5. شهريور 1398 - 12:56   |   کد مطلب: 221718
سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در سال گذشته 27مورد غرق شدگی داشته ایم گفت: این رقم تا نیمه مرداد سال جاری 30 مورد بوده که 16 مورد از آن ها فوت کردند و 14 مورد نیز نجات پیدا کردند ‌که نسبت به سال گذشته 58 درصد افزایش داشته ایم.

به گزارش بازی دراز، 

‌«محسن جلیل» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا‌ با اشاره به اینکه شناگر بودن ملاک پریدن در آب نیست، افزود: بیشتر افرادی که غرق شدن شناگر ماهر بودند، توجه به علایم هشدار دهنده در حاشیه رودخانه ها و آگاهی از عمق آب ازضرورت های لازم  است که هرفرد باید به این نکات توجه کند.

وی اظهارکرد: بیشترین آمار غرق شدگی در شهرستان بویراحمد و دنا بوده است.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص تصادفات جاده ای خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه دو هزار و 968 ماموریت تصادفی داشته ایم که  از این تعداد یک هزار و 572 ماموریت شهری و یک هزار و 396 ماموریت جاده ای بودند، چهار هزار و 742 نفر مصدوم داشته ایم که سه هزار و 679 نفر به بیمارستان انتقال داده شده اند و یک هزار و63 نفر درمحل حادثه درمان شدند و ‌همچنین‌ 43 نفر هم فوت کرده اند.

جلیل با بیان اینکه تعداد ماموریت های تصادفی درسال گذشته هشت هزار و 260 ماموریت بوده است، عنوان کرد: در تصادفات جاده ای سال گذشته 12 هزار و 735 مصدوم داشته ایم که 10 هزار و203 نفر از آن ها به بیمارستان اعزام شدند و دو هزار و 532 نفر در محل تصادف درمان شدند.

راه ندازی 4 پایگاه اورژانس تا پایان امسال

وی با بیان اینکه 45 پایگاه اورژانس در این استان وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد 14پایگاه شهری، 29 پایگاه جاده ای و 2  پایگاه هوایی است.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون افتتاح پایگاه جدیدی نداشته ایم اما چهار پایگاه در مناطق کبگیان شهرستان دنا، باباکلان گچساران، زیلایی و یاسوج تا پایان سال جاری در دست اقدام داریم.

جلیل ارائه خدمات به زائران هم استانی و زائرانی که در ایام اربعین از کهگیلویه و بویراحمد عبور می‌کنند و کمک به استان های مرزی را از فعالیت های اورژانس در ایام اربعین برشمرد و گفت: در سال گذشته سه دستگاه آمبولانس به نقاط مرزی اعزام شدند و امسال هم طبق آماری که کشور به ما بدهد، آمبولانس می فرستیم.

مرگ و میر مادران باردار به صفر رسید

وی اضافه کرد: اورژانس هوایی استان کهگیلویه و بویراحمد طی سه سال است که در دو شهر یاسوج و گچساران فعالیت دارد.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از شاخص های سازمان بهداشت جهانی و حتی توسعه یافتگی یک کشور مرگ و میر نوزادان و زنان باردار است که از زمان تاسیس اورژانس هوایی، ما 30 خانم باردار را از مناطق کوهستانی و صعب العبور استان انتقال داده ایم که همین عامل باعث شد شمار مرگ و میر زنان باردار از ابتدای سال 97 تا مردادماه سال جاری به صفر برسد.

جلیل اظهار کرد: بیش از 90 درصد ماموریت های اورژانس هوایی در داخل استان  و بیشترین استفاده در شهرستان های بویراحمد و دنا بوده است و بقیه ماموریت ها در خارج از استان و در حوزه فارس، چهارمحال بختیاری و خوزستان فعالیت دارند و بیشترین مصدومین مربوط به حوادث ترافیکی و بحث سقوط از ارتفاعات است.

وی تصریح کرد: ما در یکی دو ماه آینده اتوماسیون عملیاتی اورژانس را  با همکاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی  و مسئولین مربوط به این طرح راه اندازی خواهیم کرد که کمک بزرگی به سیستم پاسخگویی به نیازهای مردم است، فراخوانی آمبولانس ها و زمان رسیدن به محل حادثه نیز کم می شود.

بیش از 30 درصد تماس‌های اورژانس کهگیلویه و بویراحمد مزاحم هستند

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در بحث آموزش همگانی افزود: قرار است آموزش همگانی احیاء قلبی ریوی و کمک های اولیه با همه ی ادارات و سازمان ها و مدارس استان به صورت مجانی، آموزش داده شود.

جلیل بیان کرد: به مردم توصیه می شود که هشدار های ایمنی را جدی بگیرند، در حاشیه رودخانه ها به تابلو خطر غرق شدگی و در جاده ها به علائم راهنمایی و رانندگی توجه کنند و قوانین را رعایت کنند و نیز همچنین وقتی با اورژانس تماس می گیرند حتما خونسردی خود را حفظ کنند  و به سوالات کارشناس اورژانس که پشت تلفن با او صحبت می کند دقیق و به خوبی پاسخ دهد.

وی اظهارکرد: از نهاد های امنیتی و نهاد های قضایی تقاضای همکاری را در زمینه مزاحمت های تلفنی را داریم که بیشتر از 30 درصد تماس ها مزاحمند، هم انرژی نیروی ما گرفته می شود، هم به نوعی خدمت رسانی به مصدوم دیگری را دچار اختلال می کنند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها