پربازدیدترین ها

سرویس: استانی کد خبر: 222689 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱

لرزه 7887 باره کرمانشاه بعد از زلزله 7.3 ریشتری

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه از وقوع 7887 زلزله بعد از زمین‌لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان 1396 تاکنون در گستره استان خبر داد و گفت: نباید فراموش کنیم کرمانشاه لرزه‌خیز است و همیشه باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

لرزه 7887 باره کرمانشاه بعد از زلزله 7.3 ریشتری

به گزارش بازی دراز، 

با اشاره به گذشت دو سال از زلزله 21 آبان 1396 با بزرگی 7.3 ریشتر، اظهار کرد: از آن زمان تا امروز (20 آبان) 7887 زلزله در گستره استان به ثبت رسیده است.

وی افزود: از این تعداد یک زلزله بین شش تا هفت ریشتر، 16 مورد بین پنج تا شش ریشتر، 144 مورد بین چهار تا پنج ریشتر، 834 مورد بین سه تا چهار ریشتر و مابقی کوچکتر از سه ریشتر بوده است.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با بیان اینکه تعداد لرزه‌ها در روزهای نخست بعد از زلزله بسیار زیاد بود که البته روند طبیعی هم داشت، یادآور شد: اکنون با گذشت زمان، روند لرزه‌ها آرام شده، اما گاهی پس‌لرزه‌هایی در همان مناطق شاهد هستیم که نشان می‌دهد گسل‌ها هنوز به شرایط عادی قبل از زلزله برنگشته‌اند.

فروزی در ادامه با اشاره به اینکه در کرمانشاه همیشه احتمال وقوع زلزله وجود دارد، عنوان کرد: کشور ایران بر روی کمربند زلزله جهان قرار دارد و استان کرمانشاه نیز به واسطه وجود بخش جوان گسل زاگرس خصوصا در منطقه دینور همیشه احتمال زلزله خیزی دارد.

وی تاکید کرد: از آنجایی‌که زلزله در هیچ کجای دنیا قابل پیش‌بینی نیست، تنها راه در درجه اول مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و مراکز حساس است تا اگر زلزله رخ داد تلفات جانی متوجه مردم نباشد.

به گفته مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه آموزش همگانی خصوصا در مدارس برای اقدامات قبل، بعد و حین زلزله نیز ضروری است.

فروزی در ادامه اشاره‌ای هم به وضعیت ایستگاه‌های لرزه‌نگاری استان کرمانشاه داشت و افزود: هم اکنون 10 ایستگاه داریم که تقریبا تمام چشمه‌های لرزه‌خیز استان را پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد: داده‌های این ایستگاه‌ها به صورت آنلاین در مرکز لرزه‌نگاری کرمانشاه و تهران ثبت می‌شود