18. آذر 1398 - 11:20   |   کد مطلب: 222976
بازی دراز1404: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، از ثبت ۲ اثر صنعتی و تاریخی این استان در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

به گزارش بازی دراز، امید قادری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شورای سیاست‌گذاری آثار ملی کشور روز گذشته در شهرستان ماهشهر خوزستان برگزار شد و ۲ اثر کرمانشاه در فهرست آثار ملی قرار گرفت. 

او افزود: کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه با جمع آوری ۲ پرونده در این جلسه حاضر شدند که بعد از بررسی کارشناسان هر ۲ پرونده مورد قبول و در فهرست آثار ملی ثبت شد. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه «پل میانراهان» و «کارخانه برق هرسین» به عنوان ۲ اثر استان به ثبت ملی رسیدند، اظهار داشت: کارخانه برق هرسین در دوره پهلوی برای برق رسانی به هرسین ساخته شد و دستگاه‌های این کارخانه را شخصی خیر از انگلیس خریداری کرد و با خرید سهام آن توسط مردم این کارخانه راه اندازی شد. 

او اضافه کرد: این کارخانه به مساحت ۳۵۰ متر مربع از ۲ ساختمان مجزا تشکیل شده است و باتوجه به اینکه این اثر اولین میراث صنعتی استان است که در فهرست آثار ملی ثبت شده است، بعنوان موزه برق راه اندازی خواهد شد. 

قادری در خاتمه اظهارداشت: پل میانراهان پلی آجری از دوره صفوی با سه دهانه طاق که ۲ تاق آن مازه دار و یکی تیزه دار است که در مسیر جاده بیستون به سنقر در کنار شهر میانراهان قرار دارد در سالهای گذشته توسط اداره کل میراث فرهنگی مرمت شده و در فهرست آثار ملی ثبت شد. 

وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است. 

بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است. 

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۴ شهر دارد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها