آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 223819 ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷

تحصیل در ترکیه

ترکیه کشوری است پهناور در همسایگی شمال غربی ایران و همین مسئله بر جذابیت آن برای بسیاری از هموطنان ما افزوده است. راه‌های زیادی برای ورود به کشور ترکیه به‌عنوان یک خارجی وجود دارد که یکی از برترین این روش‌ها تحصیل در این کشور است.

به گزارش بازی دراز، 

بنابر اعلام سفیران سروش سعادت، متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که دانشگاه‌های کشور ترکیه تنها در صورت شرکت در آزمون ورودی است که نسبت به پذیرش دانشجوی خارجی اقدام می‌کنند. در همین رابطه باید به این نکته نیز اشاره کرد که این آزمون‌های ورودی در کشور ترکیه سبب سهولت هرچه بیشتر ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های این کشور نسبت به شهروندان رسمی ترکیه شده است. دانشجویان کشور ترکیه تنها در صورتی‌ که رزومه قدرتمند تحصیلی در اختیار داشته باشند قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌شوند و این در حالی است که نمره آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه تنها شاخص ارزیابی سوابق تحصیلی دانشجویان خارجی برای صدور پذیرش نهایی است.

یکی از مسائلی که موجب جذابیت هرچه بیشتر کشور ترکیه برای بسیاری از هم‌وطنان می‌شود، هزینه‌های تحصیل در این کشور است. به‌طورکلی می‌توان به این نکته اشاره داشت که هزینه تحصیل در کشور ترکیه به زبان‌های انگلیسی و ترکی متفاوت است. هزینه تحصیل در کشور ترکیه به زبان ترکی در حدود ۲۴۰ دلار تا ۷۵۰ دلار در طول یک سال است و این در حالی است که برای تحصیل در کشور ترکیه به زبان انگلیسی می‌توان هزینه‌ای در حدود ۶۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار در طول یک سال تحصیلی را انتظار داشت.

یکی از مسائلی که در رابطه با دانشگاه‌های کشور ترکیه باید به آن توجه داشت اعتبار دانشگاه‌های کشور ترکیه است. باید به این نکته توجه داشت که تنها ۱۴ دانشگاه کشور ترکیه مورد تائید وزارت علوم ایران است. بر همین اساس در صورتی‌ که فردی خارج از این دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازد برای بازگشت به کشور و استفاده از مدرک تحصیلی خود دچار مشکل خواهند شد. محدودیت دانشگاه‌های پزشکی کشور ترکیه در این خصوص بیشتر است. همه این مسائل نکاتی هستند که باید پیش از اعزام دانشجو به ترکیه به آن توجه ویژه‌ای شود.

یکی از رشته‌های پرمخاطب در کشور ترکیه رشته‌های پزشکی در این کشور هستند. دانشجویان رشته‌های ریاضی و فیزیک و تجربی می‌توانند در رشته‌های پزشکی در کشور ترکیه به ادامه تحصیل بپردازند. مدرک تحصیلی ۶ دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران است. این ۶ دانشگاه عبارت‌اند از:

· دانشگاه استانبول

· دانشگاه حاجت تپه

· دانشگاه آنکارا

· دانشگاه اژه

· دانشگاه آتاتورک

· دانشگاه خاورمیانه آنکارا

تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی کشور ترکیه بدون شرکت در آزمون ورودی ممکن نیست و همه متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه ازجمله متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باید در آزمون یوس در این کشور شرکت کرده و در صورت قبولی در این آزمون، مجوز نهایی ادامه تحصیل خود در این کشور را بدست آورند. تحصیل دندانپزشکی در کشور انگلستان ۵ سال به طول خواهند انجامید و دانشجویان پس از پایان دوره تحصیل خود می‌توانند در دوره‌های تخصص نیز شرکت کنند. هزینه‌های تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه در حدود ۱۰.۰۰۰ دلار تا ۱۳.۰۰۰ دلار در طول یک سال تحصیلی است و با توجه به اینکه دانشجویان اجازه کار موقت را نیز در این کشور نخواهند داشت، می‌توان گفت که قبل از اقدام برای تحصیل در کشور ترکیه باید توان مالی افراد سنجیده شود.

یکی از نگرانی های موجود در رابطه با تحصیل پزشکی در کشور ترکیه آزمون‌های ورودی یوس است. افرادی که در این آزمون موفقیتی کسب نکنند، قادر به ادامه تحصیل در این کشور نخواهند شد؛ بنابراین این امکان برای متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور ترکیه فراهم‌ شده که در دوره‌های آموزشی آزمون یوس شرکت کرده و با آسودگی خاطر در این آزمون شرکت کنند.

تحصیل داروسازی در ترکیه  نیز یکی از رشته‌های پرمخاطب برای دانشجویان خارجی در این کشور است.  دوره داروسازی در کشور ترکیه ۵ ساله است و شهریه دانشگاه‌های این کشور در این رشته در حدود ۴۵۰۰ تا ۷.۰۰۰ دلار در طول یک سال تحصیلی است. دانشجویانی که دریکی از شش دانشگاه مطرح‌شده تحصیل‌کرده باشند این فرصت را خواهند داشت تا پس از بازگشت به ایران با معادل‌سازی مدرک پزشکی خود، شروع به فعالیت در حوزه پزشکی کرده و به‌عنوان یک پزشک شناسایی شوند.

علاوه بر هزینه‌های مطرح‌شده در بخش‌های قبلی، باید به این نکته نیز اشاره داشت که هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه چندان بالا نیست. به‌طور متوسط می‌توان گفت که با پرداخت ماهیانه در حدود ۴۰۰ دلار در ماه، یک زندگی با سطح رفاهی بسیار مناسب برای یک دانشجو را در اختیار داشته باشند. ضمناً استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی نیز در کشور ترکیه امکان‌پذیر است و به آن‌ها کمک خواهد کرد تا هزینه‌های زندگی ماهیانه خود را در این کشور به‌صورت چشمگیری کاهش دهند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت باافتخار آمادگی دارد تا مسیر تحصیل متقاضیان در کشور ترکیه را هموار سازند.