پربازدیدترین ها

سرویس: استانی کد خبر: 222690 ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱

مرمت کتیبه 4000 ساله "ثلاث‌باباجانی" این هفته آغاز می‌شود

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه مرمت کتیبه چهار هزار ساله کشف شده در شهرستان ثلاث باباجانی که متاسفانه تخریب شده بود، این هفته آغاز خواهد شد.

مرمت کتیبه 4000 ساله "ثلاث‌باباجانی" این هفته آغاز می‌شود

به گزارش بازی دراز، 

با اشاره به کشف نقش برجسته‌ای باستانی با قدمت حدود چهار هزار هزار سال در ثلاث باباجانی طی ماه‌های گذشته یاد کرد و گفت: متاسفانه پس از اعلام خبر کشف این اثر، افرادی سودجو اقدام به تخریب بخشی از آن کردند.

وی به پیگیری‌های وزیر میراث فرهنگی و مسئولان استانی برای مرمت این کتیبه باستانی اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه تکه‌های تخریب شده این اثر را در اختیار داریم، قرار بر این شد تا گروهی از پژوهشگران حوزه حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی با سرپرستی فتح الله نیازی کار مرمت آن را برعهده بگیرند.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه تصریح کرد: مواد اولیه برای مرمت این اثر خریداری شده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، این گروه این هفته به کرمانشاه خواهند آمد و کار مرمت اثر را آغاز می‌کنند.

وی تاکید کرد: همزمان با انجام مرمت این اثر که حدود یک هفته به طول می‌کشد، کار مستندنگاری و اسکن لیزری آن نیز توسط این گروه انجام خواهد گرفت.

 قادری در ادامه به فرسایش نقش برجسته باستانی ثلاث باباجانی در گذر زمان و آسیب دیدگی آن در زلزله بزرگ دو سال پیش هم اشاره کرد و گفت: باتوجه به خسارت زلزله سال 96 به این اثر، از معاونت عمرانی استانداری خواسته‌ایم تا از محل اعتبارات زلزله مبلغی را برای مرمت اساسی آن اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: موافقت اولیه را برای اختصاص این اعتبار گرفته‌ایم و به محض تخصیص آن کار مرمت اساسی و محوطه سازی اطراف اثر را انجام خواهیم داد.