پربازدیدترین ها

کد خبر: 221839 ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴

آیین عزاداری در سرپلذهاب:

از اجتماع بزرگ در دهستانها و بخش ها تا خیمه سوزی واجرای تعزیه

بازی دراز1404: آیین عزاداری ماه محرم درشهرستان سرپلذهاب با گرد همایی بزرگ عاشوراییان ،خیمه سوزان،مراسم شیرخوارگان ،زنجیر زنی واجرای تعزیعه در دهستان های این شهرستان برگزار می شود.

از اجتماع بزرگ در دهستانها و بخش ها  تا خیمه سوزی واجرای تعزیه

به گزارش بازی دراز، ماه محرم ماه عزاداری سالار شهیدان است وتکیه ها وهیئت ها عزاداری جای جای شهرستان سرپل ذهاب سعی می کنند با برگزاری مراسم های ویژه وخاص ارادت خود را نسبت به ابا عبدالله حسین(ع) ویاران با وفایش نشان دهند .

آن چیزی که در این ایام بیشترازهمه جلوه می کند روش های مختلف عزاداری وبرگزاری آیین های متفاوتی است که در سراسر نقاط مختلف سرپل ذهاب برگزار می شود.

در ادامه به معرفی این آیین های عزاداری در سطح شهرستان سرپل ذهاب و روستاهای توابع می پردازیم

روستای سراب قلعه شاهین با مردمانی خون گرم ومذهبی از روستاهای دهستان قلعه شاهین از توابع شهرستان سرپل ذهاب می باشد مردم این روستا از هفته ها قبل خود را برای ماه محرم آماده می کنند وبا برگزاری جلسات مختلفی به برنامه ریزی برنامه های این ماه می پردازند وبا سیاه پوشی سطح روستا وتکایا به پیشواز ماه عزا می روند.

این روستا در دهه ی اول ماه محرم مراسم های مختلفی را برگزار می کنند که می توان به گرد همایی بزرگ عاشوراییان ،خیمه سوزان،مراسم شیرخوارگان ،زنجیر زنی واجرای تعزیعه اشاره کرد.

یکی از مراسم های خاص و ویژه این روستا گردهمایی بزرگ عاشورایانی است که هرساله در روز هشتم محرم با حضور جمع کثیری از عزاداران در این روستا برگزار می شود.

در این روز خیمه سفید رنگی به نماد خیمه کاروان امام حسین(ع) برافراشته می شود و شخصی از روستا با پوشیدن لباس قرمزو سوار بر اسبی مزین به پارچه قرمز به سمت خیمه یورش می برد وآن را به آتش می کشد.

همزمان با شعله ور شدن آتش نوای یا حسین یاحسین فضای روستا را طنین انداز می کند وزنان روستایی به رسم محلی خود شروع به شیون وزاری می کنند وبر سروسینه می زنند.

این مراسم با مداحی ،مداحان اهل بیت(ع) تا نزدیک غروب آفتاب ادامه پیدا می کند .

همانند همین آئین سوگواری در دهستان بشیوه و پاطاق با حضور گرم مداحان ،سینه زنان،زنجیرزنان برگزارمی شود و گردهم می آیند و صف های طویل زنجیرزن تشکیل می دهند و زنان شیون کنان در کنار مجلس برای حضرت علی اصغر(ع)و حضرت علی اکبر(ع) ناله کنان لالایی می خوانند.

نذورات بسیاری در این روزها بین مستضعفان و نیازمندان پخش می شود هرکسی به وسق خود به پخت آش های محلی و درست کردن شربت می پردازند و بر روی سینه های بزرگ گذاشته و محله به محله در روستاها تقسیم می کنند و سلام به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می دهند.