پربازدیدترین ها

کد خبر: 222965 ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸

زیر و بم طرح مسکن ملی در کرمانشاه

قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح «اقدام ملی تامین مسکن» در کشور ساخته شود که حدود ۱۲ هزار واحد آن سهم استان کرمانشاه است؛ طرحی که ذهن کرمانشاهی‌ها را پر از سوُال و ابهام کرده است.

زیر و بم طرح مسکن ملی در کرمانشاه

به گزارش بازی دراز، 

ثبت‌نام نخستین گروه از متقاضیان طرح اقدام ملی تأمین مسکن معروف به طرح "اقدام ملی" یا "مسکن ملی" روز ۲۱ آبان از شرق کشور آغاز شد و با ثبت نام تهرانی‌ها تا پایان آذر به پایان می رسد؛ متقاضیان می‌بایست با مراجعه به سایت https://tem.mrud.ir اطلاعات و مدارک خود را بارگذاری کنند.

زمان ثبت نام شهروندان کرمانشاهی به همراه چهار استان غربی دیگر ساعت ۱۰ روز ۱۶ آذر آغاز شد اما در حالی که نام‌نویسی ۲ روز مهلت داشت، در کمتر از نیم ساعت کل ظرفیت سه هزار و ۲۰۰ واحدی استان کرمانشاه تکمیل شد.

در کمتر از نیم ساعت ظرفیت ثبت نام استان کرمانشاه تکمیل شد

به گفته معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه »سهمیه استان در طرح ملی مسکن حدود ۱۲ هزار واحد است که از این تعداد سه هزار و ۲۰۰ واحد سهم شهروندان عادی و بقیه سهمیه شاغلان دولتی و نظامی از جمله آموزش و پرورش و نیروهای مسلح است که سایت ثبت نام در مراحل بعدی برای آنها هم باز می شود.»

عبدالرضا غفوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پُر شدن ظرفیت ثبت نام استان کرمانشاه در نیم ساعت طبیعی و قابل پیش بینی بود زیرا دولت در چند سال گذشته برنامه جدیدی در بخش مسکن نداشت و تمام توان خود را برای تکمیل مسکن مهر صرف کرده بود به همین دلیل علاوه بر نیازهای گذشته، هر ساله تقاضاهای جدید هم در زمینه مسکن اضافه می شد.

غفوری در عین حال افزود: باتوجه به شرایط ثبت نام در طرح ملی مسکن به احتمال زیاد برخی از کسانی که در مرحله نخست ثبت نام کرده‌اند، دارای شرایط اعلام شده نیستند.

او اظهار داشت: بررسی و پالایش اطلاعات ثبت نام کنندگان در وزارت راه و شهرسازی صورت می‌گیرد و باتوجه به احتمال ریزش و حذف اسامی برخی متقاضیان، زمان بازگشایی و ثبت نام مجدد برای تکمیل ظرفیت در آینده اعلام می شود.

در طرح "مسکن مهر" احداث ۴۶ هزار واحد مسکونی در استان کرمانشاه در دستور کار قرار دادر که بیشتر آنها تحویل متقاضیان شده است

شرایط ثبت نام در طرح مسکن ملی

براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی کسانی که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده کرده باشند، نمی توانند در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند.

همچنین افرادی که از ابتدای سال ۱۳۸۴ سابقه مالکیت شخصی زمین یا واحد مسکونی داشته باشند، امکان ثبت نام در این طرح را ندارند مگر اینکه پیش از سال ۸۴ زمین یا واحد مسکونی خود را فروخته باشند.

تأهل یا سرپرست خانوار بودن، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، داشتن دست کم پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا، نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی مانند چک برگشتی، تسهیلات معوقه و...، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی و توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی از دیگر شرایط ثبت نام در طرح مسکن ملی است.

مکان و مدت ساخت واحدها

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه در پاسخ به این سوُال که آیا مکان احداث واحدهای مسکونی طرح مسکن ملی در استان مشخص شده است، گفت: در این زمینه بررسی‌هایی صورت گرفته و مثلاً در شهر کرمانشاه در اطراف شهرک امام برخی قطعات زمین بررسی شده است اما هنوز نمی توان در این باره با قطعیت سخن گفت.

غفوری همچنین درباره زمان آغاز عملیات اجرایی و مدت اجرای طرح عنوان کرد: هنوز زمان آغاز ساخت و مدت اجرای این طرح مشخص نشده و هر اطلاعاتی در این زمینه خام است.

در  طرح اقدام ملی مسکن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شامل ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر از سوی بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد در بافت های فرسوده احداث شود.

در استان کرمانشاه این طرح در شهرهای کرمانشاه، اسلام آبادغرب، پاوه، تازه آباد، جوانرود، روانسر، سنقر، صحنه، قصرشیرین، کنگاور و گیلانغرب اجرا می شود و سهمیه‌ای برای سایر شهرها در نظر گرفته نشده است.

به گفته مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه «در طرح اقدام ملی، پروژه های تولید مسکن در قالب مشارکتی، واگذاری اراضی به متقاضیان، تکمیل واحدهای نیمه تمام و استفاده از تسهیلات بانکی و توجه به بافت های ناکارآمد از طریق بسته های حمایتی مدنظر است.»

استان کرمانشاه ۲ میلیون جمعیت ساکن در ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا دارد.