18. ارديبهشت 1398 - 10:42   |   کد مطلب: 220347
تهران- ایرنا- رژیم صهیونیستی در سایه سکوت بین المللی کوشید با یورش به باریکه غزه، جاده معامله قرن را صاف کند اما واکنش گروه های مقاومت ثابت کرد که این طرح لقمه گلوگیری برای صهیونیست ها و حامیان آنان خواهد بود.

به گزارش بازی دراز، به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رژیم صهیونیستی از عصر روز جمعه سیزدهم اردیبهشت به بهانه ارسال دوباره بادبادک های آتش زا، نوار غزه را با حملات هوایی هدف قرار داد. 
این حمله ها با پاسخ های مقاومت روبرو شد و تبادل آتش بین دو طرف تا روز یکشنبه ادامه پیدا کرد. در این روز گروه های مقاومت حومه تل آویو را هدف موشک های خود قرار دادند و یک موشک ساخت داخل به نام بدر 3 را رونمایی کردند. 
در شرایطی که صهیونیست ها حملات هوایی خود را چند برابر کرده و تمامی نقاط نوار غزه و مناطق مسکونی را هدف قرار دادند نیروهای مقاومت فلسطین با شلیک حدود 700 موشک و راکت به سرزمین های اشغال شده طی 36 ساعت همه محاسبات رژیم صهیونیستی را بر هم ریخته و این رژیم پس از 36 ساعت درگیری ناگزیر شد تحت فشار افکار عمومی جهان و میانجیگری مصر به آتش بس تن دهد. 

** انگیزه نتانیاهو از دستور حمله به غزه 
نشریه «القدس» چاپ بیت المقدس در سرمقاله خود نوشت: تنش آفرینی های رژیم اسرائیل تلاشی برای به زانو آوردن نوار غزه و کرانه باختری و قدس است تا از این طریق طرح مشکوک معامله قرن به پیش رود و کرانه باختری تحت کنترل رژیم اشغالگر باشد تا زمین های آن مصادره و شهرک های یهودی نشینی بیشتری برپا کند. 
به نوشته روزنامه «الوطن» عمان، تصادفی نیست که رژیم صهیونیستی با آغاز ماه مبارک رمضان غزه را هدف قرار داده است. این رژیم تروریستی و آپارتاید به خوبی می داند که همه طرح های اشغالگرانه و توسعه طلبانه آن تنها با به خاک و خون کشیدن مردم مقاوم فلسطین امکان اجرایی شدن دارد زیرا همه طیف های مردم فلسطین با طرح معامله قرن مخالفند. با توجه به این که رژیم صهیونیستی به این موضوع پی برده که امکان عملی کردن طرح معامله قرن و فریب دادن مردم فلسطین دشوار است اکنون این رژیم برای عملی سازی آن به زور و آتش روی آورده است. همزمان شدن حمله رژیم صهیونیستی با آغاز ماه مبارک تلاشی برای افزایش فشارها بر مردم فلسطین است. با توجه به اینکه «جارد کوشنر» معمار طرح معامله قرن اعلام کرده است که این طرح پس از ماه رمضان اجرایی خواهد شد رژیم صهیونیستی با حمله های تلاش کرده است زمینه های لازم را برای آن فراهم کند. 
به نوشته روزنامه «العرب» چاپ لندن، «بنیامین نتانیاهو» با تنش آفرینی و دستور حمله به غزه به یک مانور سیاسی دست زده است. او به دنبال یک خواسته بود اما نتیجه معکوسی گرفت. او با دستور حمله فراگیر تلاش کرد تا احزاب کوچک تندرو اسرائیل را با حزب لیکود در کابینه جدید همراه سازد. او همچنین خواست است اینگونه وانمود کند که برای بر آوردن خواسته های «آویگدور لیبرمن» وزیر دفاع سابق رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله مداوم بر غزه با هدف ویران سازی آن آمادگی دارد. او با این اقدامات خود خواسته است حکومتی را تشکیل دهد که در پارلمان این رژیم از پایگاه برخوردار باشد تا از این راهبرد مصونیتی را برای خود فراهم سازد و خود را از محاکمه به دلیل فساد مالی رهایی بخشد. 

** سد مقاومت پیش روی معامله قرن 
به نوشته روزنامه الوطن عمان، هر عملی یک عکس العمل را به دنبال دارد و عکس العمل فلسطینی ها در برابر حمله های رژیم صهیونیستی آن بود که ثابت کنند معامله قرن لقمه گوارایی نخواهد بود و مقاومت می تواند اسرائیلی ها را در تنگنا قرار دهد. 
به نوشته خبرگزاری «فلسطین الیوم»، «طلال عتریسی» کارشناس مسائل منطقه ای و استاد جامعه شناسی در لبنان معتقد است که حمله اخیر رژیم اسرائیل به غزه با طرح معامله قرن در ارتباط است. عکس العمل کشورهای عربی در این زمینه در سطح ایده آلی نبود و این نشان می دهد که برخی از کشورهای عربی علیه مقاومت عمل می کنند. 
طلال عتریسی تاکید کرد که پایداری مردم فلسطین و مجاهدان قهرمان در میدان های نبرد نه تنها روحیه مردم فلسطین را افزایش می دهد، بلکه این اقدام روحیه همه مردم کشورهای عربی را افزایش می دهد و بار دیگر اندیشه و اهمیت مقاومت را به ذهن ها بر می گرداند. 
پایداری اسطوره ای مقاومت فلسطین این امید را به مردم جهان عرب بر می گرداند که مردم فلسطین با مقاومت خود می توانند در برابر طرح معامله قرن رویارویی کنند و اگر مردم با همه قدرت خود در برابر اشغالگران مقاومت کنند این طرح مشکوک تحقق پیدا نخواهد کرد. 
مقاومت طی حمله های رژیم اشغالگر به نوار غزه مهارت بالایی به دست آورده است و نبردهایی که مقاومت در سال های گذشته به آن وارد شده سبب شده است که قدرت بی نظیری در برابر رژیم صهیونیستی به دست آورد. اکنون رژیم اشغالگر پیش از هر اقدام نظامی و حماقت علیه نوار غزه بیش از هزار بار فکر می کند زیرا که نتیجه نهایی این حماقت ها شکست اسرائیل و از بین رفتن بسیاری از شعارهای طرح رژیم صهیونیستی در منطقه است. اکنون در اندیشه و طرح رژیم صهیونیستی تغییرات عمیق و واقعی رخ داده است و شعارهای سابقی که این رژیم بر پایه آن به دنبال توسعه طلبی از نیل تا فرات بود از بین رفته است. اکنون این رژیم به دنبال گنبد آهنین و برپایی دیوار حایلی است که از شهرک نشینان صهیونیست حمایت کند. 
بزرگترین دستاورد مقاومت طی حمله های رژیم صهیونیستی ادامه ترس و وحشت و نگرانی و ناآرامی شهرک نشینان صهیونیست بود. این دستاورد در نتیجه حمله های موشکی به وجود آمده که در همه شهرها و شهرک های صهیونیست نشین فرود آمده است. حتی اگر این موشک ها به طور مستقیم خسارت هایی را به این رژیم وارد نکرده باشند بازهم یک فضای روانی ناگواری را برای شهرک نشینان ایجاد و آنان را مجبور به پناهگیری کرده است. این موضوع سبب شده است که این شهرک نشینان دیگر اعتمادی به ارتش اسرائیل نداشته باشند. همچنین شکست گنبد آهنین در رهگیری موشک های مقاومت سبب شده است که شهرک نشینان حمایت خود را از دست بدهند و این موضوع مهمی در این تقابل است. 

** سکوت مرگبار نهادهای بین المللی در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی 
روزنامه «الشرق» قطر نوشت: با توجه به اینکه سکوت در برابر جنایت های رژیم اشغالگر اسرائیل و نادیده گرفتن قوانین بین المللی، این رژیم را در ارتکاب جنایت های بیشتر علیه مردم فلسطین گستاخ تر می کند، جامعه بین المللی مسوولیت سنگینی را برای پایان دادن به این جنایت ها دارد. اگر جامعه بین الملل تمایل واقعی برای رویارویی با تروریسم و برقراری صلح در خاورمیانه دارد باید در مرحله نخست به اقدامات تروریستی رژیم اشغالگر پایان دهد و این رژیم را وادار به احترام به معاهدات بین المللی و توافق ها و قطعنامه های سازمان های بین المللی کند تا حق زندگی مردم فلسطین و برپایی کشور مستقل از سوی آنان تضمین شود. 
نشریه القدس فلسطین هم نوشت جامعه بین الملل در برابر حمله های رژیم اشغالگر مسوول است. سازمان های بین المللی هیچ اقدام عملی علیه این رژیم در پیش نگرفته اند بلکه تنها به محکوم کردن جنایت های اسرائیل بسنده کرده و حتی در بسیاری از موارد مردم فلسطین در قبال حمله های روزانه رژیم صهیونیستی به سرزمین و دارایی ها و مقدسات خود متهم شده اند. 
این نشریه آورده است که در برابر این حمله های پی در پی رژیم صهیونیستی مردم و رهبران فلسطین باید با هم متحد شوند زیرا وحدت تنها راه پیروزی در برابر همه توطئه ها و در راس آن طرح معامله قرن است. 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها