14. مرداد 1398 - 11:23   |   کد مطلب: 221409
رییس پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی جهاد دانشگاهی با بیان این که فرمایشات رهبر انقلاب درباره جهاد دانشگاهی در جمع ائمه جمعه موجب سنگین تر شدن مسئولیت دستگاه‌های اجرایی و جهادگران می‌شود، گفت: این فرمایشات نشان داد که دستگاه های اجرایی باید خودباوری بیشتری داشته باشند و از توان بالای نیرو های داخلی استفاده کنند.

به گزارش بازی دراز، 

فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع ائمه جمعه درباره جهاد دانشگاهی را تعیین کننده و راهگشا دانست و اظهار کرد:  بخشی از این فرمایشات متوجه اعضای جهاد دانشگاهی است. مقام معظم رهبری با جایگاه والایی که در نظام جمهوری اسلامی دارند ونقششان به عنوان رهبر انقلاب اسلامی در جهان این گونه از جهادگران دانشگاهی یاد می کنند در نتیجه، مسئولیتی که بر روی شانه های اعضای جهاد دانشگاهی است بسیار بیشتر شده است.

 وی افزود: صحبت های مقام معظم رهبری درباره جهاد دانشگاهی هم نشانه اهمیت این نهاد است و هم مسبب سنگین تر شدن مسئولیت جهادگران . این فرمایشات در واقع نشانه ای است بر  تاکید ایشان  بر این موضوع  که دستگاه ها، وزارتخانه ها و سازمان ها در اجرای طرح های مختلف علمی، تحقیقاتی و تولیدی به نهاد هایی همچون جهاد دانشگاهی مراجعه کنند.

 رییس جهاد دانشگاهی کرمان با اشاره به  تاکید رهبر انقلاب بر لزوم بهره گیری از دانش، خرد و توان داخلی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری درباره جهاد دانشگاهی نشانه تاکید ایشان بر سپردن کارها به جوانان متعهد انقلابی است که خروجی کار آن ها می تواند برای صنعت، کشاورزی و بخش های مختلف علمی ، اقتصادی و اجتماعی بسیار درخشان باشد. با فرمایشات رهبر انقلاب درباره جهاد دانشگاهی مسئولیت‌های دستگاه های اجرایی هم سنگین تر شد و باید بیشتر به جوانان برومندی که در مجموعه های نظیر جهاد دانشگاهی حضور دارند  اتکا کنند. این فرمایشات نشان داد که دستگاه های اجرایی باید خودباوری بیشتری داشته باشند و از توان بالای نیرو های داخلی استفاده کنند.

کامیاب با بیان این که جهاد دانشگاهی از مجموعه های مولود انقلاب اسلامی است که ظرفیت بالایی دارد گفت:  این نهاد، مرتبا رو به رشد بوده و توانایی خود را افزایش داده است. جهاد دانشگاهی چه در عرصه مسائل فرهنگی چه  در عرصه آموزش و چه تولید علم بسیار موفق بوده و ظرفیت سازی کرده است. جهاد دانشگاهی، دانشمندان برجسته ای را تربیت کرده و بنابراین به نظر من جهاد دانشگاهی یک ظرفیت عظیم ملی است.

لزوم بهره‌گیری از توانایی‌های جهاد دانشگاهی در شرایط تحریم

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان ماموریت هایی که متناسب با ظرفیت جهاد دانشگاهی به آن سپرده شده گفت: به نظرم دستگاه ها و سازمان ها و وزاتخانه‌ها تا رسیدن به نقطه مطلوب بهره گیری از توانمندی های داخلی و استفاده از ظرفیت های یک مجموعه مثل جهاد دانشگاهی راه زیادی دارند و باید در این شرایط که تحت ظالمانه ترین تحریم ها هستیم از قابلیت های نهاد هایی مانند جهاد دانشگاهی بهره بیشتری ببرند. وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی باید به نهاد هایی نظیر جهاد دانشگاهی اعتماد کنند.

رییس پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی با بیان این که اتکای جهاد دانشگاهی به نیروی داخلی است گفت: برجسته ترین نیرو ها که از علم روز دنیا برخوردارند در این مجموعه تربیت شده اند بنابراین شرایط تحریم ایجاب می کند که از مجموعه جهاد دانشگاهی استفاده بیشتری کرد. الان بسیاری از اقلام وجود دارد که در داخل تولید نمی شود و ما باید این اقلام را در داخل تولید کنیم که این امر نیاز به دانش و فناوری دارد. باید به مدد توان علمی مجموعه هایی نظیر جهاد دانشگاهی اقدام به تولید آن ها کنیم.

وی درباره تاثیر فعالیت های جهاد دانشگاهی در عرصه اقتصاد بر خود این نهاد گفت: جهاد دانشگاهی در بخش های مختلف اقتصادی می تواند فعال باشد و این فعالیت ها کمک خواهد کرد که توان علمی مجموعه به این دلیل که از سوی دستگاه های اجرایی به آن اعتماد شده افزایش یابد. از سوی دیگر، نقش آفرینی جهاد دانشگاهی در عرصه اقتصاد این امکان و توان را فراهم می آورد که گام های بزرگی در راستای خوداتکایی و رونق تولید برداشته شود.

طراحی و ثبت کانکس تاشو

 کامیاب ادامه داد: جهاد دانشگاهی از مزیت بسیار مهمی برخوردار است و آن این است که توان انجام طرح ها و پروژه هایی را دارد که به تخصص های مختلفی نیاز دارد. یعنی فعالیت های جهاد دانشگاهی فعالیت های بین رشته ای است. فعالیت هایی که جهاد دانشگاهی انجام می دهد حتی اگر طرح های صنعتی باشند می توانند پیوست های بسیار محکم اجتماعی و فرهنگی داشته باشند و اگر طرح هایی در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی انجام می دهد، این طرح ها می توانند متکی به استفاده از دانش و تکنولوژی روز باشند؛ بنابراین فکر می کنم که اکنون با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری فضا بسیار مناسب است که از توان جهاد دانشگاهی حداکثر استفاده به عمل بیاید.

وی با بیان این که پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی جهاد دانشگاهی سه گروه پژوهشی دارد گفت:  نام های این سه گروه پژوهشی عبارتند از: گروه مهندسی سازه و زلزله،  گروه  تکنولوژی‌های پیشرفته ساختمانی و گروه مدیریت ریسک و بحران. در سال گذشته طرح های تحقیقاتی کاربردی متعددی را انجام دادیم و برخی از آن ها نیز همچنان در حال انجام است. ما در حوزه  مقابله با بحران بعد از زلزله ، کانکس تاشو طراحی کردیم  که  به ثبت هم رسیده است.

رییس پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی جهاد دانشگاهی افزود: یکی از معضلاتی که در زمان وقوع زلزله با آن روبه رو هستیم این است که باید فضایی برای اسکان مردم زلزله زده مهیا بشود و چون کانکس ها فضای زیادی را به خود اختصاص می دهند نمی شود که قبل از بحران این کانکس ها را تولید و دپو کرد. کانکسی که ما طراحی کردیم، جمع می شود و ضخامتش 40 سانتی متر است. انبار پذیری خوبی دارد، جابه جا کردن آن فوق العاده راحت است و بسیار ساده  برپا می شود.

تدوین برنامه جامع احیا و مدیریت تالاب جازموریان

کامیاب درباره طرح های دیگری که در سالی که گذشت در پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی انجام شد گفت: طرح تدوین برنامه جامع احیا و مدیریت تالاب جازموریان را در سالی که گذشت کلید زدیم. این طرح که سازمان محیط زیست  کارفرمای آن است، در سال گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای داشت. امیدوارم امسال بر مبنای اقداماتی که انجام دادیم بودجه مناسبی به جنوب استان کرمان اختصاص داده شود چون اقدامات اولویت دار احصا شده است.

وی ادامه داد: در سالی که گذشت، چند پروژه تحقیقاتی مربوط به آب و فاضلاب را اجرا کردیم. علاوه بر آن، در زمینه ایزوله کردن ترانسفورماتور های برق و جلوگیری از آسیب آن ها در زمان زلزله هم با دستگاه های ذیربط همکاری داشتیم. هفتمین کنفرانس سازه و زلزله هم سال گذشته در پژوهشکده برگزار کردیم و استقبال خوبی از آن به عمل آمد.در پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی یک ژورنال علمی- پژوهشی نیز وجود دارد که به کار خود ادامه می دهد.

رییس جهاد دانشگاهی واحد کرمان در پایان درباره برنامه های پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی در سی و نهمین سال تاسیس جهاد دانشگاهی گفت: ما توسعه تحقیقات کاربردی را در دستور کار داریم. کشور ما در برابر سیل و زلزله آسیب پذیر است و پژوهشکده ما در هر دو موضوع طرح های جدی ای را در دست دارد که منجر به مقاوم سازی سازه ها و ساخت سازه های مستحکم تر شود. پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی  در بحث سیل و مسائل مربوط به آب و خشکسالی هم فعالیت هایی خواهد داشت.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها