16. مهر 1398 - 11:21   |   کد مطلب: 222250
یکی از بسترهایی که توسعه اقتصادی کرمانشاه را به دنبال دارد، گردشگری موسیقی است، پتانسیلی که می‌تواند ضمن تغییر در وضعیت معیشت هنرمندان موسیقی، اقتصاد استان را نیز پویا کند.

به گزارش بازی دراز، 

موسیقی در ایران سابقه‌ای دیرینه دارد و به دوران ایران باستان باز می‌گردد. ایران خاستگاه موسیقی‌هایی غنی و متنوع است و موسیقی سنتی ایران به عنوان یکی از مؤلفه‌های فرهنگ و هنر ایرانی به‌شمار می‌رود. تقریباً تمامی اقوام ایرانی دارای موسیقی محلی خاص خود هستند. استانی مانند کرمانشاه که سرزمین مردمان کُرد است دارای سبک خاصی از موسیقی محلی و سازهای مخصوص به آن می باشد که می تواند مقصد بسیاری از گردشگران باشد. اما به نظر می‌رسد گردشگر موسیقی در ایران چنان که باید شناخته شده نیست و در عصری که ارتباط بیشتر و بهتر بین کشورها از طریق فرهنگ و هنرشان در حال شکل‌گیری است، ایران با داشتن فرهنگ و هنر غنی، از داشته‌های خود سود چندانی نمی‌برد. در این راستا با محمدجواد عظیمی کارشناس گردشگری میراث فرهنگی گفت و گو کردیم.

عظیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه در دنیای مدرن امروزی، گردشگری یکی از منابع مهم درآمد پایدار کشورهای توسعه یافته است، اظهار داشت: صنعت گردشگری بعد از صنایع نفت، شیمیایی و خودروسازی چهارمین صنعت پول ساز اقتصاد جهانی به شمار می آید. 
او معتقد است؛ یکی از انواع گردشگری های رایج در جهان، گردشگری فرهنگی است که از نیمه دوم قرن ۲۰ بطور قابل ملاحظه ای رشد و توسعه پیدا کرده تا جایی که امروزه به صنعتی جهانی و موفق تبدیل شده است. 
این کارشناس موسیقی گفت که کشور ایران سرزمین اقوام گوناگون است بطوری کل آن را کشور اقوام خوانده اند. 
او ادامه داد: ناگفته نماند اقوامی که در طول تاریخ چند هزار ساله، مانند تار و پود یک قالی چنان در هم تنیده شده که سبب ایجاد یک انسجام ملی کم نظیری گشته است. 
این دانش آموخته دانشگاه تهران با اشاره به اینکه این تنوع قومی در ایران خود یک جاذبه بسیار بزرگ گردشگری محسوب می شود، تصریح کرد: با در نظر داشتن اینکه هر قومی دارای گویش خاص خود، البسه سنتی، غذاهای سنتی، زیورآلات سنتی و موسیقی محلی می باشد. 
به گفته این کارشناس میراث فرهنگی، موسیقی هر قومی بیانگر خُلقیات و حالات درونی، باورها، امیدها، آرزوهای دور دست، عشق ها و حِرمان ها است. 
عظیمی در ادامه گردشگری موسیقی را جزء لاینفکی از بازار گردشگری فرهنگی دانست و اظهار کرد: بیشترین تعداد گردشگران بین المللی مربوط به گردشگری موسیقی هستند.
وی همچنین در ادامه افزود: موسیقی کُردی کرمانشاهی از دیرباز دارای شهرت فراوانی بوده و بازتابی از فرهنگ و هویت کرمانشاه است و همچون ابزاری قوی و موثر برای جذب گردشگری داخلی و خارجی و در نهایت توسعه گردشگری استان کرمانشاه می تواند به حساب آید. 
او با بیان این مطلب که امروزه اجرای صحنه ای موسیقی زنده رکن اساسی جذب گردشگر محسوب می شود، یادآور شد: نباید فراموش کرد که موسیقی بخش بنیادی تجربیات فرهنگی و سبک زندگی است که هم اکنون گردشگران برای تجربه کردن موسیقی اقوام به دورترین نقاط جهان می روند. اقتصاد گردشگری موسیقی در قالب جشنواره ها، کنسرت ها و فروش سازهای اصیل و سنتی گردشگر را از هر نقطه ای جذب می کند. 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها