15. تير 1398 - 10:01   |   کد مطلب: 221060
وزیر انرژی رژیم صهیونیستی از موضع لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی میان دو طرف ابراز ناامیدی کرد.

به گزارش بازی دراز، 

یوال اشتاینیتز، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رادیو این رژیم مدعی شد: مقامات لبنانی با فشارهای داخلی مواجه و تحت تأثیر ترس از حزب الله لبنان هستند که بخشی از دولت وحدت ملی این کشور است. لبنانی‌ها می‌خواهند از یک سو منابع طبیعی‌شان را ارتقا دهند و از سوی دیگر این نزاع مستمر با اسرائیل برای ما و آن‌ها ویرانگر است اما برای آن‌ها بدتر است.

وی گفت: دولت لبنان رسما میانجیگری را رد نکرد و ظرف یک هفته یا ۱۰ روز آینده ما خواهیم دانست که آیا واقعا به سمت مذاکرات خواهیم رفت یا این مساله را برای یک یا دو یا سه سال به تأخیر خواهیم انداخت.

واکنش وزیر انرژی رژیم صهیونیستی به موضع‌گیری لبنان که دیوید ساترفیلد، فرستاده آمریکایی آن را به اطلاع آنها رسانده‌ در واقع به منزله این نتیجه‌گیری است که رژیم صهیونیستی به دنبال تحمیل شروط خود است و نهایتا گفته یا شروطش از جانب لبنان پذیرفته شود یا مذاکرات غیرمستقیم درباره مرزهای دریایی و زمینی متوقف خواهند شد.

اشتاینیتز ۱۹ ژوئن گذشته پیش‌بینی کرد که مذاکرات با لبنان با میانجیگری آمریکا ظرف یک ماه آغاز شود این در حالی است که مقامات لبنانی تأکید دارند که ترسیم مرزهای دریایی باید شامل مرزهای زمینی نیز باشد.

رژیم صهیونیستی و لبنان از چند مدت‌ پیش بر سر ترسیم مرزهای دریایی با هم نزاع دارند.

هیچ مسؤول مرتبط با ترسیم مرزهای دریایی و زمینی به طور قطع اطمینان ندارد که واشنگتن از مأموریت خود درباره میانجیگری میان دو طرف صرف‌نظر خواهد کرد یا خیر.

رژیم صهیونیستی با درخواست لبنان مبنی بر برگزاری مذاکرات غیرمستقیم با نظارت سازمان ملل و میزبانی این سازمان در مقر نیروهای بین‌المللی در الناقوره مخالفت کرده است. این رژیم نمی‌خواهد مذاکره‌کنندگان نظامی باشند. لبنان می‌خواهد برای مذاکره چارچوب زمانی مشخصی تعیین نشود اما اسرائیل می‌خواهد زمان آن شش ماه باشد. همچنین لبنان خواهان تعهد کتبی اسرائیل درباره نتیجه مذاکرات غیرمستقیم است و تل‌آویو مخالف این مساله است و نمی‌خواهد یونیفل نقشی در مذاکرات داشته باشند.

مقامات لبنانی اظهارات وزیر انرژی رژیم صهیونیستی را تلاشی برای اعمال فشار در جهت حصول صرف‌نظرهایی از جانب طرف مقابل می‌دانند اما این هرگز رخ نخواهد داد زیرا سازوکار مذاکراتی که میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان تعیین کرده متعادل و به نفع دو طرف است. آنها تاکید کردند، مذاکره کننده لبنانی هرگز تسلیم باج‌خواهی اسرائیلی نمی‌شود.

رژیم صهیونیستی و لبنان بر سر ترسیم مرزهای دریایی از دهه‌ها نزاع دارند و این تنش بعد از اکتشاف مقادیر زیادی گاز طبیعی در منطقه شرق دریای مدیترانه افزایش یافت.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها