2. ارديبهشت 1398 - 12:37   |   کد مطلب: 220145
تهران – ایرنا – معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: اعطای جایزه مریم میرزاخانی به عنوان یکی از شخصیت های فاخر علمی کشور به زنان نخبه در عرصه های علمی، فرهنگی و اجتماعی می تواند انگیزه ای مضاعف برای نقش آفرینی بیشتر، خاصه از جانب نسل جوان باشد.

به گزارش بازی دراز، به گزارش خبرنگار دانشگاه ایرنا، غلامرضا غفاری امروز دوشنبه در مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی زن و علم جایزه مریم میرزاخانی که با حضور اسحاق جهانگیری و معصومه ابتکار در سالن علامه امینی کتابخانه دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: بی تردید کسانی که بخش نخبگانی جامعه را تشکیل می دهند، دغدغه فردایی بهتر را در مقیاس های فردی و فرافردی دارند. عمل و کنش آنها صرفاً محصور در زمان نیست، بلکه معطوف به آینده و فردای پیش رو است؛ چرا که علم و فعالیت علمی، ذاتاً بهره مند از افق های باز است.
وی افزود: جستجوی آینده بهتر محتاج حساسیت به زندگی فردا و داشتن الزام ها و تعهداتی به فردا و آینده است. به تعبیری اگر چنین نباشد، باید لختی درنگ کنیم و بادبان های حرکت خود را برای قرار گرفتن در مسیری که به این مهم دست پیدا کند، تنظیم کنیم. 
به گفته معاون فرهنگی وزیر علوم، بخش نخبگانی در درجه نخست خود را در نهاد دانشگاه و اجتماع علمی تعریف می کند. نهادی که بیش از هر نهاد دیگر محتاج کسب اقتدار و استفاده بخردانه از این اقتدار است. کسب این جایگاه در گروه کار ویژه ها، اثرگذاری و خدمتی است که عالمان در ساحت اندیشه و عمل دارند.
غفاری اظهار کرد: جشنواره زن و علم رخدادی ملی است و می کوشد با معرفی زنانی که صاحب دستاوردهای علمی هستند، ظرفیت ها، توانمندی ها و استعدادهای زنان را در حوزه های علمی، فرهنگی و اجتماعی که مقوی امید و غرور ملی است در معرض دید و نظر جامعه قرار داده و اذهان نسل جوان را متوجه الگوهای موفق و شایسته کند.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تاکید کرد: پر پیداست که اعطای جایزه مریم میرزاخانی به عنوان یکی از شخصیت های فاخر علمی کشور به زنان نخبه در عرصه های علمی، فرهنگی و اجتماعی می تواند انگیزه ای مضاعف برای نقش آفرینی بیشتر، خاصه از جانب نسل جوان باشد. 
وی گفت: از این رو در اردیبهشت ماه 96 نخستین دوره جشنواره اعطای جایزه مریم میرزاخانی در کتابخانه ملی ایران توسط مشاور وزیر علوم در امور بانوان اجرا شد. 
غفاری یادآور شد: در این دوره در چارچوب تفاهم نامه همکاری میان معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت علوم برگزاری دومین جشنواره ملی زن و علم جایزه مریم میرزاخانی در دستور کار این دو معاونت قرار گرفت. 
به گفته غفاری، به منظور ترسیم و تعیین مسیر حرکت، شورای سیاست گذاری جشنواره تشکیل و طی جلسات چندگانه با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف در خصوص چگونگی اجرا، شیوه نامه، فراخوان جشنواره، دستورالعمل داوری و امتیازدهی به آثار، تعیین اعضای شورای علمی و انتخاب داوران توافق شد.
وی اظهار کرد: 514 فرم ثبت نام از شرکت کنندگان دریافت شد که با بررسی و صحت سنجی اولیه تعداد 416 فرم ارسال شده قابل داوری شناخته شد. از نظر رده سنی، 77 درصد شرکت کنندگان از رده سنی زیر 40 سال بودند. 
غفاری تاکید کرد: امروز در آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی زن و علم حضور داریم، جشنواره ای که با همکاری کمیسیون ها و انجمن های علمی، دبیران گروه های شش گانه این جشنواره، داوران، فرهیختگان همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، دانشگاه های کشور، کمیسیون ملی یونسکو، مرکز سیاست علمی کشور برگزار شد.
وی همچنین سلام منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را که اکنون در استان فارس به سر می برد، به حاضران این جشنواره رساند.
دومین جشنواره ملی زن و علم امروز دوشنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول و معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در کتابخانه علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد. 
زنده یاد میرزاخانی ریاضی‌دان زن ایرانی و اولین برنده ایرانی مدال فیلدز بود که تیرماه سال ۱۳۹۳ به علت بیماری سرطان درگذشت. در نشست جهانی زنان در ریاضیات، به پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، روز تولد میرزاخانی (12 ماه مه برابر با 22 اردیبهشت) به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گذاری شد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها