21. شهريور 1398 - 12:08   |   کد مطلب: 221910
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان از تولید 20 هزار تن بذور گواهی شده در سال خبر داد.

به گزارش بازی دراز، 

 با اشاره به این‌که استان زنجان در تولید، فرآوری و توزیع انواع بذور گواهی شده رتبه برتر کشوری را از آن خود کرده است، اظهار کرد: به کشاورزان در مناطق مختلف استان توصیه می‌شود که تهیه بستر مناسب، رعایت عمق کشت مناسب، کشت به‌موقع، استفاده از ارقام سازگار با اقلیم هر منطقه، تغذیه گیاهی، مصرف به اندازه بذور در هر هکتار و کالیبراسیون دستگاه‌های کارنده را در روند کشت بذور در دستور کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: به کشاورزان توصیه می‌شود که در صورت استفاده از بذور خودمصرفی در کشت غلات، ضمن بوجاری کردن بذور، حتما بذر مصرفی خود را از طریق قارچ‌کش‌ها ضدعفونی کرده و سپس اقدام به کشت کنند.

تاراسی تصریح کرد: اگر کشاورزان از بذور اصلاح شده از طبقه گواهی شده استفاده کنند، میزان عملکرد در واحد سطح مزارع خود را به شکل معناداری افزایش می‌دهند. این در حالی است که بذرهای گندم دیم و آبی اصلاح شده تا چند سال خلوص فیزیکی و ژنتیکی خود را در حد قابل قبول حفظ می‌کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان در ادامه خاطرنشان کرد: تولید در واحد سطح اقدام به پهنه‌بندی عرصه‌های کشاورزی در سراسر کشور از جمله استان زنجان شده است، به طوری که کارشناسان مسئول هر پهنه با حضور مستمر در عرصه‌های تولیدی، یافته‌های تحقیقاتی و دانش روز را به صورت مستقیم به کشاورزان منتقل می‌کنند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها