پربازدیدترین ها

سرویس: استانی کد خبر: 220162 ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳

استاندار: مردم سیل کرمانشاه را مدیریت کردند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در جریان بارشهای سیل آسای فروردین ماه استان مردم هوشمندانه عمل کردند، گفت: در واقع این مردم بودند که سیل را در کرمانشاه مدیریت کردند و کمترین آسیب به افراد حقیقی وارد آمد.

استاندار: مردم سیل کرمانشاه را مدیریت کردند

به گزارش بازی دراز، هوشنگ بازوند عصر دوشنبه در نشست با محسن هاشمی رییس و جمعی از اعضای شورای شهر تهران، مرتضی الویری رییس شورای عالی استانها و محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، افزود: با وجود بارشهایی به میزان یک فصل در کرمانشاه پیشگیری های خوبی در استان صورت گرفت.
وی اظهار داشت: هوشیاری مردم و توجه به اطلاعیه ها و اقدام هایی که انجام شد بسیار اثرگذار بود. مردم خود دست به ابتکار زدند و با ایزوگام کردن دیوار مغازه ها و استفاده از گونی شنی خود را در مقابل سیل ایمن کردند.
بازوند اضافه کرد: حدود 468 روستا در معرض سیل قرار داشتند که از قبل شناسایی شده و مسئولیت ستاد بحران به عهده دهیاران گذاشته شد. حدود 31 شهر و 172 کیلومتر رودخانه عبوری در استان وجود داشت که پنج هزار و 700 واحد مسکونی در حاشیه آن قرار داشت که به همه آنها اخطار داده شد.
وی گفت: شهرداری و شورای شهر کرمانشاه در حادثه سیل به نحو مطلوبی پای کار بودند و با جدیت دولتیها، مردم نیز احساس کردند که باید همکاری جدی داشته باشند.
استاندار کرمانشاه در ادامه افزود: در شهرک کرناچی کرمانشاه 150 واحد مسکونی با آب گرفتگی مواجه شدند که البته از قبل تخلیه شدند و در هرسین و بیستون هم با طغیان رودخانه گاماسیاب 52 روستا زیرآب رفت که تخلیه شدند. در این اقدام ها ارتش و سپاه خیلی کمک کردند و علاوه بر اسباب و اثاثیه، دامهای روستاها را نیز جابجا کردند که کار طاقت فرسایی بود.
وی عنوان کرد: کار برجسته دیگری که مردم در سیل انجام دادند به میدان آمدن و آماده باش هیات های ورزشی استان بود که معاون اول رییس جمهوری از آنها بازدید کرد و این نشان از آمادگی همه جانبه مردم در این بحران بود.
بازوند تصریح کرد: برای کنترل و تنظیم سدهای استان از قبل کمیته ای تشکیل دادیم و برخی روستاهای پایین دست را تخلیه کردیم که کار بسیار مهمی بود. در مجموع 15 تا 16 هزار هکتار از اراضی چمچمال، کوزران، سرپل ذهاب و قصرشیرین زیرآب رفت و خسارت سنگینی وارد شد و 600 تا 700 پل نیز از بین رفت.
وی گفت: در مجموع به زیرساخت های استان بالغ بر یک هزار و 560 میلیارد تومان خسارت وارد شد و یک نفر نیز تلفات جانی داشتیم. ضمن آنکه 390 مسجد برای اسکان سیل زدگان آماده شد و 856 مدرسه و 90 سالن ورزشی نیز تجهیز شدند و سه هزار و 675 چادر نصب شد.
استاندار کرمانشاه همچنین افزود: در این سیل نزدیک به 570 راس دام تلف شدند و نزدیک به سه هزار واحد تخریبی و تعمیری به بار آورد. با أین وجود استان کرمانشاه به استان لرستان و شهرستانهای کوهدشت، نورآباد و پلدختر کمک رسانی کرد.
وی در ادامه گفت: در زلزله غرب استان کرمانشاه، کار ساخت 28 هزار و 420 واحد احداثی به اتمام رسیده و 65 هزار واحد تعمیراتی نیز تکمیل شده است. کار ساخت و ساز در روستاهای بالای 97 درصد به اتمام رسیده و بازسازی در شهر نیز با روندی که وجود دارد تا پایان سال 98 به پایان می رسد.
استاندار کرمانشاه در پایان از حمایت های شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با کمک به شهرداری های استان کرمانشاه تقدیر کرد و گفت: شهرداری تهران در زلزله سال 96 شهرهای سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی را پوشش داد و در ایام اربعین نیز در قصرشیرین یاریگر استان بود.