پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 223589 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹

حمله به پایگاه‌ نظامی امریکا کنترل ‌شده‌ترین مقابله به مثل بود

بازی دراز1404:حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «هیچگاه امریکایی‌ها ترامپ را نخواهند بخشید» گفت: «ترامپ عامل شتاب‌زایی را بازی کرد که ضعف‌های‌ نظامی امریکا در دنیا مسجل شد. آن هم با سقوط پهپاد و امروز با شکست حقارت‌بار در پایگاه‌های نظامی‌اش در عراق. فکر می‌کنم، اثرات این اقدام فراتر از مناسبات ایران و امریکا باشد.

حمله به پایگاه‌ نظامی امریکا کنترل ‌شده‌ترین مقابله به مثل بود

به گزارش بازی دراز، روزنامه اعتماد در گزارشی، ‌ نوشته است: شب گذشته و پس از حدود یک هفته از ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس جمهوری اسلامی که بسیاری از ناظران او را مهم‌ترین عامل پیشبرد برنامه‌های ایران در منطقه خاورمیانه می‌دانستند، وعده «انتقام سخت» تهران از واشنگتن محقق شد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از کرمانشاه با ۱۵ موشک فاتح ۳۱۳ و قیام به پایگاه‌های نظامی امریکا در عراق حمله کرد. براساس آنچه که یک مسوول اطلاعات سپاه گفته، این حملات بیش از ۸۰ کشته و ۲۰۰ زخمی در پی داشته است ولی در نقطه مقابل، مقامات امریکایی تا این لحظه از ارایه آمار خسارت‌های مالی و جانی وارده خودداری کرده‌اند. در همین زمینه و از نخستین لحظات انتشار حمله ایران به پایگاه نظامی امریکا، بسیاری از تحلیلگران به بررسی ابعاد مختلف موضوع پرداخته‌اند که حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ازجمله این افراد است. این نماینده نزدیک به اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان مجلس شورای اسلامی در جریان اظهارات خود با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های امریکا در عراق در پی انتقام سخت در اقدام جنایتکارانه شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: «این اقدام نظامی برای اولین‌ بار راهبردهای نظامی جهانی در حوزه‌های ماموریت سربازان امریکایی را بعد از جنگ جهانی دوم دچار تغییر کرد. تاکنون امریکایی‌ها با چنین مقابله مستقیمی مواجه نبودند که کشوری اعلام کند از آنها انتقام می‌گیرد و بعد در سطح نظامی انتقام را عملیاتی کند. امریکایی‌ها همواره مدعی بودند و راهبردشان جنگ پیشگیرانه بود که نه تنها اقدام پیشگیرانه‌ای نکردند که برای واکنش متقابل هم به ‌شدت دچار تردید شدند.» 

امریکایی‌ها ترامپ را نمی‌بخشند

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «هیچگاه امریکایی‌ها ترامپ را نخواهند بخشید» گفت: «ترامپ عامل شتاب‌زایی را بازی کرد که ضعف‌های‌ نظامی امریکا در دنیا مسجل شد. آن هم با سقوط پهپاد و امروز با شکست حقارت‌بار در پایگاه‌های نظامی‌اش در عراق. فکر می‌کنم، اثرات این اقدام فراتر از مناسبات ایران و امریکا باشد. در آینده تحولات به سمت خالی شدن پایگاه‌های نظامی امریکا سوق پیدا می‌کند؛ چون مشروعیت حضور نظامیان امریکا زیر سوال رفته است.» او یادآور شد: «تنها عامل خارجی که باعث شکست سیاستمداران امریکا در طول تاریخ شده، حقارت تحمیل شده به نظامیان امریکا در مناطق مختلف جهان بوده و از زمان جنگ ویتنام تاکنون چنین حقارتی را امریکایی‌ها ندیده بودند به همین دلیل معتقدم ترامپ از این اقدام علیه شهید قاسم سیمانی پشیمان است و تبعات آن را پیش‌بینی نکرده بود، اقدام واکنشی ایران هم از سناریوهای کنترل شده بود.» این نماینده مجلس همچنین سیاست خارجی نظامی جمهوری اسلامی را مبتنی بر دفاع مشروع از خود خواند و خاطرنشان کرد: «حداقل در طول ۲ دهه اخیر راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران خرید و تولید تسلیحات نظامی براساس وارد کردن ضربه به امریکایی‌ها برای دفاع مشروع چیده شده که در همین مدت امریکایی‌ها با رجزخوانی سیاسی ناشی از ابرقدرتی طی کردند. »

جریان مقاومت انتقام خواهد گرفت

فلاحت‌پیشه همچنین گفت که «پیام این عملیات برای امریکا این بود که ایران می‌تواند، اقدامات بزرگی در این حوزه انجام دهد و برای این کار توان لازم و عزم و سیاست کافی را دارد. امیدوارم امریکایی‌ها این پیام را گرفته باشند و شاهد خروج آنها از منطقه باشیم.» او با اشاره به موضوع جریان مقاومت و انتقام حشدالشعبی اظهار کرد: «کماکان جریان مقاومت، انتقام خود را خواهد گرفت. باب انتقام برای آنها باز است، فکر می‌کردیم آنها برای انتقام پیش‌دستی کنند اما به خاطر ملاحظات درون جریان مقاومت این اتفاق رخ نداد و انتقام را جمهوری اسلامی ایران شروع کرد اما جریان مقاومت کماکان در مسیر انتقام قرار دارد. موضوع دیگر نقش رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه است که همواره نقش بحران‌سازی در منطقه داشتند. نقش این بازیگران در شهادت سلیمانی مورد توجه قرار می‌گیرد و پاسخ مناسب به آنها خواهد داد.»او درباره اینکه حمله موشکی سپاه همان انتقام سخت بود، تصریح کرد: «باید در این باره ارزیابی‌های لازم صورت گیرد و تاکنون ارزیابی از سوی ایران و امریکا داده نشده است. تحولات و نقل و انتقالاتی را از شب گذشته در پایگاه‌های نظامی امریکا می‌بینیم. امریکایی‌ها به دنبال آن هستند که تلفات را حداقلی نشان دهند اما در نهایت آمار واقعی تلفات معلوم می‌شود ضمن آنکه ایران در حمله قبلی موشکی به مقر داعش در سوریه نشان داد که آمار دقیق تلفات را می‌تواند، ارایه دهد به گونه‌ای که آن زمان هم کسی نتوانست تکذیب کند پس این ‌بار هم آمار واقعی را ایران اعلام می‌کند و بعد از آن می‌توان درباره تناسب آن تحلیل کرد.»