پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 223934 ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۳۰

آنکارا: یونان نمی‌تواند "اقلیت مسلمان ترک" در این کشور را انکار کند

مقام‌های ترکیه به اظهارات اخیر رییس جمهور یونان که از جامعه مسلمانان یکی از مناطق هم مرز دو کشور و واقع در خاک یونان به عنوان «اقلیت مسلمانان یونان» یاد کرد، اعتراض کردند.

به گزارش بازی دراز، 

به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در توییتی نوشت: رییس جمهور کشوری که مدعی گهواره دموکراسی بودن است، بار دیگر اقلیتی از مسلمانان ترک را به عنوان اقلیت مسلمانان یونان خوانده است و این صحبت غلط به رغم تمامی احکام دادگاه حقوق بشر آمریکا در این زمینه مطرح شده است.

چاووش اوغلو خاطر نشان کرد: هر چیزی که شما بگویید اقلیت ترک منطقه «تراس غربی» قرن‌ها به عنوان مردمی ترک مطرح بوده‌اند و ترک نیز باقی خواهند ماند.

روز یکشنبه پرو کوپیس پاولو پولوس، رییس جمهور یونان در سفر به منطقه تراس غربی در کشورش که یک جامعه بزرگ از مسلمانان ترک‌تبار دارد، گفت: براساس معاهده سال ۱۹۲۳ لوزان ترک‌تبارهای منطقه تراس غربی تنها یک اقلیت مذهبی هستند، در حالی که یونانی‌های ارتودوکس ساکن در استانبول یک اقلیت ملی محسوب می‌شوند.

پاولوپولوس در سخنرانی خود اقلیت یونانی‌های استانبول را به اقلیت یونانی ارجاع داد در حالی که برای توصیف اقلیت ترک‌تبارهای تراس غربی از عبارت اقلیت مسلمانان یونان استفاده کرد.

عمر چلیک؛ سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه هم به این رهبر یونان حمله کرد و گفت: این شدیدا کار اشتباهی است که پاولو پولوس، رییس جمهور یونان اقلیت ترک‌تبارهای مسلمان را یکی از اقلیت مسلمان یونانی در زمان سفرش به منطقه تراس غربی توصیف کرد. این انکار هویت اقلیت ترک‌تبارهای مسلمان یک اقدام سزاوار سرزنش است.

چلیک از رییس جمهور یونان خواست تا از اقلیت ترک‌تبارهای مسلمان را با احترام به ارزش‌های دموکراتیک و به شکلی درست خطاب کرده و تاکید کرد که این غیرقابل قبول است که سیاستمداران دست به حملات سیستماتیک علیه هویت ترک‌های مسلمان در یک کشور عضو اتحادیه اروپا بزنند.

چلیک در ادامه صحبت‌هایش گفت: هویت اقلیت ترک مسلمان منطقه تراس غربی یک حقیقت تاریخی است و هیچ کس نمی‌تواند این حقیقت را تغییر دهد. این یک رویکرد نژادپرستانه است که این اقلیت ترک‌تبار مسلمان را به عنوان اقلیت مسلمان یونانی بخوانیم.

او تاکید کرد: تلاش‌ها برای تغییر حقایق تاریخی درباره جامعه ترک‌تبارها در تراس غربی بیهوده بوده و این غم‌انگیز است که ببینیم چنین رویکردهای نژادپرستانه‌ای با به چالش کشیدن احکام دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا مطرح می‌شوند.