8. مهر 1398 - 9:29   |   کد مطلب: 222165
گزینه‌های مورد پسند برخی - همان طور که پیش‌تر شاهد بودیم - باعث شدند چند قطعنامه شدیداللحن علیه کشور در سازمان ملل تصویب شود. تیم دیپلماسی فعلی در این شرایط که با تغییر و تحولاتی در آمریکا همراه بوده، توانسته مانع اجماع جهانی علیه ایران شود. بنابراین باید از تیم دیپلماسی دولت تقدیر کرد.

به گزارش بازی دراز، 

روزنامه ایران نوشت: «دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی معتقد است که تیم دیپلماتیک ایران در نیویورک توانستند مانع از اجماع جهانی علیه تهران شوند. غلامحسین کرباسچی در بخشی از گفت‌وگوی خود با جماران گفت: اصل مسأله این است که بالاخره حضور آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور در مجامع بین‌المللی لازم است و ایران باید بتواند با کشورهای مختلف رابطه و رفت و آمد داشته باشد؛ چرا که این رویکرد باعث جلوگیری از به هدف رسیدن طرف مقابل در منزوی ساختن ایران می‌شود.

شهردار اسبق تهران در واکنش به مخالفین دولت که در تلاش‌اند وزیر امور خارجه را در شرایط فعلی ناکارآمد جلوه دهند، گفت: گزینه‌های مورد پسند این عده همان طور که پیش‌تر شاهد بودیم، باعث شدند چند قطعنامه شدیداللحن علیه کشور در سازمان ملل تصویب شود. تیم دیپلماسی فعلی در این شرایط که با تغییر و تحولاتی در آمریکا همراه بوده، توانسته مانع اجماع جهانی علیه ایران شود. بنابراین باید از تیم دیپلماسی دولت تقدیر کرد.

او ادامه داد: برخی معتقدند که وزارت خارجه می‌تواند اقدامات بیشتری انجام دهد اما میان ادعا تا عمل فاصله است. نباید فراموش کنیم که تیم دیپلماسی دست چندان بازی برای انجام برخی کارها ندارد. بلکه باید در همان چارچوبی که برای کشور تعیین شده و خط مشی کلی نظام است، حرکت کند.

کرباسچی در واکنش به توقعات برخی افراد که فکر می‌کردند قرار است با حضور رئیس‌جمهوری در سازمان ملل اتفاقات خاصی رخ دهد، گفت: اگر کسی سوابق و وضعیت فعلی را بررسی می‌کرد، نباید توقعات فوق‌العاده‌ای می‌داشت و این امری بسیار روشن است. بالاخره شرایطی که ایران برای مذاکره با آمریکا تعیین کرده، مشخص بود و همان طور که حدس زده می‌شد شرایطی که ایران معین کرده بود مورد قبول  آمریکا قرار نگرفت و همچنین شرایط تعیین شده از سوی آمریکایی‌ها نیز مورد پذیرش ایران نبود.

روحانی به هر دلیلی مصلحت ندید که در چنین شرایطی مذاکره کند

کرباسچی درباره درخواست‌های مکرر سران کشورها برای ملاقات با رئیس‌جمهور گفت: بخش عمده‌ای از این درخواست‌ها به منظور رایزنی برای حل و فصل مشکلات میان ایران و آمریکا صورت گرفت که آن هم آقای روحانی به هر دلیلی مصلحت ندید که در چنین شرایطی مذاکره کند.

او بیان کرد: بدون شک رفت و آمدها و دیدارهای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه بر افکار عمومی دنیا تأثیرگذار است و تا حدودی می‌تواند تبلیغات گسترده علیه کشور را خنثی کند ولی بحث مهم تر میزان این تأثیرگذاری است.

برخی مدام در حال ایجاد حاشیه‌اند

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی افزود: خیلی وقت‌ها ممکن است که سران کشورها در تصمیم‌گیری اقدام به نظرسنجی کرده و با این که افکار عمومی مخالف یک تصمیم است ولی در نهایت آن تصمیم را اجرایی کنند. از یاد نبریم که مسأله اساسی ما برداشتن قدمی در جهت حل مشکلات مردم است.

کرباسچی با اشاره به انتقاد برخی افراد در فضای مجازی از خنده‌های روحانی در دیدار با رؤسای جمهور فرانسه و انگلستان گفت: متأسفانه برخی بهانه‌های بچگانه می‌آورند و مدام در حال ایجاد حاشیه‌اند. در صورتی که کلیت مسأله این است که کشور گرفتار تحریم و فشار است و همه باید تلاش کنند در چنین موقعیتی مسائل کشور حل شده و مشکلی به مشکلات دیگر اضافه نشود. یک عده هستند که فقط منتظرند حرف‌های حاشیه‌ای را به جای اصل مسأله بزرگنمایی کنند.»

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها