم شده است.

با اعلام تشخیص یک نفر مبتلا به ویروس کرونا در شهرستان سرپل ذهاب ، سایه این مهمان ناخوانده سنگینی بسیاری برسفره های عید نوروز انداخته است، این روزها علاوه براسترس و اضطراب مردم برای روزهای آتی وگسترش شیوع بیماری کرونا، رسم و رسوم تجمع بر آرامگاه ها در جمعه آخرسال و آئین چهارشنبه سوری نیز به تعطیلی کشیده شده است.

تجمعات جمعه آخر سال و چهارشنبه‌سوری یک خطر جدی برای فراگیرشدن کرونا تشخیص داده شده است.
مسئولان بهداشتی تاکید می کنند که برای کنترل بیماری کرونا بهتر است مردم از مسافر‌ت‌های نوروزی صرف نظر کنند.

مسئولین شهرستان سرپل ذهاب  با صدور بیانیه های مختلف ،حضور و تجمع مردم در مراسمات و محیط های بیرون از منزل را ممنوع اعلام کردند و خواستار مشارکت و همکاری لازم مردم نیز شدند.

امام جمعه اهل سنت شهرستان سرپل ذهاب ملا رشید ثنایی در این راستا در گفتگو با خبرنگار ما گفت : در شرایط و وضعیت بحرانی کنونی بیماری کرونا، برهمگان واجب است که با رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی از سلامت خود و جامعه محافظت نموده و در مقابله با شیوع بیماری کرونا در شهرستان با اجتناب از حضور در مراسمات تجمعی شادی و عزا و حضور مداوم ومستمر در جامعه به همکاری با تلاشگران عرصه سلامت جامعه بپردازند.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان سرپل ذهاب در ادامه تاکید کرد: با توجه در پیش بودن جمعه غریبان و جمعه آخر سال که بر اساس رسم وسنت دیرینه در این دیارمردم به قرائت فاتحه بر سر مزار درگذشتگان در آرامستان های مختلف شهرستان می پردازند ، باید از حضور در آرامستانهای شهرستان بصورت جدی اجتناب نموده و ازارتقاء امنیت سلامت خود،خانواده و جامعه پاسداری نموده وبا نیروی انتظامی همکاری نمایند.

امام جمعه شهرستان حجت الاسلام جواد فاطمی نسب نیز در ادامه مقابله با بیماری کرونا یک ایثار بزرگ است دانست و گفت: همراهی مردم با پزشکان و پرستاران در این کارزار بزرگ لازم و ضروری است.

وی از مردم درخواست کرد با توجه به اهمیت و حساسیت این بیماری کرونا و بنا به تصمیم ائمه شورای سیاستگزاری ائمه جمعه ،نماز جمعه تعطیل شد و این امر در رعایت دیگر مسائل تجمع مردم نیز باید اجرایی شود و در صورت کارهای غیر ضروری از خروج از منازل خودداری کنند و برای حفظ سلامتی خود و دیگر شهروندان همکاری لازم بعمل آورند.

شبکه بهداشت و درمان سرپل ذهاب نیز با درخواست عاجزانه ای از مردم شهرستان خواست که در خانه های خود بمانند و نکات بهداشتی را رعایت کنند و از تردد و انجام کارهای غیرضرور در بیرون از منزل بپرهیزند و نهایت همکاری با کادردرمانی و پزشکی تا پایان این پروسه بحرانی کرونا داشته باشند و از تجمع در جمعه آخر سال و برگزاری آئین چهارشنبه سوری نیزخودداری کنند.

و در نهایت باید دید که مردم در روزهای پایان سال تا چه حد به تذکرات و دستور العمل های پزشکی عمل کرده و برای مبارزه با ویروس کرونا مقاومت می کنند و می جنگند و برای حفظ سلامتی همدیگر با رعایت تذکرات و درخواست های مسئولین می کوشند.