20. شهريور 1398 - 9:54   |   کد مطلب: 221886
کلمبیا تهدید کرد در مجمع عمومی سازمان ملل کوبا را به اتهام "حمایت از تروریسم" محکوم خواهد کرد، مگر آنکه هاوانا فورا دو فرمانده چریکی را که گمان می‌رود در این جزیره کمونیستی زندگی ‌می‌کنند، به بوگوتا تسلیم کند.

به گزارش بازی دراز، 

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این درخواست در نامه‌ای آمده که برای سفارت کوبا در بوگوتا ارسال شده است.

ایوان دوکو، رئیس جمهور کلمبیا ابتدا کوبا را تحت فشار گذاشت تا دو رهبر ارتش آزادی‌بخش ملی کلمبیا را پس از آنکه این گروه مسئولیت خودروی بمب‌گذاری شده در ماه ژانویه را برعهده گرفت، بازداشت کند؛ حمله‌ای که در آن 22 تن در یکی از دانشکده‌های افسری بوگوتا کشته شدند.

اما در حال حاضر دولت دوکو هشدار می‌دهد که به خاطر تهدید ائتلافی میان ارتش آزادی‌بخش ملی کلمبیا و یکی از شاخه‌های مسلح نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک، کوبا را در جریان مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان کشور حامی تروریسم محکوم خواهد کرد.

در این نامه آمده است: در نتیجه شرایط کنونی، بوگوتا از جمهوری کوبا می‌خواهد تا تمامی اعضای ارتش آزادی‌بخش ملی کلمبیا را که در خاک کوبا به سر می‌برند به مقامات قضایی کلمبیا تسلیم کند.

این فشار جدید که از سوی کلمبیا اعمال شده این تهدید را به همراه دارد که کوبا را بیش از پیش در این منطقه منزوی کند، آن هم در زمانی که هاوانا در حال حاضر از سوی تحریم‌های آمریکا تحت فشار است؛ تحریم‌هایی که با هدف قطع حمایت کوبا از ونزوئلا اعمال شده‌اند.

لوسیانو مارین، مذاکره‌ کننده ارشد سابق گروه فارک ماه گذشته در فیلمی ویدئویی ظاهر شد آن هم در حالی که توسط چریک‌های سر تا پا مسلح محاصره شده بود.

وی ضمن اعلام اینکه قصد دارد مجددا مسلح شود، دولت کلمبیا را به ناکامی در عمل به تعهداتش در چهارچوب توافق صلح امضا شده در سال 2016 میلادی متهم کرد.

کلمبیا مدعی است که این فیلم در ونزوئلا ضبط شده و نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا پناهگاه امنی را برای صدها شورشی کلمبیایی که قصد حمله به خاک کلمبیا را دارند، فراهم می‌کند.

 کوبا که از مذاکرات صلح با ارتش آزادی‌بخش ملی کلمبیا حمایت و به میانجی‌گری این توافق تاریخی با گروه فارک کمک کرده بود، حملات ماه گذشته در کلمبیا را محکوم کرده است.

اما کوبا شدیدا از استرداد دو فرمانده ارشد ارتش آزادی‌بخش ملی کلمبیا امتناع کرده و تاکید دارد که معتقد است این اقدام نقض پروتکل‌های مذاکرات صلح است که بازگشت امن این چریک‌ها به کلمبیا را در صورت پایان مذاکرات تضمین می‌کند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها