پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 223608 ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

داروی ایرانی جهت درمان بیماران ALS رونمایی شد

سالی ۱۸۰ میلیون تومان صرفه‌جویی برای هر بیمار با تولید داروی آلساوا

داروی «ویال تزریقی اداراوون» مخصوص بیماران ALS رونمایی شد، این داروی ایرانی هزینه درمان بیماران را از سالی ۲۰۰ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان کاهش می‌دهد.

سالی ۱۸۰ میلیون تومان صرفه‌جویی برای هر بیمار با تولید داروی آلساوا

به گزارش بازی دراز، 

داروی ایرانی «ویال تزریقی اداراوون» با نام تجاری «آلساوا» مخصوص بیماران مبتلا به ALS  با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازندگان آن در معاونت علمی ریاست جمهوری رونمایی شد، این دارو با هدف تامین نیاز بیماران و ارزآوری به کشور تولید شده است.

این بیماری به علت تحلیل سلول‌های شایع در محدوده نخاع اتفاق می‌افتد. پس از رخ دادن آن سلول‌های عصبی به مرور زمان تحلیل پیدا می‌کنند و علت آن هم هنوز مشخص نیست.
تحلیل رفتن سلول‌ها به ناکارآمدی عضلات منجر شده که در نهایت فرد به شدت لاغر می‌شود و اختلال در تکلم، مشکلات گوارشی و تنفسی را نیز به دنبال دارد.

افراد مبتلا به این بیماری تعدادشان اندک است اما درد و رنج بیماری و هزینه بالای درمان باعث شد داروسازان ایرانی تلاش خود را به کار بگیرند. در گذشته این دارو از ژاپن وارد کشور می‌شد و دو هزار بیماری که در ایران بودند باید از این طریق دارو را تامین می‌کردند.

تا قبل از تولید این دارو توسط محققان داخلی، بیماران به اجبار سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید این دارو هزینه می کردند.

به همین دلیل داروسازان دو شرکت دانش‌بنیان‌ داخلی پس از مدت‌ها تلاش بی‌وقفه موفق به تولید دارویی شدند که  که هزینه درمان بیماران مبتلا را به ۲۰ میلیون تومان در سال کاهش می‌دهد.