5. ارديبهشت 1398 - 10:28   |   کد مطلب: 220196
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با تاکید بر لزوم به‌کارگیری ظرفیت‌های خالی تولید گفت: توان تولید کشور 3 برابر میزان فعلی است.

به گزارش بازی دراز، 

، عبدالرضا مصری شب گذشته در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با موضوع تولید و ظرفیت‌های دست‌نخورده در اقتصاد کشور اظهار داشت: اصولا چند نوع ظرفیت خالی در کشور داریم.

وی افزود: آنچه در کشور مصرف می‌شود و با وجود امکان تولید آن در داخل از کشورهای دیگر وارد می‌شود یک نوع از این ظرفیت خالی تولید است و نمونه دیگر آن هم صادرات مواد اولیه به صورت خام و فراوری آن در کشورهای خارجی است، در حالی که با فراوری آن در داخل می‌توان اشتغال و ارزش‌افزوده بیشتری را برای کشور ایجاد کرد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی همچنین وجود ظرفیت تامین کالاهای مورد نیاز بازارهای خارجی برای صادرات محصولات داخلی را مورد اشاره قرار داد و گفت: اینکه ما در برخی از این بازارها علی رغم امکان حضور و فعالیت سهم چندانی از این بازارها نداریم از ظرفیت‌های خالی تولید ما محسوب می‌شود.

مصری با بیان اینکه در داخل کشور هم ظرفیت‌های خالی بالقوه‌ای داریم که چندان هزینه‌بر نیست، تصریح کرد: در حال حاضر حدود 60 درصد از واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی کشور تعطیل است و این ظرفیت‌های خالی نیاز زیادی به سرمایه‌گذاری ندارد.

وی با اشاره به تفاوت‌های ظرفیت اسمی و موجود تولید بیان داشت: در بعد کلی برای درک ظرفیت‌های خالی کافی است بدانید که ظرفیت اسمی تولید سه برابر ظرفیت تولید موجود است، یعنی هرچه تولید می‌کنیم در حال حاضر کارخانه‌ها سه برابر بیشتر از آن قدرت تولید دارند.

این نماینده مجلس در ادامه اشاره‌ای به مشکلات واحدهای تولیدی کشور داشت و ادامه داد: اساسی اساسی‌ترین نیاز این واحدها نقدینگی و نوسانات صادرات و واردات است، در حال حاضر عدم ثبات در کنترل واردات بسیاری از تولیدکنندگان را آزار می‌دهد و آنها را مجبور به تعطیلی کارخانه‌ها کرده است.

مصری با بیان اینکه ایران بیش از هفت درصد منابع دنیا را در اختیار دارد و می‌تواند از جایگاهی که امروز دارد فراتر رود، اظهار داشت: می‌توانیم این امر را با تولید و استفاده بیشتر از امکانات محقق کنیم.

وی یکی از راهکارهای این موضوع را هشت ساله شدن دوره ریاست جمهوری دانست و معتقد است که در حال حاضر با این رویه فعلی بیش از 30 درصد از دستورات برنامه‌های توسعه عملی نمی‌شود.

این نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: اگر موانع هم از جلوی پای تولیدکنندگان برداشته شود ظرفیت‌های خالی تولید هم شکوفا خواهد شد.

مصری همچنین تامین نقدینگی برای واحدهای تولیدی به صورت تضمین 5 ساله را از مهمترین راهکارها برای به‌کارگیری ظرفیت‌های خالی تولید عنوان کرد و گفت: با این سیاست تشویقی کارخانه‌هایی که با یک شیفت کار می‌کنند هم می‌توانند خود را به دو و یا سه شیفت برسانند و تولید رونق بگیرد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها