پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 222319 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

استاندار کرمانشاه گفت:

سقف تردد روزانه زائران اربعین از مرز خسروی ۳۰ هزار نفر است

طبق توافق صورت‌گرفته با طرف عراقی با توجه به محدودیت زمانی ساعات تردد از مرز رسمی خسروی، حداکثر سقف تردد روزانه زائران اربعین حسینی (ع) از این مرز رسمی ۳۰ هزار تن است.

سقف تردد روزانه زائران اربعین از مرز خسروی ۳۰ هزار نفر است

به گزارش بازی دراز، 

هوشنگ بازوند روز جمعه در جمع خبرنگاران در محل پایانه مرز رسمی خسروی افزود: زائران بدانند که مرز خسروی همانند مرزهای سه گانه دیگر نیست و طرف عراقی از ساعت هفت صبح تا ۱۵ بعداز ظهر زائران ما را پذیرش می کند و بعد از این ساعت اقدام به بستن مرز می کند، لذا این زائران باید با این محدودیت زمانی مرز خسروی را انتخاب کنند.

وی اظهار داشت: زائرانی که مرز خسروی را برای عزیمت به عراق انتخاب می کنند باید بدانند که حداقل یک تا ۲ شب را در قصرشیرین می مانند.

نماینده عالی دولت در کرمانشاه گفت: روز گذشته ۲۶ هزار و ۸۰۰ زائر در بازه زمانی ساع هفت صبح تا ۱۶ از مرز خسروی عازم عراق شدند و از صبح امروز نیز تاکنون ۱۵ هزار تن از این مرز عازم عراق و کربلای معلا شده اند.

وی ادامه داد: مسیر مرز خسروی از سه راهی نصرآباد در قصرشیرین هر روز از ساعت ۱۵ مسدود می شود و دلیل آن هم تعطیلی فعالیت مرز در این ساعت از سوی طرف عراقی تا صبح روز بعد است از این رو زائران باید با علم به این وضعیت مرز ما را انتخاب کنند ولی حضور زائران در قصرشیرین مشکلی ندارد و در هر ساعت از شبانه روز می توانند در قصرشیرین بمانند.

وی ادامه داد: امروز ظرفیت ما با توجه به حضور انبوه زائران تکمیل شده است.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از دوشنبه پانزدهم مهرماه از سرگرفته شد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.      

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.      

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.