پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 222976 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸

نخستین اثر صنعتی کرمانشاه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

بازی دراز1404: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، از ثبت ۲ اثر صنعتی و تاریخی این استان در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

نخستین اثر صنعتی کرمانشاه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

به گزارش بازی دراز، امید قادری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شورای سیاست‌گذاری آثار ملی کشور روز گذشته در شهرستان ماهشهر خوزستان برگزار شد و ۲ اثر کرمانشاه در فهرست آثار ملی قرار گرفت. 
او افزود: کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه با جمع آوری ۲ پرونده در این جلسه حاضر شدند که بعد از بررسی کارشناسان هر ۲ پرونده مورد قبول و در فهرست آثار ملی ثبت شد. 
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه «پل میانراهان» و «کارخانه برق هرسین» به عنوان ۲ اثر استان به ثبت ملی رسیدند، اظهار داشت: کارخانه برق هرسین در دوره پهلوی برای برق رسانی به هرسین ساخته شد و دستگاه‌های این کارخانه را شخصی خیر از انگلیس خریداری کرد و با خرید سهام آن توسط مردم این کارخانه راه اندازی شد. 
او اضافه کرد: این کارخانه به مساحت ۳۵۰ متر مربع از ۲ ساختمان مجزا تشکیل شده است و باتوجه به اینکه این اثر اولین میراث صنعتی استان است که در فهرست آثار ملی ثبت شده است، بعنوان موزه برق راه اندازی خواهد شد. 
قادری در خاتمه اظهارداشت: پل میانراهان پلی آجری از دوره صفوی با سه دهانه طاق که ۲ تاق آن مازه دار و یکی تیزه دار است که در مسیر جاده بیستون به سنقر در کنار شهر میانراهان قرار دارد در سالهای گذشته توسط اداره کل میراث فرهنگی مرمت شده و در فهرست آثار ملی ثبت شد. 
وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است. 
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است. 
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۴ شهر دارد.