15. تير 1398 - 10:00   |   کد مطلب: 221059
والدین دانشجوی آمریکایی که سابقا از سوی حکومت کره شمالی دستگیر شده و بعد از آزادی و انتقال در حالت کُما به کشورش درگذشت، با ثبت شکایت جدیدی در دادگاه آمریکا، خواستار دریافت غرامت مرگ فرزندشان با استفاده از یک کشتی باری توقیف شده کره شمالی شدند.

به گزارش بازی دراز، 

فرِد و سیندی، والدین اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی که در سال ۲۰۱۶ از سوی مقام‌های حکومت کره شمالی دستگیر شد، به دنبال به دست آوردن این کشتی توقیف شده کره شمالی از سوی آمریکا هستند.

شکایت آنها در راستای یک حکم مربوط به شکایت قبلی آنها برای دریافت غرامت است که ماه دسامبر گذشته از سوی دادگاه آمریکا علیه کره شمالی صادر شده و به موجب آن این خانواده واجد دریافت ۵۰۰ میلیون دلار غرامت از بابت مرگ فرزندشان در سن ۲۲ سالگی شد.

مقام‌های کره شمالی اوتو وارمبیر را در سال ۲۰۱۶ دستگیر کردند و او بیش از یک سال در این کشور در بازداشت قرار داشت. او در سال ۲۰۱۷ آزاد و در حالت کُما به آمریکا منتقل شد و چند روز بعد از آن درگذشت.

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از محتوای اسناد و مدارک ثبت شده در دادگاه گزارش کرد، هیچ نماینده‌ای از جانب کره شمالی با خانواده وارمبیر به منظور حل‌وفصل شکایت آنها در دادگاه وارد مذاکره نشده است و به این ترتیب این خانواده راهی نداشته جز اینکه " برای دریافت هر غرامتی که بتواند از بابت شکنجه و مرگ پسرشان دریافت کند، تصمیم به اقدام قضایی علیه دارایی‌های توقیف شده کره شمالی بگیرد".

به نوشته سی‌ان‌ان، در شکایت آنها "کیم جونگ اون و هم‌دست‌هایش به خاطر نشان ندادن هیچگونه اهمیتی به جان یک انسان" محکوم شده‌اند.

خانواده وارمبیر در بیانیه‌ای نوشتند: ما متعهد به پاسخگو کردن کره شمالی از بابت مرگ پسرمان بوده و بی‌وقفه برای ضبط اموال کره شمالی در هر جایی که یافت شوند تلاش می‌کنیم.

با این حال شکایت خانواده وارمبیر در دادگاه برخلاف برخورد گرمی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته میلادی در زمان دیدارش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ناحیه غیرنظامی شده واقع در مرز دو کره از خود نشان داد. ترامپ در ارتباط با موضوع جان باختن وارمبیر گفته که صحبت کیم جونگ اون مبنی بر نقش نداشتن در وضعیت پیش آمده برای وارمبیر را باور می‌کند.

ترامپ بعد از دیدارش با کیم جونگ اون در ماه فوریه گفته بود: من واقعاً معتقدم که اتفاقی بسیار بد برای او افتاد. کیم جونگ اون به من گفت که اطلاعی از این موضوع نداشته و من حرف او را باور می‌کنم. او احساس بدی درباره این اتفاق داشت و خیلی خوب از این پرونده خبر داشت، اما اطلاعاتش را بعداً به دست آورده است.

این در حالی است که حکومت کره شمالی پیش از این از آمریکا درخواست دریافت دو میلیون دلار از بابت هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های بیمارستانی اوتو وارمبیر را داشته است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ پیش از این گفته بود که آمریکا با پرداخت پول برای آزادی وارمبیر موافقت کرده بود، اما هم او و هم ترامپ بعدا گفتند که این پول هرگز تحویل داده نشد. کشتی باری که خانواده وارمبیر به دنبال دریافت غرامت خود از طریق آن هستند ماه مه گذشته از سوی مقام‌های آمریکا به اتهام نقض تحریم‌ها توقیف شد.

دادستان‌های آمریکا پیش از این گفته بودند که کشتی باری کره شمالی در حال منتقل کردن زغال سنگ به کشورهای دیگر بوده و در مقابل قصد حمل کردن ماشین‌آلات سنگین به کره شمالی را داشته است.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها